Чи потрібні Україні філії іноземних університетів?

65INSG36LVDBTMST6YER4U6MGQ

Відкривати філії закордонних вишів в Україні можна було і раніше. Проте 12 квітня уряд опублікував постанову, яка робить цей процес зрозумілішім.
Фахівці з освіти вважають, що не варто очікувати змін, адже іноземним університетам не вигідно працювати в Україні.

Що нового пропонує уряд?

Згідно з постановою, філії в Україні можуть відкрити лише ті іноземні університети, які входять до одного з міжнародних рейтингів – QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings, Academic Ranking of World Universities – і посідають у ньому щонайменше 3000 місце.

Російські університети не можуть виходити на ринок України.

Філії можуть працювати по всій Україні, окрім Києва, Харкова, Львова, Дніпра та Одеси. Ці міста найпопулярніші серед студентів, тому там достатньо українських університетів.

Уряд хоче, щоб іноземні виші відкривали філії у тих регіонах, де не вистачає спеціалістів із вищою освітою.

Щоб працювати в Україні, закордонним університетам також потрібна ліцензія від Міністерства освіти. Її можуть отримати лише ті виші, які вже відкривали філії в інших країнах і подали вказані постановою документи.

Навіщо ці зміни?

Заступник Міністра освіти і науки Андрій Вітренко каже, що досвід іноземних університетів наблизить українську систему освіти до європейської.

За словами колишнього заступника міністра освіти Єгора Стадного, відкриття філій дійсно зробить місцеві виші більш конкурентними і підвищить рівень викладання.

Проте Стадний зазначає, що у постанові «немає нічого нового», адже філії можна було відкривати й раніше, згідно із законом «Про вищу освіту».

Можливо, це просто ще один нормативний документ від уряду, який визначає, як іноземні виші можуть вийти на український ринок.

Також постанова схожа на «звичайний піар», – каже Микола Скиба, експерт зі сфери освіти Українського інституту майбутнього.

Після призначення міністром освіти Сергія Шкарлета, якого звинувачують у наявності плагіату в наукових роботах, освітяни почали критикувати діяльність Міністерства освіти.

Тому багато фахівців вважають, що через публікацію постанови про філії Міністерство просто хоче покращити свою репутацію.

Чому іноземні університети не відкривають філії в Україні?

По-перше, у більшості відомих університетів, зокрема у Гарварді, Оксфорді, Стенфорді та Кембриджі, взагалі відсутня практика відкриття своїх філій в інших країнах.

Це робить Нью-Йоркський університет, але його філії в Абу-Дабі та Шанхаї залучають велику кількість студентів та приносять прибуток.

Експерти кажуть, що цього не можна очікувати від українського ринку з декількох причин:

Низький попит. Зараз в Україні навчається більше одного мільйона студентів у 455 університетах.

Більшість студентів їде на навчання у великі міста – Київ, Львів, Харків, Одесу та вступають на державну форму навчання.

Якщо іноземні університети й відкриють свої філії у маленьких містах, вони не зможуть там набрати достатню кількість студентів, готових платити за престижний диплом, – каже депутатка від фракції «Голос» Інна Совсун.

Українські студенти скоріш поїдуть на навчання за кордон, ніж вступлять в іноземний університет в Україні, адже для них якість освіти не така важлива, як можливість жити та працювати у Європі, де умови для життя кращі, а зарплати більші, – каже Скиба.

Закордонні університети теж більш зацікавлені у тому, щоб запрошувати талановитих українців до себе. Для них іноземні студенти – це мільйонні інвестиції в бюджет країни.

Складний ринок. Для іноземних університетів – Україна це складний і непривабливий ринок, – каже Євген Ніколаєв, експерт аналітичного центру «ОсвітАналітика» у коментарі для видання Kyiv Post.

Якість освіти в Україні низька, економічна ситуація – нестабільна, інвестицій не вистачає. Також іноземців відштовхує бюрократія та можливі корупційні ризики.

«Ця постанова викликає більше усмішку, ніж якісь серйозні очікування. Якби іноземні університети бачили в Україні для себе потенціал вони б відкрили тут філії раніше», – каже Скиба.

Як Україні привабити до себе іноземні виші?

Щоб стати привабливими для престижних закордонних вишів, треба вирішити кілька актуальних питань, зокрема пов’язаних з платоспроможністю та верховенством права, – каже Стадний.

Також потрібно «боротися з такими ганебними явищами як хабарництво, списування, корупція, плагіат», – додає він.

Уряд повинен «змінювати зсередини існуючі українські державні університети», – каже Совсун.

Українські університети можуть організовувати з іноземними спільні програми, академічні обміни, – каже Ніколаєв.

Зараз нових ідей та іноземного досвіду в Україні потребують економічна, педагогічна, технічна освіта.

Відкриття філій іноземних вишів не створить достатній тиск на українську освітню систему, аби «примусити її ворушитись», – каже Совсун.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus