Етикет в онлайн: у яких руках тримати віртуальні ножі та виделки

social media3 (1)

Щодня ми спілкуємося одне з одним у мережі чи не більше, ніж наживо. Одночасно з поспішними законами, покликаними регулювати інтернет, з’являються і спеціальні правила онлайн-етикету.

Netiquette, тобто «етикет в інтернеті», вчить переносити повагу з реального життя у віртуальне. Добірка простих правил допоможе тобі стати кращим юзером.

Що робити в онлайн, а що ні

 1. Створи електронну скриньку з офіційною назвою. Якщо ти досі користуєшся імейлом bestprincess98@mail.com, то краще його поміняти. Це виглядає непрофесійно і по-дитячому.
 2. Граматика важлива. Правопис змінюється, а це правило залишається незмінним. Перш ніж тицьнути «Надіслати», перечитай набране.
 3. Слідкуй за автокоректором. Автокоректор полегшує життя, проте варто завжди уважно перевіряти його виправлення. Ти ж не хочеш стати героєм одного з мемів про Т9.
 4. Обережно зі сленгом, емодзі та «гіфками». Вони можуть трохи розбавити текст, але варто пам’ятати, що в листі стосовно вакансії вони навряд чи доречні. А якщо й доречні, то кілька штук на повідомлення, а не десяток емодзі без слів. Ми ж не доісторичні люди, щоб спілкуватися тільки малюнками.
 5. Залишайся порядним(-ою) у коментарях. Хочеш посперечатися під дискусійним постом – роби це з повагою. Не вживай образливих слів і не переходь на особистості.
 6. Обережніше з чорним гумором. Слідкуй за тим, що поширюєш. Якщо хочеш поділитися з друзями занадто гострим жартом, краще надіслати його в приватні повідомлення.
 7. Поважай особисті межі. Не контактуй з людьми по роботі чи інших справах через особисті профілі в соцмережах. Краще використати робочий імейл (хіба що його немає). Якщо ж доводиться писати в приватні повідомлення, то не варто сподіватися на миттєву відповідь. Почекай кілька днів, перш ніж нагадувати про себе.
 8. Перестань спамити. Спамом можуть бути: електронні листи, які людина не хоче отримувати, сотня повідомлень підряд, понад 10 stories на день або хвиля репостів щодня. Твої друзі й так живуть у світі, переповненому інформацією, – пожалій їх.
 9. Поважай авторські права. Не кради чужого контенту і не поширюй вкраденого.
 10. Вказуй джерела. Якщо хочеться поділитися чимось крутим, вказуй автора. Це буде подякою за його/її працю.
 11. Не поширюй фейків та образ. Така інформація і так надто швидко стає вірусною – не потрібно «заражати» інших. Як відрізнити фейк від правди? Для простих фактів – загуглити. Для складніших – загуглити правила факт-чекінгу, зазирнути на StopFake.
 12. Слідкуй за фото, які викладаєш. Непросто визначити, однак легко порушити межу етичності фотографії. Від мистецтва до вульгарності чи образи – один крок. Тобі вирішувати, що публікувати, але перед цим краще завжди думати головою. Також варто питати дозволу перед публікацією чужого або спільного з кимось фото. Можливо, цій людині не сподобається, як вона на ньому вийшла.
 13. Залиш собі трохи приватності. Не варто розповідати про щойно завершені стосунки чи неприємні звички партнера. Підтримки краще шукати в реальності та в приватних повідомленнях. Звичайно, бувають винятки, які потребують розголосу. Наприклад, прохання про допомогу, збір коштів або пошук зниклих.
 14. Забудь про мас-фоловінг. По-перше, це й так більше не працює, а по-друге, людям неприємно, коли хтось додає їх до друзів чи починає стежити, а потім видаляє.
 15. Оновлюй інформацію. Неактуалізовані години роботи в Google Maps чи застарілий час початку заходу можуть завдати комусь шкоди.
 16. Читай правила та стандарти спільнот. Це вбереже тебе від незручностей у майбутньому. Адже ти знатимеш, що дозволено і заборонено публікувати в спільноті, які твої дані будуть використані й за що можна отримати бан.

social media2 (1)

Реклама

На межі реального і віртуального

 1. Реальність завжди в пріоритеті. Якщо спілкуєшся з кимось в офлайн, відклади телефон.
 2. Поважай особисті межі людей з інтернету. Навіть якщо кожен ранок ти починаєш з історій улюбленого блогера, не варто бігти обійматися з ним/нею при зустрічі. Пам’ятай, що це чужа людина. Зберігай спокій.
 3. Якщо не можеш сказати чогось особисто, то не кажи в онлайн. Це можуть бути особисті образи чи різкі зауваження. Завжди пам’ятай, що на іншому кінці – реальна людина. Тому не гарячкуй, щоб потім не шкодувати про сказане.
 4. Не зникай. Бери слухавку, перевіряй електронну пошту, передивляйся месенджери хоча б раз на день. Адже хтось може тебе шукати. Якщо ж плануєш довго не відвідувати інтернет, то попередь усіх.

Інтернет-етикет показує твою повагу до інших і до себе, бо з мережі нічого не можна видалити. Расистські коментарі чи вульгарні фото залишаться у світовій павутині якщо не назавжди, то надовго. Дії в онлайн впливають на твоє реальне життя. Для прикладу, роботодавці дедалі частіше перевіряють соцмережі потенційних працівників перед співбесідою. Будь котиком – користуйся наведеними вище правилами!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus