Програма EVS – найкраще, що сталося зі мною

подорож (2)

Восени 2013 року я дізналася про Європейську волонтерську службу, або ЄВС (European Voluntary Service – EVS). А вже за кілька місяців я переїхала на італійський острів Сицилію, де працювала над проектом проти гендерного насильства та відвідувала уроки італійської. Зараз, коли проект давно позаду, я все одно вважаю роботу в ЄВС найкращим періодом свого життя.

Як усе починалося

Я шукала цікавий проект, який дозволив би подорожувати, вивчити нову мову та зробити щось корисне. Коли я прочитала про ЄВС, то зрозуміла: це саме те, що потрібно. За рік я познайомилась із неймовірною кількістю людей, вивчила італійську мову до рівня В1, провела кілька майстер-класів і тренінгів та вирішила вступати до докторантури в Палермо. Мені б дуже хотілося, щоб більше молодих українців дізналися про цю можливість і скористалися шансом. Адже для багатьох ЄВС стає поворотним моментом у житті, дає несподівані перспективи та відкриває шлях до нових можливостей.

Реклама

Тож що таке ЄВС?

Європейська волонтерська служба – один з проектів Європейської комісії та частина програми Еразмус+. Концепцію ЄВС було розроблено задля підвищення мобільності молоді, її громадської активності, культурної компетентності в умовах глобалізації та полегшення переходу до дорослого життя. З 1995 року тисячі молодих людей з усього світу взяли участь у проекті та здобули новий цінний досвід, аналогів якому дуже мало. Проекти ЄВС бувають короткотерміновими (2-3 місяці) й довготерміновими (6-12 місяців).

Хто може стати волонтером?

ЄВС розраховано на молодих людей віком від 17 до 30 років, які хочуть спробувати міжнародне волонтерство, дізнатись більше про суспільні проекти й пожити в іншій країні. Для багатьох волонтерів це стає першим досвідом самостійного життя й роботи, для інших – шансом змінити кар’єру, здобути нові навички та компетенції, дізнатись більше про Європу та світ.

Волонтерами можуть бути як громадяни так званих програмних країн (країн-членів ЄС, Ісландії, Ліхтенштейну, Македонії, Норвегії й Туреччини), так і країн-партнерів (Західні Балкани, країни «Східного партнерства», до якого входить і Україна, країни Південного Середземномор’я та Росія), а також навіть жителі інших країн та континентів.

дівчина 2Українська молодь за нинішніми умовами ЄВС може проходити волонтерство на території програмних країн у термін від 2 до 12 місяців. Імовірно, з часом наші можливості розширяться, але поки що українці можуть обирати з тридцяти трьох країн.

Потенційні волонтери мають бути мотивованими, зацікавленими в розширенні горизонтів, проявляти інтерес до соціальних проектів. Останнє є особливо важливим, адже волонтери зазвичай працюють у суспільних організаціях, центрах для людей з інвалідністю та інших недержавних установах, а також дитячих садках, школах.

Також волонтери повинні хоча б мінімально володіти англійською мовою або мовою країни, у якій хочуть працювати. Але не варто засмучуватись, якщо ти не впевнений у своєму володінні мовою: вже за перші кілька тижнів у міжнародному середовищі навіть базовий рівень суттєво поліпшиться, а наприкінці проекту спокійно розмовлятимеш із колегами-волонтерами про плани на майбутнє.

Як знайти проект?

Шукати проект можна кількома способами.

По-перше, через каталог проектів, якщо точно знаєш, чого хочеш, який напрям роботи тебе цікавить і які компетенції хочеш здобути.

По-друге, якщо ти вже знаєш зарубіжну недержавну організацію (НДО), у якій було б цікаво попрацювати, можна зв’язатися з ними та дізнатись, чи не мають вони проектів для волонтерів з України.

І третій, найбільш простий і традиційний шлях – знайти українську НДО, що відправляє волонтерів на ЄВС, та дізнатись, над якими проектами вони зараз працюють. Саме так вчинила я.

На жаль, деякі з українських НДО дозволяють собі давати не дуже коректні відповіді. Я не знаю, з чим це пов’язано, але я теж їх отримувала, і тому дуже раджу в такій ситуації не зневірятися й писати до інших організацій. Мені дуже пощастило з моїм координатором: вона проконсультувала мене стосовно того, які проекти були в роботі, що необхідно для подання заявки та які компетенції зазвичай шукають організації, що приймають волонтерів.

компас

Як подати заявку?

Тож, коли ти вже знайдеш цікавий проект, тебе попросять надіслати резюме та мотиваційний лист. Резюме має стисло, але повністю ілюструвати твої академічні та кар’єрні досягнення, додаткові види діяльності й проекти, у яких ти брав участь, знання мов.

До написання мотиваційного листа також варто ставитись серйозно: дуже часто він важливіший за резюме. Я раджу виділити всі навички та особисті якості, що, на твою думку, зроблять тебе хорошим волонтером у соціальній сфері, наприклад любов до роботи з дітьми, досвід екологічного активізму, волонтерські проекти, у яких ти брав участь в Україні. Окремо варто зазначити досвід самостійного життя в іншому місті або навіть за кордоном, якщо він є. У другій частині мотиваційного листа зазнач, чим саме тебе зацікавив даний проект та організація, чому ти прагнеш працювати з ними, який внесок можеш зробити в успіх проекту.

Якщо запит зацікавить, тебе запросять на співбесіду: або особисту в Україні, або за допомогою Skype. Не варто надто хвилюватися, але все ж таки стався до цього етапу, як до інтерв’ю під час прийняття на роботу. Підготуй основні пункти, на яких хотілося б наголосити, попроси родину чи друзів не турбувати тебе під час розмови, організуй спокійну атмосферу, одягни вбрання, у якому почуваєшся найбільш упевнено та зібрано. А потім видихни кілька разів та будь собою.

Після інтерв’ю організатори зазвичай повідомлять, скільки часу їм знадобиться для прийняття рішення. У разі успіху ти отримаєш лист з вітаннями та запрошення розпочати волонтерську службу у вказаний термін.

Етапи ЄВС

ЄВС має низку певних етапів – тренінгів та оцінювань, які зазвичай обов’язкові для всіх волонтерів.

Спершу тебе запросять до української організації на тренінг перед від’їздом (pre-departure training). Там ти зможеш познайомитися з іншими волонтерами, які будуть твоїми колегами під час участі в проекті й подружитися з тими, хто вирушає на ЄВС в інші країни. Іноді організації запрошують й іноземних волонтерів, що проходять ЄВС в Україні. На цьому тренінгу тобі розкажуть, що таке ЄВС, які бувають проекти, на що ти маєш право як волонтер. Також ти попрацюєш над культурними компетенціями, навичками розв’язання конфліктів та персональними цілями.

За деякий час після прибуття на місце проходження волонтерства тебе запросять на on-arrival training. У мене їх було навіть два: один влаштувала наша організація першого тижня в Палермо, а другий за місяць організувала італійська національна агенція. На ці тренінги зазвичай збирають волонтерів з усієї країни, тому ти матимеш чудовий шанс познайомитися з різними людьми, а потім ви зможете їздити одне до одного в гості й таким чином досліджувати країну. Я була на тренінгу в маленькому містечку Нола під Неаполем і досі дружу з тими, кого там зустріла.

Знімок екрана 2017-06-26 о 13.26.09Коли мине півтерміну, тебе знову запросять на захід, організований національною агенцією, але тепер це буде оцінювання (mid-term evaluation), а не тренінг. Тоді ми завітали до маленького сицилійського селища Ніколосі біля підніжжя вулкану Етна. Ти знову зможеш познайомитись із волонтерами з різних куточків країни, побачити старих знайомих з попереднього тренінгу й оцінити те, як проходить проект. Цей досвід уже буде трохи сумним, бо саме тоді розумієш, що час спливає дуже швидко, уже половина пригоди лишилась позаду й доволі скоро доведеться прощатися з друзями та країною.

Перед завершенням проекту твоя організація, скоріш за все, влаштує фінальне оцінювання проекту й досягнень. А за кілька місяців після повернення додому надійде лист-запрошення на офіційне фінальне оцінювання, яке збере волонтерів з усієї України, а іноді і з сусідніх країн. Наше фінальне оцінювання відбулось у Молдові за півроку після прибуття.

Що отримує волонтер?

ЄВС відрізняється від багатьох волонтерських програм тим, що надає волонтерам повний захист і хороші умови проживання в новій країні. Кожен волонтер отримує:

Відшкодування витрат на прибуття до місця роботи й повернення до своєї країни

Деякі організації самі купують квитки волонтерам, тому тобі взагалі не доведеться про це думати. Але існують й інші, що залишать організацію подорожі на твій розсуд. Пам’ятай: до вартості входять не лише квитки на літак, але й на поїзд та автобус, навіть до аеропорту.

Страхування

Кожен волонтер отримує страховий поліс на весь час роботи, що дуже зручно. Це додаткова «подушка безпеки» для тих, хто ніколи не подорожував сам і сумнівається.

Проживання

Зазвичай волонтери живуть разом та ділять кімнати на двох. Моя організація приділяла багато уваги тому, щоб в одній кімнаті жили люди з різних країн: таким чином ти маєш змогу ще краще зануритись у міжнародне середовище та дізнатись більше про інші країни.

друзі

Уроки мови

Організації зазвичай зацікавлені в тому, щоб волонтери вивчили мову та якомога краще адаптувались у новій країні. У цьому ж зацікавлена й Європейська комісія. Коли я почала свій волонтерський період, нас одразу ж записали до мовної школи при університеті, де ми й пройшли два курси італійської. Після цього ми вже могли вивчати мову самостійно, під час спілкування з колегами та місцевими жителями.

Комунальні витрати

За контрактом, організація, що приймає волонтерів, також оплачує їхні рахунки за комунальні послуги. Але одне із завдань ЄВС – допомогти волонтерам стати більш дорослими та відповідальними, тому деякі організації можуть штрафувати за надмірне використання світла, газу чи води. Зазвичай такі випадки обговорюються на початку проекту.

Гроші на кишенькові витрати та їжу

Одразу наголошу: це не зарплата. Це, скажімо, волонтерська стипендія. Тому вона не буває дуже високою, хоч на нормальне життя цілком вистачає. Ми всі мали змогу добре харчуватися, трохи подорожувати й навіть відкладати гроші на непередбачені витрати. Але багато не платитимуть, і до цього треба бути готовим.

Варто чи не варто?

Якщо тебе зацікавила можливість життя в іншій країні та знайомства з безліччю нових людей та культур, не гай часу та шукай проект мрії. Якщо ж досі маєш сумніви, я пропоную кілька аргументів «за» й «проти», які варто зважити, перш ніж стати волонтером.

Почнімо з неприємного, тобто аргументів «проти».

Життя далеко від дому

Багато людей мріють про переїзд до іншої країни. Але навіть їм варто серйозно подумати, чи готові вони провести рік життя далеко від дому та родини. Подумай, чи зможеш ти не бачитися з друзями, пропустити день народження мами, не приїхати на Великдень? Я бачила багатьох волонтерів, для яких ЄВС була першим досвідом самостійного життя, і, хоч вони й сумували за рідними, на їхньому настрої та мотивації це зовсім не позначалося. Я також знаю й доволі дорослих та зрілих людей, для яких ЄВС стала справжнім випробуванням та зайвим стресом. Тому краще подумати про це відразу.

подорож

Культурний шок

Перш ніж погоджуватись на проект, варто дізнатися якомога більше про організацію, а також про країну, місто, місцеві звички та історію. Багато хто вважає, що культурний шок – це про країни, які є екзотичнішими, ніж Італія чи Німеччина, але це зовсім не так. Повір: чимало волонтерів зі східно- та центральноєвропейських країн виявилися не готовими до життя на Сицилії. І так само багато хто відчув серйозний шок від зіткнення, наприклад, зі скандинавською культурою. До того ж, варто пам’ятати, що ти ділитимеш помешкання з людьми з інших країн, які матимуть свої уявлення про те, що таке тихо й голосно, рано й пізно, чисто й брудно. Тому добре подумай, чи зможеш ти співіснувати з таким різноманіттям культурних норм і звичок.

Робота

У період мого волонтерства я працювала в офісі з 9:00 до 17:00, і роботи було доволі багато. Я писала проекти, робила презентації, організовувала тренінги. Деякі з моїх колег у той самий час працювали по три години тричі на тиждень. Моя сусідка по кімнаті йшла на роботу до центру прийому мігрантів о 9:00 і поверталась після 19:00, але мала 4-годинну перерву в середині дня. Мої дві найкращі подруги працювали в дитячому садку та брали на себе відповідальність за маленьких дітей. Дізнайся, що саме ти маєш робити, які будуть обов’язки, скільки годин на тиждень працюватимеш. І подумай, чи підійде такий графік.

Гроші

Як я вже згадувала, ти отримаєш лише щось на зразок стипендії, тому доведеться пристосуватись до нових умов. Наприклад, тих грошей, що платили нам, цілком вистачало, щоб купувати продукти й готувати їжу вдома, але не ходити постійно до ресторанів чи кафе. Подумай, чи не стане це проблемою.

Якщо ж ти досі не втратив ентузіазму та вважаєш, що ЄВС – це твоє, розкажу приємне.

Аргументи «за».

Досвід самостійного життя

Якщо для тебе це буде першим досвідом життя за кордоном, то кращих умов годі й шукати. Ти матимеш змогу пережити справжню пригоду, але при цьому мати надійний тил у вигляді організацій НДО та Європейської комісії.

подорож хлопець машина

Подорожі

Багато хто мріє подорожувати світом, але ти отримаєш неймовірну нагоду пожити в новій країні, відкрити культуру, мову та історію, побачити все на власні очі. Це не просто туризм. Це той досвід, що допоможе по-новому глянути на власну країну й переосмислити деякі речі.

Нова мова

Ти зможеш вивчити нову мову, і не лише на курсах, а й завдяки зануренню в мовне середовище. Ти будеш практикуватися щодня під час спілкування з колегами, продавцями, людьми на вулиці. Після повернення додому ти зможеш гордо внести ще одну мову до резюме й стати ще ціннішим співробітником.

Досвід роботи

Існує безліч цікавих проектів, тому ти маєш цілковиту змогу знайти саме те, що вважаєш привабливим. Я була волонтером у проекті, пов’язаному з міграцією, і зараз пишу докторську роботу в цьому напрямі. Моя подруга працювала з дітьми й продовжує займатись цим зараз. Якщо ти не втрачатимеш нагоди, то після завершення проекту матимеш дуже цінний робочий досвід і навички, що допоможуть у майбутньому.

Нові знайомства

Той, хто був волонтером, лишиться ним назавжди. У тебе з’явиться безліч друзів по всьому світу, і, коли зустрічатиметесь, вам завжди буде що згадати. Мої колишні колеги, сусіди по квартирі, співучасники в найнеймовірніших пригодах зараз пишуть з Англії, Угорщини, Австрії, Іспанії, Франції, Йорданії, Непалу. І я завжди вважатиму їх своєю сім’єю.

Тож, якщо вважаєш, що волонтерство – це твоє, наважуйся. Мрій, плануй, знаходь проекти, подорожуй, вивчай мови.

І не втрачай шансу здобути найкращий досвід у житті!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus