WANTED: фахівці нової української генерації

friends (1)

Тему реформ і змін у буденній розмові часто делікатно оминають, а дехто закидає, що кращого життя варто шукати деінде. Ми поспілкувалися з випускниками програми «Всесвітні студії», які здобули освіту за кордоном, повернулись в Україну працювати в різних сферах і спільними зусиллями роблять зміни в країні.

Що таке «Всесвітні студії» і як туди потрапити


Програма «Всесвітні студії» Фонду Віктора Пінчука дає можливість талановитим українським студентам і молодим професіоналам отримати стипендію для навчання за магістерськими програмами в кращих закордонних університетах. Випускники програми по завершенні навчання повертаються в Україну, щоб розбудовувати європейську українську державу й досягати кар’єрних висот. 


Трохи цифр: за дев’ять років існування програми 105 стипендіатів дістали змогу навчатися в найкращих університетах світу, 60 закордонних вишів прийняли до себе стипендіатів програми, конкурс – десять кандидатів на місце.

У фокусі «Всесвітніх студій» – аграрні науки, екологія та охорона довкілля, публічне право, державне управління, альтернативна енергетика та аерокосмічна інженерія. Починаючи з цього року заявки приймають від усіх інженерів. Крім того, підвищили поріг фінансування: раніше переможці відбіркових етапів отримували максимум 30 000 $, а тепер сума гранту становить до 50 000 $.

Учасники програми мають пройти кілька відбіркових етапів і по закінченні закордонної магістерки повернутися в Україну для роботи за фахом щонайменше на 5 років. Команда Фонду Віктора Пінчука вважає, що сильна спільнота випускників найкращих університетів світу – один із секретів успіху для України. Портрет цієї спільноти – п’ять випускників, які працюють в Україні в різних сферах.

Ольга Долініна

Ольга Долініна – випускниця London Metropolitan University (Велика Британія) 2010 року за програмою Sport Management. Сьогодні працює в UNICEF керівницею освітніх програм і допомагає дітям з окупованих територій Донбасу здобувати якісну освіту.

oleksandr

Олександр Луговський – випускник Durham University (Велика Британія) 2011 року за програмою International Trade and Commercial Law. Працює в консалтингу юридичної фірми Eterna Law, представляє справи України в міжнародних судах.

khorunzha

Марина Хорунжа – випускниця London School of Economics and Political Science (Велика Британія) 2016 року за програмою Public Administration. Зараз працює директоркою Центру аналітики зовнішньої торгівлі Київської школи економіки. До завдань Марини і її команди також входить аналітична підтримка впровадження Експортної стратегії уряду на 2017-2021 роки. Вона працює задля збільшення кількості українських експортерів, модерує роботу команди аналітиків і відповідає за бюджет центру.

samusenko

Олександр Самусенко – випускник ISAE SUPAERO (Франція) 2016 року за програмою Space System Engineering, фрілансер, проводить аерокосмічні розрахунки, співпрацює із закордонними проектами – автоматизує процеси розрахунків, пов’язані з виробництвом літаків чи розробкою космічних апаратів.

rybachok

Христина Рибачок – випускниця Central European University (Угорщина) 2013 року за програмою MA in Political Science. Нині є експерткою директорату в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Вона займається розробкою матриці стратегічного планування.

Які фахівці на часі?

Ольга Долініна відзначає, що Україна гостро потребує хороших фахівців у держуправлінні, позаяк ми живемо в часи змін, можемо бути їх творцями та учасниками. Тільки від нас залежить, якою буде наша країна завтра.

«Державне управління є основою всіх реформ, які можуть відбутися в Україні, – каже Христина Рибачок. – Попри те ця сфера залишається непопулярною серед молоді. Ми чомусь думаємо, що держслужба – щось таке із часів СРСР, вороже налаштоване до інновацій. Тому нам потрібні люди з європейською освітою, які сповідують західні цінності. Лишень їм під силу змінити сферу державного управління».

«Україні потрібні досвідчені менеджери, маркетологи, аби про нашу продукцію знали за кордоном», – вважає Марина Хорунжа.

Провідними, на думку Олександра Самусенка, є інформаційні технології і менеджмент. В авіації українцям треба навчитися виготовляти якісні двигуни. Для прикладу, двигун європейського виробництва підніме в повітря на 30% більше вантажу, аніж український, хоча розхід палива однаковий. Розвиток авіації зробить наші літаки більш безпечними, комфортними та екологічними.

Хто він, фахівець нової генерації?

Перш за все чесний. Пише правду, говорить правду. Незалежно від того, де працюєш, ти мусиш сповідувати європейські цінності. Комунікабельність і командна робота – ще одна необхідна риса.

«Великі зміни не робляться наодинці, – вважає Христина Рибачок, – бо, поки в нашій країні повним ходом ідуть реформи, дуже важливим є командний дух реформаторів. Треба зробити країну, з якої не захочеш утікати».

Наприклад, держслужбовцеві, за словами Христини, треба мати хорошу пам’ять, емпатію, вміння дискутувати й переконувати.

Освіті потрібні фахівці з інноваційними підходами. «Новий» освітянин – той, хто орієнтується на потреби учнів чи студентів. Він на «ти» з комп’ютером, охочий до нових знань і має за плечима досвід стажувань за кордоном. Це необов’язково молода людина, але точно фахівець із гнучким сприйняттям і відкритістю до нового.

workspace (1)Олександр Луговський зазначає, що Україні потрібні люди з європейською освітою і вмінням пристосувати її до українських реалій.

Отже, рецепт «нового» фахівця: професіоналізм, хороша освіта, комунікабельність і західні цінності.

Що я отримаю від програми?

«Найголовніше, що ти береш від цієї програми, – бачення того, яким широким є світ. Він не обмежується твоїм селищем, містом чи навіть країною. Ти приймаєш інших людей. Я навчалася з людьми різних національностей та віросповідань, з представниками ЛГБТ-спільноти. Кожен має право жити в цьому світі таким, яким він є. Навчитися ставитися з повагою до різних людей, бути їм другом – те, що тобі дасть ця програма. Вона розбудовує навколо себе спільноту людей, які навчалися за кордоном і готові змінити країну на краще», – каже Христина Рибачок.

Окрім того, участь у програмі «Всесвітні студії» подарує тобі нові емоції, унікальний міжнародний досвід, цікаві знайомства, можливість навчатися в іноземних вишах. Вибуховий мікс, чи не так?
«Фонд Віктора Пінчука один із небагатьох, які допомагають розумним та перспективним студентам здобути безцінний закордонний досвід і працювати на благо України», – переконаний Олександр Луговський.

Універсального порадника для всіх, хто бажає податися на програму «Всесвітні студії», немає. А ось покрокову інструкцію вивчай на сайті. Випускники кажуть, що найголовніше – бажання і віра в себе. Не боятися сміливо мріяти й не менш сміливо діяти.

Бо хто, як не ти?

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus