Фейк-контроль: програми та інструменти

Depositphotos_272483996_l-2015 (1)

ua.depositphotos.com / VitalikRadko

Як тобі живеться в постправді? Вже переглянув(-ла) стрічку новин? Там чекає тонна інформації про зради та перемоги. Проте, незалежно від контексту, текст, фото чи відео покликані викликати в тебе сильні емоції. Саме в цьому і суть постправди — факти програють в боротьбі з тим, що викликає почуття. Тому ведучі новин використовують так багато неприродних прикметників, а палець так і тягнеться, щоб лайкнути щось малоймовірне, але миле, смішне чи сумне.

Розповідаємо, як не забувати про здоровий глузд та впізнавати фейки.

Що може бути фейком?

Що завгодно, на жаль. Розвиток технологій поки що не призвів до повстання машин, але дав людям в руки дуже багато інструментів для підробки інформації. Нікого не здивує людина, що може повторити чужий почерк. Однак тепер ми маємо справу з фото та навіть відео підробками.

Відеоролики, створені за допомогою штучного інтелекту, називають інформаційною зброєю. Це deepfake, тобто «глибока фальшивка». Вони зчитують тисячі справжніх зображень та роликів, щоб ідеально відтворювати жести та міміку людини. Можуть змінити обличчя Маколея Калкіна на Сильвестра Сталлоне в «Сам удома».

Тепер, навіть вимагаючи відеодоказів, не можна бути впевненим у правдивості події. Але ми переважно і не вимагаємо. Більшість людей можна задурити текстовою новиною, ілюстрованою стоковими фото.

Реклама

Як розпізнати фейк?

Фотофейк

Щоб перевірити фотографію, потрібно скористатися пошуком Google. Якщо користуєшся Chrome, натисни на зображення правою кнопкою миші та обери «шукати зображення в Google». Перевір, чи співпадає дата попередніх публікацій світлини з датою події, що на ній зображена. Також зверни уваги на деталі (чи не скористався хтось редактором) та опис фото. Якщо у тебе інший браузер, спробуй розширення Who stole my pictures?

Ще кілька корисних інструментів для перевірки фото:

Відеофейк

Перевіряй відео з YouTube, опубліковані на інших сайтах. Для цього переходь на YouTube. Там зверни увагу на опис, дату публікації, автора. Також варто читати коментарі інших користувачів. Хтось з них міг помітити деталі, яких не помітив(-ла) ти та написати про це.

Щоб знайти інформацію про відео з інших плеєрів, спробуй пошукати за скріншотом або просто придивися до деталей на ньому. Можливо, там видно назви вулиць, місця, погоду чи людей, що якось схарактеризують його.

Щоб перевірити відео з YouTube:

  • Youtube DataViewer — показує точну дату та час завантаження відео та картинки з нього, які можна використати у пошуку.
  • InVID – In Video Veritas! — плагін для Firefox та Chrome, розбиває відео на кадри та шукає першоджерело.

Фейкові новини

Найкраще, що ти можеш зробити, аби у твоїй стрічці було менше фейків, стежити лише за перевіреними медіа джерелами. Проте, соцмережі все ж приноситимуть купу рекомендацій, в яких ти ніколи не зможеш бути впевненим(-ною) на всі сто. Більшість з них матимуть клікбейтні заголовки (щось сенсаційне, але не обов’язково правдиве), жахаючі/інтригуючі картинки та купу поширень і коментарів від ботів. Звертай на це увагу! Крім того, завжди перевіряй чи заголовок статті підтверджує те, що там написано.

Розширення, що допомагають побачити фейк:

  • Fake news detector — розширення для Chrome.
  • B.S. Detector — розширення для FireFox.
  • NewsGuard — підтримує більшість браузерів, є мобільний додаток.

Сподіваємося, наші поради допоможуть тобі здолати всі фейки на шляху до кришталево-чистого інфопростору. Пам’ятай, нікому не можна довіряти без перевірки!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus