Переможниця Falling Walls Lab 2016: «Успіхи молоді базуються на самоосвіті»

марина

29 вересня відбувся Falling Walls Lab Kyiv – всесвітня наукова конференція, що дає молодим геніям змогу презентувати свої ідеї. Проект заснували на честь 20-річчя падіння Берлінської стіни, а підтримується він німецьким урядом. У 2015 році Фонд Кличко отримав право представляти Україну, а цьогорічною переможницею стала Марина Коршевнюк з ідеєю «їстівних вакцин». У листопаді дівчина вирушить підкорювати Берлін, ми ж дізналися більше про мрії й плани переможниці.

Про виникнення ідеї

Проект покликаний покращити ефективність вакцинації, зокрема завдяки створенню так званих «їстівних вакцин». Мій рідний університет – НТУУ «КПI ім. І. Сікорського», факультет біотехнологій, кафедра промислової біотехнології, однак мені вдалося потрапити в лабораторію Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, де, власне, й проводилося дослідження. Я опинилася там приблизно рік тому й протягом цього часу займалася вдосконаленням технології так званих біоінкапсульованих препаратів. Одним із аспектів досліджень було саме створення edible vaccines («їстівних вакцин»). Зараз ми маємо результати, з якими я й поділилася на конференції.

Реклама

Про суть «їстівних вакцин»

Варто зрозуміти: словосполучення «їстівна вакцина» не означає, що це пероральна вакцина. Людина споживає достатньо велику кількість овочів та їжі рослинного походження, ми, у свою чергу, працювали з салатами. Мета нашої роботи – трансформувати їх так, щоб вони почали продукувати всередині себе ті речовини, які використовуються під час вакцинації.

Якщо ми говоримо про активну вакцинацію (коли дитина внаслідок щеплення виробляє свій власний імунітет до тієї чи іншої хвороби), то необхідно синтезувати антигени всередині рослини. Коли мова йде про пасивну імунізацію (загальне сприяння імунітету людини) чи боротьбу з певною патологією, то ми вводимо в організм рослини антитіла різних груп або, наприклад, інтерферони. Сенс «їстівної вакцини» в тому, що ми трансформуємо їстівний вид рослини, який надалі перетворюється в своєрідну вакцинальну форму.

Про реалізацію задуму

Для того, щоб це зробити, не потрібен штат медиків і науковців – вистачить біоінженера. Питання вакцинації в даній площині не є таким гострим, тому буде достатньо лабораторних методів дослідження та здібного біотехнолога, біохіміка чи молекулярного біолога. Ми використовуємо методи генетичної інженерії, які мають неопосередковане відношення до медицини, і в подальших дослідженнях встановлюємо якість цього впливу. Наша робота – перевірити, чи проект дійсно працює й покращувати його надалі.

Про Берлін та плани на майбутнє

Від поїздки в Берлін я очікую знайомства з однодумцями, людьми, які цікавляться такими дослідженнями й розробляють схожі напрямки в біотехнології та фармацевтиці. Я б дуже хотіла створити команду й започаткувати масштабний проект, щоб розширити цю сферу в сучасній науці. Це наступний крок розвитку біології як однієї з п’яти ключових наук нашого майбутнього, тому я вважаю, що це питання заслуговує уваги.

Більш за все я хочу побудувати мережу зв’язків між людьми: дізнаватися про їх ідеї, ділитися своїми. Я поки не думала про створення якоїсь спільноти – зараз повністю зосереджена на розробці проекту й доведенні його до логічного кінця. Звичайно, було б чудово, якби в Україні створили таку платформу.

Про стан української науки

Навіть країни близького зарубіжжя підтримують своїх біотехнологів. В Україні протягом останніх чотирьох років цей напрямок, на жаль, розробляється слабо, рівень підготовки фахівців теж залишає бажати кращого. Тому дуже хочеться підтримки. Я впевнена, що в Україні багато талановитих людей, які дійсно здатні створити щось значуще!

Університетської освіти не вистачає. Усі успіхи і досягнення української молоді та спеціалістів базуються на самоосвіті та самостійному пошуку спонсорів та програм. На жаль, у цьому плані держава пасує й не сприяє розвитку ідей – я була б рада, якби в Україні покращили підготовку біотехнологів.

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus