Захід щодо Росії: і ліва не бачить, що робить права

прапори ЄС, України, Росії

Ми продовжуємо дізнаватися думку політологів й експертів-міжнародників щодо сприймання української ситуації за кордоном (перша частина тут). Цього разу читайте про вчинки Заходу для підтримки нашої держави. Думки політологів розділилися: хтось бачить ситуацію оптимістично, а хтось говорить про солідне пропутінське лоббі у Європі.

Респонденти:

  • Надзвичайний та Повноважний Посол, експерт із міжнародних питань Василь Філіпчук,
  • політолог-міжнародник Віра Константинова,
  • фахівець з європейського та конституційного права Геннадій Друзенко.

Питання. Ми спостерігаємо, як європейські країни, США стурбовані через перебування іноземних бойовиків на наших територіях. Але окрім «стурбованості» немає конкретних вчинків, які б сприяли зміцненню безпеки України. Як бути в цій ситуації?

Василь Філіпчук


Василь Філіпчук: наша влада з самого початку могла подолати сепаратистів

Так, чого вартують слова, якщо немає дій. У нас були письмові підтвердження гарантій безпеки, однак ми не бачимо, щоб західні країни справді були готові надавати такий обсяг допомоги, який давав би нам змогу подолати російську агресію. Очевидно, вони не до кінця чесні перед своїми зобов’язаннями і не готові пожертвувати економічними інтересами задля того, щоб захистити міжнародне право і цінності. Україна програє в інформаційній війні. Чіткого однозначного визнання, що Росія є агресором, який окупував частину українських територій і має понести за це покарання, немає.

Військова підтримка США була б доречною. Але багато хто в ЄС говорить, що ми не можемо захищати Україну, якщо вона сама себе не здатна захищати. Виникає запитання, чи українська влада взагалі хоче, оскільки пасивність, брак дій і, більше того, новопризначені кадри іноді викликають здивування. Чи дійсно влада хоче боротися за повернення Криму і східних регіонів, чи це лише симуляція і використання ура-патріотичної риторики у своїх інтересах? З одного боку активізація військової операції, а з іншого – українська влада із самого початку могла подолати сепаратистів, але чомусь цього не робила… Ми не лише втратили Крим, а й питання в тому, чи ми маємо контроль над Луганськом і Донецьком. Основним завданням має бути збереження цілісності країни.

Віра Константинова


Реклама

Віра Константинова: європейські партнери допомагають достатньо

Казати про те, що європейські партнери й американська сторона не роблять нічого, як на мене, неправильно. Вони демонструють агресорові, що налаштовані серйозно. Безпека країни і її обороноздатність – це передусім справа самої країни. Багато експертів надають консультації з приводу тактичних і стратегічних питань військової справи, оцінки, як потрібно чинити в певній ситуації. Однозначно, що люди проти війни і хочуть спокою та стабільності. Те, що відбувалося в Одесі, а зараз на Донеччині та Луганщині, багато чому виникає через помилки влади, але їх можна виправити шляхом перемовин. Треба забезпечувати спокій в містах та рішуче дати зрозуміти, що ми відстоюємо цілісність України.

Геннадій Друзенко


Геннадій Друзенко: у Європі існує сильне пропутінське лоббі

Належить розуміти, що в Європі, яка стомлена від своєї бюрократії та технократичності, є велике путінське лобі. Останні вибори до Європарламенту засвідчили, що це лобі посилюється. Частина ─ це європейські ідеалісти-радикали як правого, так і лівого толку. Інша частина – відверто продажні політики, що ностальгують за часах СРСР, коли можна було просто вигідно сидіти на кремлівському фінансуванні.

До того ж, не можна забувати, що ЄС, особливо Німеччина, вигідно торгує з Росією і залежить від постачання російського газу й нафти. Провідні американські корпорації також не поспішають відмовлятися від «співпраці з агресором». Наприклад, Exonn Mobile буквально на днях підписав угоду з Роснафтою про спільну розробку нафтових родовищ в Арктиці. Делікатність ситуації в тому, що Роснафту очолює Ігор Сєчєнов, персона нон-грата в США через санкції, які Вашингтон запровадив проти провідних російських політиків через вторгнення в Україну. Пригадаймо також, що Обама прийшов до Білого Дому, зокрема, на гаслах перезавантаження взаємин з Росією.

Тому я б порадив Україні не надто покладатися на «підтримку цивілізованого світу». Так, вона існує, але ніхто на Заході не готовий вмирати за Україну чи бодай зазнавати серйозних збитків через економічну ізоляцію Росії. Україні слід покладатися насамперед на власні сили, але також максимально прагматично й ефективно використовувати можливості міжнародної допомоги.

 

Фото: ytimg, uacrisis.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus