Еволюція персонального комп’ютера

workspace 2

Сьогодні ми не можемо уявити життя без комп’ютерів, смартфонів та інших гаджетів. І ще складніше усвідомити, що 50 років тому про ці технології можна було дізнатися лише із науково-фантастичних книг. Фактично, майбутнє минулого покоління стало нашою реальністю й на цьому розвиток технологій зупинятися не збирається.

Пропонуємо невеличкий екскурс у історію – подивимося, як розвивалися персональні комп’ютери. Варто зауважити, що розпочинаємо ми з періоду, коли комп’ютер уже був звичною справою, а не із зародження обчислювальних систем. А ще на тебе чекає невеличкий прогноз про майбутнє комп’ютерних технологій. Тому радимо читати до кінця, якщо хочеш дізнатися, на чому будуть працювати (чи робити вигляд, що працюють) твої онуки.

PDP-8

Фото_1Перші комп’ютери були створені вже після Другої світової війни. Вони були дуже великими й дорогими (коштували навіть більше, ніж остання версія MacBook). Тому побавитися такими іграшками могли лише співробітники серйозних організацій, банків або провідних університетів.

А ось розвиток домашніх ПК (персональних комп’ютерів) припав на другу половину ХХ століття. Першим можна назвати міні-комп’ютер PDP-8. Його випустили в березні 1965 року, зробила це корпорація Digital Equipment Corporation.

Треба зауважити, що коли ми називаємо PDP-8 міні-комп’ютером, то маємо на увазі, що він не займав усю кімнату. PDP-8 був не більшим за звичайний холодильник, що для нашого часу звучить доволі дико. Його ціна складала 18 500 $, однак це не завадило комп’ютерним ентузіастам купувати диво техніки. Тому PDP-8 став не лише першим домашнім ПК, але й першим комерційно успішним домашнім ПК.

Реклама

Altair 8800

Фото_2Наступний «прорив» зробила компанія МІТS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems), коли в 1975 році випустила комп’ютер Altair 8800. Він вважається одним із «революціонерів» домашніх ПК, а також першою ланкою становлення компаній-виробників персональних комп’ютерів.

У чому ж секрет Altair 8800? Він був компактним, продуктивним і недорогим. Усього за 439 $ кожен охочий міг придбати деталі для комп’ютера й зібрати його з допомогою журналу Popular Electronics. За 621 $ можна було отримати вже готову модель. Altair 8800 мав мікропроцесор Intel 8080 з тактовою частотою 2 МГц, міг адресувати 64 кілобайт пам’яті, а також опрацьовувати 8- та 16-розрядні числа.

До речі, Білл Гейтс розпочав кар’єру саме завдяки Altair 8800! У тому ж 1975 році він і Пол Аллен написали інтерпретатор мови BASIC для Altair 8800, а потім вирішили заснувати компанію, яка займалася б розробкою програмного забезпечення. Угадаєш її назву? Правильно, Micro-Soft.

Apple II

Фото_3У той ж час ще два комп’ютерних ентузіаста – Стів Джобс і Стів Возняк – вирішили створити компанію, яка займалася б розробкою комп’ютерної техніки. Їхнім дійсно революційним проектом можна назвати Apple II, який з’явився у 1977 році.

Інтегрована клавіатура, кольорова графіка, звук і пластиковий корпус – Джобс і Возняк продемонстрували, яким повинен бути комп’ютер загального використання. З того часу технікою могли користуватися не лише ентузіасти чи радіолюбителі, але й звичайні громадяни.

IBM PC 5150

Фото_4У 1981 році компанія ІВМ приєдналася до масового ажіотажу та випустила персональний комп’ютер ІВМ РС 5150, який, напевно, ще можна знайти в деяких державних установах. ІВМ РС 5150 мав процесор Intel 8088 із тактовою частотою 4,77 МГц і об’ємом ОЗУ (оперативної пам’яті) від 16 до 256 кілобайт.

Популярність ІВМ РС 5150 на ринку була обумовлена його відкритою архітектурою, яка дозволяла стороннім фірмам здійснювати ремонт, обслуговування, а також виробництво периферійних засобів.

Commodore 64

Фото_5Commodore 64 вважається одним із найуспішніших домашніх ПК у світі. Усього було продано 20 мільйонів пристроїв.

Комп’ютер був обладнаний процесором MOS 6510 із тактовою частотою 0,9 або 1,02 МГц та ОЗУ в 64 кілобайта. Також його можна було підключити до телевізора й використовувати як ігрову приставку.

Apple Macintosh

Фото_6Наступним успішним продуктом компанії Apple став Macintosh, який остаточно визначив вигляд персонального комп’ютера. Основними нововведеннями, якими хизувався продукт, були маніпулятор типу «миша» та повністю графічний інтерфейс.

Фактично, це прадідусь усіх сучасних іMac та MacBook. А ще – перший комп’ютер, який привітався зі своїми майбутніми користувачами.

IBM PC Convertible

Фото_7IBM PC Convertible – це перший у світі ноутбук, який у 1986 році презентувала компанія ІВМ. Він мав процесор Intel 80С88 із тактовою частотою 4,77 МГц та об’ємом ОЗУ 256 кілобайт, яку можна було розширити до 512 кілобайт. Також ноутбук міг похвалитися двома дисководами й модемом.

Однак IBM PC Convertible продавався дуже погано. Він був важким, недостатньо швидким, а з рідкокристалічного монітору було непросто читати. Однак IBM PC Convertible усе одно залишається першим ноутбуком, який було випущено у масове виробництво та який впливав на подальший розвиток індустрії.

Отже, основний період зародження домашнього персонального комп’ютера припав на 70-ті й 80-ті роки. Потім більшість компаній перестала приділяти увагу дизайну й зосередилася на «начинці» продуктів, розробці операційних систем і програмного забезпечення. І ось, коли всі ми думали, що нас нічим уже не здивувати, раптом з’явився…

iPhone

Фото_8Так, можливо це шахрайство, але автор вважає, що iPhone також можна віднести до домашніх систем. Хоча якщо точніше – це вже переносна персональна система, що може надати доступ до будь-якої інформації.

iPhone виявився справжньою революцією 2007 року й започаткував нове покоління смартфонів, де замість кнопок використовувався тачскрін. Не варто й зазначати, що за характеристиками iPhone перегнав усіх вищезазначених представників комп’ютерної історії. Окрім цього, він заклав початок розвитку мобільних планшетів.

Трохи про майбутнє

Технології не перестають розвиватися. Зараз більшість компаній намагається створити найпродуктивніші комп’ютери, які б не займали багато місця. Провідною є Apple, чия продукція за останні десять років набула шаленої популярності в усіх куточках Землі.

Великі персональні комп’ютери починають поступатися ультратонким ноутбукам і планшетам (хоча все ще залишаються ентузіасти, які самостійно збирають і модернізують ПК). Прогноз на майбутнє від автора – через 100 років функції ноутбука чи ПК виконуватимуть розумні годинники, смартфони та голограмофони (від слова «голограма», а не «грамофон»). А потужні ПК будуть використовувати для обчислення великих обсягів інформації.

Ось так ми зазирнули в минуле й спробували спрогнозувати майбутнє. Але варто зазначити, що думки автора можуть бути неточними. Як кажуть, «усе нове – це добре забуте старе». І хтозна, можливо, в майбутньому всі працюватимуть виключно на «олдскульних» апаратах типу Apple II.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus