Конспект: Як вступити на МВА?

FAQ: Як вступити на МВА?

25 травня відбулася презентація посібника зі до вступу на МВА-програми, створеного редакцією «Студвею» разом із SEED Grant. До події долучилися студенти МВА та випускники, які відповідали на запитання про найболючіше: як отримати грант, здати GMAT і просто вступити. Якщо з якихось причин ти не потрапив на івент – ми підготували конспект.

Навіщо потрібний ступінь МВА?

Роман Рубченко, випускник MBA Michigan University Ross School of Business 2006 року та випускник MPA Harvard Kennedy School of Government 2014 року: «Коли людину беруть на посаду, на якій потрібно досягати певних результатів і швидко вирішувати комплексні проблеми, то перевагу віддаватимуть саме людям, які закінчили МВА. В США майже всі працівники великих компаній мають МВА. Я вважаю, що зараз треба їхати вчитись за кордон із метою повернення назад в Україну. Тут багато підприємців не знають, як керувати бізнесом, тому й потрібні люди з МВА, які допомагали б розбиратися у цих питаннях, тим самим отримуючи вплив і авторитет».

Реклама

На якому етапі кар’єри варто вступати на МВА?

Олександр Мягкий, стипендіат SEED Grant і майбутній студент МВА у MIT Sloan School of Management (2018): «Є середній вік студентів бізнес-шкіл, який складає приблизно 28 років. Якщо вам за 30, то треба пояснити, чому ви хочете навчатись на МВА. Тут повинна бути якась причина. Якщо ви молодий і ще не маєте досвіду роботи, всі бізнес-школи пишуть, що вони приймають таких кандидатів, але їх досить небагато».

Євген Сташенко, стипендіат SEED Grant і студент MBA у Duke University’s Fuqua School of Business (2017): «У моєму класі наймолодшому студенту 22 роки. У нього 1 рік досвіду роботи. Найстаршому – під 40. Середній вік також 27-28».

FAQ: Як вступити на МВА?

Роман: «На мій погляд, не існує якогось відповідного віку. Я бачив чоловіка, який вступив на МВА у 46, а був хлопець, що вступив у 22 роки. Але основна вікова група – люди від 28 до 32 років. Однак за останні два роки, коли я почав відвідувати Harvard Business School, помітив, що зі мною вчилися вже люди віком від 26 до 30 років. Щодо кар’єри – ви повинні починати задумуватися над МВА після того, як зрозумієте, що ваша робота не вчить вас нічого нового, не викликає «челенджу», а знайти іншу, де ви б зіткнулися із цим «челенджем», ви ще не в змозі. Ось коли ви це зрозумієте, тоді й варто замислюватись над МВА».

Чи є різниця, яку МВА-програму обирати?

Олександр: «Я вважаю, що вибір школи – це дуже важливо. Тому що у школі є певні communities – люди з різними інтересами. Наприклад, у МІТ дуже сильно розвинута ІТ-частина, а у Чикаго віддають перевагу фінансам і консалтингу. Вам просто необхідно: скласти список університетів; подивитися, які там є програми; подивитися, куди йдуть випускники, після закінчення цих програм. На основі даних – робити вибір».

Євген: «Якщо вас цікавить реалізація власного проекту/стартапу, то у багатьох університетах є інкубатори – просто приходиш із власною ідеєю і розвиваєш її протягом двох років. Також можна брати участь у різноманітних конкурсах. А для вступу я теж вважаю, що варто дивитися exit statistics, тобто, куди йдуть випускники цих шкіл після навчання».

FAQ: Як вступити на МВА?

Скільки потрібно готуватися до GMAT, щоб отримати гарний результат?

Євген: «У мене процес підготовки зайняв близько року, але гарного результату можна досягти й за 3-4 місяці, якщо правильно цю підготовку організувати. Однак готуватися потрібно щодня на постійній основі, щоб ваш розум завжди був у тонусі. Це мій рецепт».

Олександр: «Треба просто поставити себе у рамки і виділити на навчання певний час. Підготовка дуже проста – сісти і вивчити ті задачки для восьмикласників. Насправді, математика там на рівні 9-го класу, просто треба вміти швидко вирішувати завдання. А це можна зробити тільки якщо сісти і вирішити 1000 тестів. Я так і зробив. Основний момент – у мене був лімітований час, тому кожного дня я виділяв годину на підготовку. Можна ще й здати один пробний раз, щоб потім морально підготуватися і здати вдруге. Я так і зробив».

Роман: «Я з математикою не дуже товаришував, але в мене була гарна англійська. За рахунок другої я й склав тест. Мову легше здавати, якщо ви регулярно читаєте англомовну наукову літературу, дивитеся наукові й документальні фільми. Тоді цю частину ви здасте добре. Це мій підхід. А готувався я десь 3-4 місяці».

Яка вартість навчання й проживання у США?

Євген: «Навчання у топових МВА-школах може складати від 60 до 70 тисяч доларів на рік. За два роки це 120-140 тисяч доларів. У державних бізнес школах вартість навчання може становити 50-55 тисяч доларів на рік. Проживання залежить від місця, в якому ви збираєтесь навчатись. В середньому від 1000 до 1500 доларів на місяць. У моєму випадку загальний бюджет на 2 роки на двох з дружиною виходить близько 200 тисяч доларів».

FAQ: Як вступити на МВА?

Де знайти гроші на навчання?

Олександр: «Найкраща порада, яку мені дали, коли я вступав, – не думай про фінансування, воно знайдеться. Найбільша помилка абітурієнтів – вони концентруються на тому, де візьмуть гроші. Гроші знайдуться. Особисто у мене частину плати за навчання покриває SEED Grant, частину – стипендія від університету, а витрати на проживання я покриваю за допомогою кредиту. Моя порада – якщо ви хочете отримати стипендію від університету, то вам потрібно якомога краще здати GMAT».

Роман: «Не знаю, яка ситуація в США зараз, але коли я навчався, то можна було отримати кредит на навчання під 6% на 15 років. Якщо ти втратив роботу, або ще її не знайшов, то з тебе не беруть відсотків до офіційного працевлаштування. Ще є гранти від підприємців та бізнесменів, які можна виграти, щоб покрити своє навчання».

Євген: «Мені пощастило отримати SEED Grant, який покриває вартість мого навчання. Але перед тим я відібрав програми, які видають кредит без cosigners (поручитель, який обов’язково повинен бути мешканцем США із доходом не менше 150-200 тисяч доларів на рік). Далеко не всі топові школи надають cosigners. Наразі іноземний студент може отримати кредит без cosigners під 7-8%. Але якщо у вас є cosigners, то це 3-4%».

Андрій Сорохан, програмний менеджер WNISEF: «SEED Grant – програма, яка має на меті створити міжнародну мережу професійних зв’язків українців, які хочуть навчатися на МВА програмах, але не мають для цього фінансування. Сподіваємось, такі зв’язки зароджуватимуться саме на кампусах бізнес-шкіл у США, які об’єднують студентів з багатьох країн».

FAQ: Як вступити на МВА?

Що беруть до уваги при вступі на МВА

   1. Університетська успішність. Один із основних факторів, на який звертають увагу школи, перед тим як взяти когось на навчання.
   2. Досвід. Перед вступом на МВА ви повинні мати щонайменше 1 рік досвіду роботи.
   3. GMAT. Чим краще ви здасте цей тест – тим більша вірогідність вступити до топової бізнес-школи і отримати грант на навчання.
   4. Есе. Воно повинно бути творчим, креативним і кидатися в очі. Опишіть, чого ви плануєте досягти із досвідом, який отримаєте з МВА. Навчіться себе «продавати».
   5. Рекомендаційний лист. Лист повинен розкривати ваш потенціал і описувати досвід, який ви встигли отримати.
   6. Прогрес. Приймальну комісію вражають історії, які доводять, що вступник здатний рости над собою і не просто отримувати знання, а бути ефективним у реалізації отриманих завдань.
Якщо ви прагнете чогось нового і хочете змінити свою країну, зробіть перший крок сьогодні – завантажте посібник зі вступу, і сплануйте свою подорож до МВА. Більше фото з івенту шукайте за посиланням.

Фото: Тетяна Кожевнікова.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus