Філософія в Тартуському університеті: чим цікава програма і що робити далі?

UniTartu9

Юлія Фізер – випускниця магістерської програми «Філософія» Тартуського університету в Естонії. Вона розповіла історію свого успіху після закінчення навчання.

Чим ти зараз займаєшся, де ти працюєш?

Зараз я викладаю в дослідницькому центрі, а також навчаюся в докторантурі в Університеті Міссурі в місті Сейнт Луїсі, США.

Як так сталося, що ти опинилася у США?

Я мала плани вступати до докторантури одразу як почала магістерську програму в Естонії і моїм першим вибором був би Тартуський університет, але життя внесло свої корективи. Я зустріла свого майбутнього чоловіка-американця, коли він приїхав на семестр в Тарту за програмою обміну, і відтоді докторантура в Америці стала моїм пріорітетом.

iuliia_fieser

Юлія Фізер

На щастя, Тартуський університет є одним із найкращих в Європі, тож я була впевнена щодо своїх шансів на успішний вступ до докторантури США чи ЄС. Вступний період у докторантуру в американські університети закінчується в грудні-січні (з початком навчання в серпні), тому в мене було вдосталь часу подати документи та отримати відповідь до початку вступного періоду в університети ЄС.

Я надіслала документи до п’яти університетів, котрі пропонували повне покриття коштів, а також стипендії (full ride).

Мої професори і наукова керівниця з Тарту запропонували допомогти відразу як почули про мої PhD плани! В мене був нелегкий вибір, кого просити про рекомендаційні листи, адже всі викладачі були дуже щирі і ніколи не відмовили б в послузі.

Запрошення в докторантуру я отримала з найбажанішого університету, де я зараз і працюю. Спочатку я декілька років працювала на кафедрі політології асистентом з викладання, а потім я знайшла позицію наукової співробітниці в дослідницькому центрі, де і працюю вже майже два роки. Вечорами я викладаю в університеті курси з політики та культури Східної Європи.

Чи ти рада, що в свій час обрала магістерську програму «Філософія» при Тартуському університеті?

Я ні за що не змінила б мого вибору Тарту! За два роки життя в Естонії я стала більш самостійною, отримала якісне європейське навчання, надбала друзів з усіх куточків світу й зустріла свого майбутнього чоловіка.

Я обрала Тарту бо на той час небагато університетів в Європі пропонували стипендії на магістерські програми з філософії. Тартуський університет тоді щойно започаткував нову філософську програму англійською мовою і я була серед щасливчиків зарахованих до першої когорти.

Естонія була також не дуже далеко від дому, тому я і моя мама могли інколи навідувати одна одну.

Які переваги Тартуського університету? Що університет та твоя навчальна програма тобі дали?

Тартуський університет має багато переваг, але я оберу три найголовніших.

По-перше, це мультикультуралізм – викладачі і студенти були з кожного куточку планети і чим більше я спілкувалася з ними – тим більше мої погляди на світ змінювались й розвивались.

По-друге, це гнучкість й креативність – можна було поєднувати предмети з різних кафедр і писати роботи на міждисциплінарні теми. Викладачі ніколи не поділяли нас на наших та не наших – ми всі були рівні, незважаючи з якої кафедри ми прийшли, щоб прослухати предмет.

По-третє, це мінімальна бюрократія. Працювати з відділом співпраці зі студентами, а також з кафедрою філософії, було завжди швидко і легко – мінімум паперів і максимум допомоги.

Коли мій американський університет запросив перевірку мого диплома на автентичність, співробітники Тартуського університету відповіли негайно й надали всю необхідну інформацію.

Чому варто обрати твою навчальну програму? Чого ти не очікувала від своєї програми і Тартуського університету в цілому?

Магістерську програму з філософії треба обрати не лише за якість навчання, але й заради спільноти викладачів та студентів. З першого ж дня, викладачі були дуже відкритими до спілкування й відверто цікавилися нашими інтересами та особистостями.

Ми почували себе зручно й не боялися ставити питання чи полемізувати з професорами на різні теми. Викладачі були також відкриті для спілкування поза класними годинами – ми зупиняли їх в коридорах, приходили на офісні години, навіть натрапляли на професорів у кафе ввечері напередодні дедлайнів.

Хоча ми й були першим набором на англомовну магістерську програму, PhD студенти з філософії разом зі студентами естономовної магістерської програми були завжди відкриті для допомоги та співпраці.

Що я не очікувала, то це наскільки захопливим буде навчання. За два роки я відвідала декілька конференцій, разом зі своїми одногрупниками започаткувала студентську конференцію з філософії, а також була міжнародним студентським послом Тартуського університету для абітурієнтів з України та вступників по філософії.

Як був організований твій навчальний план?

Кожного семестру мій розклад залежав від запропонованих предметів: спочатку я обирала зі списку обов’язкових дисціплін, а потім вже дивилась які є вибіркові предмети на нашій та інших кафедрах. Мій академічний фокус був на політичній філософії, тому я обирала дисципліни з політології та соціології.

Навчання проходило за змішаним типом лекцій та семінарів з фокусом на семінари та обговорення. Завдання були письмові, коротші есе та довші залікові роботи. Семінари та письмові роботи значно поліпшили моє знання англійської мови.

Як ти отримала стипендію?

Я отримала грошову стипендію від Міністерства закордонних справ Естонії, що покривала мої щомісячні витрати на проживання та харчування, а Тартуський університет покрив мої витрати за навчання.

Мені не потрібно було подавати окремо на стипендії, так як вони були автоматично розглянуті під час вступу. Отримані стипендії допомогли мені зосередитися саме на навчанні, а не переживати щодо пошуку додаткового джерела доходів.

Які найбільш захоплюючі курси ти вивчала в межах свого навчального плану та поза його межами?

З кафедри філософії мені найбільше сподобався курс про політичну філософію Ханни Арендт. Вона закарбувала термін «банальність зла».

Я також мала можливість прослухати курс-проєкт з прав людини у Вільнюсі за співпрацею університетів Північної Європи та країн Балтії. Між першим та другим роками навчання в Тарту я отримала стипендію до літньої школи Українського інституту при Гарвардському університеті, тож те літо було незабутнім!

Що би ти сказала про якість викладання в Тартуському університеті?

Викладачі в Тарту допомогли мені поліпшити усні та письмові академічні навички, тому я була підготована до навчання на докторантурі. У США предмети та письмові завдання за стилем дуже нагадували Тарту, тому мені було легше асимілюватися.

Я вважаю, що Тартуські викладачі надали мені якісне навчання, що ніяк не поступається американському. Ба більше, один з моїх професорів в Тарту був американцем.

Чим тобі найбільше запам’яталися Тарту та Естонія в цілому?

Найбільше мені сподобалось те, що кожен може знайти тут щось для себе. Тарту – це оксюморон, це поєднання спокою та драйву, мейнстріму та андерграунду, консерватизму та лібералізму.

Це ідеальне місце для тих, хто знає чого хоче і для тих, хто хоче знайти свій шлях.

Щодо Естонії, то цифрове суспільство й перехід від паперової бюрократії до цифрового підпису за допомогою ID карти просто перевернув мій світогляд догори дригом. Я завжди про це розповідаю своїм студентам в Америці.

Яким було твоє соціальне життя в Тарту?

Соціальне життя було дуже насичене в перший рік, коли я ще асимілювалась і намагалась потоваришувати з якнаймога більшою кількістю людей, а вже другий рік мій фокус був на підготовці до американського тесту GRE, подачі документів на PhD, а також написанні магістерської роботи.

Нових людей я зустрічала під час подій що ми організовували як міжнародні студентські посли а також під час подій організованих студентською мережею Еразмус.

Що би ти порадила іншим, щоб досягти такого ж успіху?

Моя порада – багато працювати, допомагати іншим, виявляти ініціативу і бути гнучким до обставин. Разом, ці чотири компоненти неодмінно допоможуть досягнути успіху.

Дізнайся більше про магістерську програму «Філософія» при Тартуському університеті, Естонія за посиланням та слідкуй за новинами в Телеграмі.

tartu_ylikool-logo_ja_v2rvid-cmyk-09_copy

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus