FAQ: міжнародні волонтерські табори

girl (2) (1)

Волонтерство – це один із тих видів діяльності, від якого отримуєш набагато більше, ніж віддаєш. Міжнародне волонтерство – це взагалі цілий океан можливостей. Дізнайся чому!


Що таке міжнародні волонтерські табори?

Міжнародні волонтерські табори – це проекти в різних куточках світу, які роблять небайдужі люди з різних країн. Завдяки спільній праці їм вдається робити світ кращим: допомагати бідним сім’ям, досліджувати стан екології, вчити дітей лідерських навичок і багато іншого. Окрім роботи, ці проекти дають змогу побачити нові країни, доторкнутись до них і спробувати на смак, адже місцеві жителі дуже гостинні та щиро винагороджують волонтерів.


Коли можна їздити на волонтерство?

Участь у них можлива в будь-яку пору року. Кожен з проектів має свій внутрішній дедлайн: зазвичай це 1-2 місяці до початку табору.


Де шукати табори?

В Україні для пошуку міжнародних волонтерських таборів можна скористатись допомогою організації «Спілка Форум», яка працює в цій сфері останні 20 років. Також волонтерські табори можна шукати й самостійно. Ось приклад найпопулярніших сайтів:

 • Global Volunteers – міжнародний некомерційний ресурс із добіркою короткострокових та довгострокових можливостей по всьому світу.
 • YouthNetworks, European Youth Portal – сайти, які пропонують різноманітні волонтерські проекти в Європі, переважно довгострокові.
 • Help Exchange, WWOOF – волонтерство у сфері сільського господарства. Тут можна знайти сім’ю, яка потребує допомоги, з будь-якої точки світу, допомагати їй 3-4 години на день, а натомість отримувати безкоштовне житло і харчування.


Хто може брати участь у таборах?

Для участі потрібно відповідати таким критеріям:

 • Мати 18-27 років;
 • Володіти англійською мовою щонайменше на середньому розмовному рівні;
 • Мати закордонний паспорт (можна зробити вже до самої поїздки).


У яких країнах бувають табори?

Табори бувають по всьому світу, але зазвичай організації, через які ти їх шукаєш, мають обмеження. Наприклад, European Youth Portal пропонує знайти проекти тільки на території Європи, а зі «Спілкою Форум» є можливість волонтерити всюди, окрім США, Канади, Великої Британії, Ірландії та Австралії. Тож потрібно заходити на сайти й дізнаватися конкретніше самостійно.


Які бувають табори?

Насамперед варто визначитись із тим, якого роду досвід тобі цікавий і які навички ти хочеш розвинути. За тематикою табори бувають:

 • Історичні: реконструкційно-реставраційні (RENO), археологічні (ARCH);
 • Екологічні: із захисту довкілля (ENVI), для розвитку агропромисловості (AGRI);
 • Соціальні: пов’язані з роботою з дітьми (KIDS), з людьми похилого віку (ELDE);
 • Навчально-освітні: навчальні (STUDY), освітні (EDU), мовні (LANG), перекладацькі (TRANS);
 • Культурно-мистецькі: культурні проекти (CULT), мистецькі (ART);
 • Лідерсько-організаційні: лідерські (LEAD), з проведення та організації фестивалів (FEST);
 • Спортивні: спортивні (SPORT), табори для тих, хто захоплюється йогою (YOGA).


Як довго триває табір?

Наприклад, у European Voluntary Service можна взяти участь лише раз у короткотерміновому проекті (два місяці) та довгостроковому (шість місяців і більше), один учасник не може брати участь у EVS довше, ніж рік. Такі обмеження завжди вказуються в умовах проекту або співпраці з організацією, яка відправляє волонтерів.


Коли варто обирати проект?

У міжнародних волонтерських проектах можна брати участь цілий рік. Кількість короткострокових таборів у літній період зазвичай більша, ніж у зимовий. Та якщо ти вирішиш використати свої зимові канікули для волонтерства, то неодмінно знайдеш таку можливість.

Участь у довгострокових проектах зазвичай не залежить від пори року. На сайті European Youth Portal можна самостійно знайти проект, який буде розпочинатись та завершуватись тоді, коли тобі буде зручно.


Що оплачує програма?

Кожна організація забезпечує волонтерів безкоштовним проживанням, харчуванням та культурною програмою на час проведення проекту. Єдине, що волонтери оплачують самостійно, – це квитки туди й назад. Визнач, яка країна тобі більше підходить, адже ціна на квитки до сусідньої Польщі суттєво відрізняється від ціни на переліт до Мексики. Однак якщо ти мрієш побувати саме в далекій країні, куди переліт коштує дорого, то розглянь варіанти, як це зробити якомога дешевше.

Втім, є проекти, які навіть квитки оплачують, для прикладу, ті, що підтримує Європейська комісія (EVS). Такі проекти покривають витрати на проїзд в обидва боки, візові витрати і навіть можуть охоплювати кишенькові витрати. Це все ти зможеш дізнатись, прочитавши детальний опис конкретного проекту.

Також у деяких проектах може вимагатися додаткова оплата (extra fee), про яку обов’язково повідомляють в описі проекту. Вона може варіювати від 20 до 500 євро (1 євро – близько 30 грн), і зазвичай вона покриває витрати організації, що залучає волонтерів. Проте в більшості міжнародних волонтерств такої плати нема.


Що входить до пакету необхідних документів?

Для участі в таборі з документів зазвичай потрібні ті, що знадобляться при перетині кордону: біометричний паспорт, віза, страховий поліс, запрошення та лист, який є фінансовою гарантією забезпечення твоїх витрат від організації, що тебе прийме, а також бронювання квитків назад до України (необов’язково).


Із чого складається програма табору?

Програму кожного табору умовно можна поділити на дві частини: робоча та культурна програми.

Також у кожному таборі є інтернаціональний вечір або ж ціла вечірка, на якій усі презентують свої країни, тож захопи вишиванку, львівські цукерки або щось іще на майбутнє.


Які складники робочої частини програми?

Робота триває приблизно 20 годин на тиждень. Зазвичай є 2 вихідні на тиждень, під час яких волонтерів забезпечують проживанням, харчуванням та культурною програмою так само, як і в робочі дні. Під час роботи учасникам табору надають безпечні умови праці та всі необхідні матеріали для самооборони, перед початком робіт завжди проводиться техніка безпеки, яка є обов’язковою для всіх.


А культурної?

Зазвичай ця частина волонтерства дуже насичена: екскурсії, походи в гори, відвідування музеїв, квести, ігри, тренінги, воркшопи, майстер-класи, лекції, знайомство з містом, регіоном, країною та безліч усього іншого, не менш цікавого. Годі й казати, що часто основним пунктом програми є ознайомлення з національною кухнею.

Та якщо ці всі знайомства з новими місцями та людьми тобі набриднуть, ти напевно матимеш вільний час, щоб займатися улюбленими справами.


Які умови проживання?

Трапляється різне, але в усіх випадках проживання відповідає санітарним нормам. Інколи тобі дають власну кімнату на час проекту, інколи з тобою може жити одна людина або декілька. Буває і так, що під час короткострокових таборів можуть поселити 8-12 волонтерів у одній великій кімнаті, як у хостелі. Але, зважаючи на щільний графік проекту, перебування в кімнаті буде зведене до мінімуму.


Що отримує волонтер в обмін за працю?

Участь у подібних проектах дає тобі передусім можливості: відкривати для себе світ, дивлячись на нього з різних кутів, відвідати нові чудові міста й мальовничі місцини. Звісно, також знайти друзів у будь-якій точці планети, набути цікавого досвіду, який цінуватимуть на майбутній роботі, вдосконалити англійську або ж будь-яку іншу мову. Волонтерство точно залишиться для тебе насиченим спогадом і, на щастя, воно відкрите для нових ентузіастів.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus