Твої шкідливі фінансові звички і як з ними боротися

clay-banks-c2a0TydMlAs-unsplash (1)

Здавалося б, що складного? Є гроші – витрачай. Але якщо до стипендії чи зарплати ще тиждень, а ти вже по вуха заліз у кредитний ліміт, у нас погані новини: ти неправильно витрачаєш гроші. При вдалому розподілі бюджету такі безгрошові дні — рідкість.

Тож варто переглянути свої звички і виключити статті витрат, які позбавляють фінансової свободи.

Не стежиш за тарифами

Дзвінки за кордон, ігри та 12 Гб Інтернету — чи дійсно все це тобі потрібно? Неуважність до тарифів стільникового зв’язку і мобільного інтернету може влетіти в копієчку. Слідкуй за тарифними планами, до яких підключені твої мобільні пристрої, можливо, частина твоїх коштів витрачається нераціонально.

У крайньому випадку можна змінити оператора. При цьому є шанс, що старий оператор запропонує тобі більш вигідні умови оплати, щойно зрозуміє, що збираєшся з ним прощатися.

Реклама

Не маєш платіжної дисципліни

Прийшло нагадування від мобільного оператора, що завтра будуть списані гроші за тариф на місяць? «Та потім закину гроші». Забув — і на ранок отримуєш додатково втрачені кошти. Часом здається, що нічого страшного не станеться, якщо оплатити рахунки чи заборгованість на день-два пізніше, однак при недотриманні термінів оплати нараховуються штрафи та інші санкції, які збільшують витрати.

Склади календар оплат чи скористайся корисною послугою «Автоплатіж», яку зараз пропонують всі банки, щоб ти точно не забув про жоден рахунок чи квитанцію.

Залазиш у кредитний ліміт

Кредитний ліміт — це не твоє джерело доходу, а лише ілюзія того, що ти маєш зайві кошти, які можна витратити. До того ж борги за лімітом необхідно гасити щомісяця, щоб не стикатися з виплатою відсотків за користування рахунком. Якщо ти ставишся до кредитного ліміту так, ніби це твої особисті гроші, можливо, варто зовсім від нього відмовитися. Спробуй: може виявитися, що ця позика не така вже й потрібна, зате ти завжди будеш впевнений, що витрачаєш лише власні кошти, а не гроші банку.

Купуєш найдешевше

Скупий не лише платить двічі, але й постійно щось ремонтує, чекає акцій та витрачає багато часу на розпродажах. А в результаті все одно залишається незадоволеним і користується неякісним. Хороші речі рідко можна знайти задарма.

Тож на неодноразових товарах не варто економити: техніка, взуття, ліки та навіть побутова хімія — усе це не має бути найдешевшим. Сприймай покупки як інвестиції у власний час, комфорт і здоров’я.

jacek-dylag-jo8C9bt3uo8-unsplash

Купуєш одяг, який не пасує до інших предметів гардеробу

Одягнені лише раз незручні чоботи, трендова сумка чи худі з безглуздим написом, які припадають пилом у шафі, знищують твій бюджет. Особливо якщо купівля одягу, що не підходить до решти гардеробу, стала звичною справою.

Варто тверезо оцінювати свої фінансові можливості та формувати гардероб так, щоб усі речі поєднувалися між собою, і з одягу можна було сторювати з різні комплекти.

Купуєш речі, щоб підняти собі настрій

За результатами опитування компанії Slickdeals американські споживачі роблять мінімум три незаплановані покупки на тиждень, і це серйозно відбивається на їхньому бюджеті. Шопінг для підняття настрою – дійсно погана фінансова звичка. По-перше, ти ризикуєш купити непотрібні речі. І навіть якщо вони коштували відносно недорого, до кінця року ти витратиш значну суму.

По-друге, імпульсивні покупки можуть свідчити про спробу вирішити свої внутрішні психологічні проблеми за рахунок шопінгу. Прислухайся до себе і дай відповідь на запитання: тобі дійсно потрібні ці речі чи ти просто хочеш нарешті позбутися накопиченого стресу, зайняти себе чимось або нагородити?

Задоволення можуть бути абсолютно безкоштовними: прогулянка з друзями, пікнік з родиною чи тренування піднімають настрій не гірше за шопінг. І для гаманця це точно безпечніше.

Не слідкуєш за підписками

Звичайно, якісний контент має бути платним, тому підписки на музику і фільми зазвичай коштують дорого. Однак часом господар девайсу навіть не здогадується, що підписаний на платну послугу.

Якщо ти помітив, що з картки регулярно списується однакова сума, а ти навіть не в курсі, за що, це привід перевірити свої підписки. Якщо все ж хочеш дивитися фільми і слухати музику не з піратських сайтів, запропонуй друзям підписатися на сімейний пакет чи зроби вибір на користь легальних онлайн-кінотеатрів і музичних агрегаторів – ці сервіси абсолютно безкоштовні, однак там тобі, ймовірно, доведеться дивитися багато реклами.

teslariu-mihai-Dpd3SCh5D8U-unsplash

Не плануєш відпустку

Незапланована подорож може сильно вдарити по кишені, адже ціни на квитки та готельні номери в сезон суттєво вищі через високий попит. Водночас не лише пора року впливає на ціну перельоту — у випадку з авіаперевізниками важливий навіть день тижня і час польоту.

Подбай про відпочинок заздалегідь — оптимально за 2-3 місяці до від’їзду, аби встигнути обрати найкраще, а не те, що лишилося, і забезпечити собі комфортну подорож за розумною ціною. Також плюс планування в тому, що до початку відпочинку ти матимеш можливість вирішити важливі побутові задачі, щоб після повернення до робочих процесів, одразу не перевантажувати себе їхнім об’ємом і темпом.

Маєш одне джерело доходу

Багато людей вважають, що робота повинна бути одна. Але це лише стереотип. Варто прагнути до того, щоб мати кілька джерел доходу. Тим більше, що сьогодні це легко завдяки онлайн-сервісам і біржам, де можна створити профіль і надавати послуги, збирати відгуки і отримувати нових замовників.

Навіть невелике постійне джерело доходу, крім основної роботи, допоможе досягти фінансової безпеки і знизити рівень стресу.

Не маєш «фінансової подушки»

Зазвичай люди сплачують поточні рахунки, абсолютно забуваючи про необхідність відкладати гроші на майбутні витрати і непередбачувані життєві ситуації. Такі накопичення необхідні, адже коли раптові витрати застають зненацька, усі плани летять шкереберть.

Виробляй звичку відкладати гроші. Можна користуватися послугою автоматичного перерахування грошей на особистий депозитний рахунок, який пропонують банки. Відрахування можуть бути фіксовані або ж як певний відсоток від надходжень.

Змінюй свої шкідливі звички, витрачай розумно і ставай фінансово грамотним. Гроші — лише один із багатьох інструментів для досягнення цілей. Але не думати про них ти зможеш, тільки якщо навчишся ними розпоряджатися.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus