ERASMUS+: вікно до Європи

Erasmus

Erasmus+ – наймасштабніша сучасна програма академічних обмінів, яка у 2014 році поглинула такі відомі програми, як Erasmus та Erasmus Mundus, Youth in Action, Tempus та інші. Сьогодні взяти участь у ній можуть також українські студенти, науковці та організації, діяльність яких пов’язана зі сферами освіти, культури та спорту. Прийом заявок на 2015 рік тільки починається!

Розберемося з термінологією

Майже кожен сучасний студент або науковець так чи інакше зіштовхувався з такими назвами, як Erasmus та Erasmus Mundus, Tempus, але, здається, значно менше людей зможе чітко описати  ці академічні програми Європейського Союзу та взаємозв’язки між ними. Спробуємо розібратись.

Усе почалося наприкінці 1980-тих років із епізодичних обмінів викладачами та студентами між університетами країн Європейського Союзу. У 1987 році для координації цих обмінів Європейська комісія створила програму Erasmus. Її було названо на честь гуманіста Еразма Роттердамського, який вважав за необхідне постійно мандрувати, а під час подорожей працював у різних університетах Європи. До того ж назва Erasmus – це акронім, який розшифровується як «Схема дії Європейського співтовариства для підвищення мобільності студентів університетів» (англ. Erasmus – European Community Action Scheme for the Mobility of University Students). Учасниками проекту стали університети всіх 28 країн Євросоюзу, а також Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Туреччини. Участь студентів і наукових співробітників університетів інших країн не передбачалася.

Тому у 2004 році була започаткована і програма Erasmus Mundus (лат. mundus – світовий, всесвітній), розрахована на громадян країн, які не входили до Євросоюзу.

У 2014 році сім відомих європейських програм, пов’язаних із освітою, наукою та спортом, об’єднались у нову програму – Erasmus+, покликану охопити не лише академічну сферу, а й усі сектори культури: освіту, підготовку та молодіжну політику, спорт. Вона існуватиме з 2014 по 2020 рік. До складу програми увійшли Erasmus, Erasmus Mundus, Tempus, Youth in Action та інші.

Отже, зараз йтиметься саме про Erasmus+, однією з країн-партнерів якої є Україна та участь у якій доступна для українських студентів і науковців.

Erasmus

Реклама

Напрямки роботи і можливості

Основною метою програми залишається розвиток молодіжної мобільності, сприяння сталому розвитку країн-партнерів у галузі вищої освіти, робота з молоддю, становлення європейського виміру у спорті (відповідно до плану роботи ЄС щодо спорту) та розповсюдження європейських цінностей у цілому. Головним засобом досягнення цієї мети в межах програми стає надання грантів для широкого кола дій і заходів у галузі освіти, підготовки кадрів, молоді та спорту.

Усі проекти програми реалізуються в межах п’яти напрямків:

 1. KA1 (Key Action 1) – Індивідуальна навчальна мобільність. У межах цього напрямку здійснюється підтримка обміну студентами, викладачами та адміністративним персоналом між університетами країн-членів програми і країн-партнерів програми, зокрема України.

Детально про цей напрямок і можливості для українців у межах нього можна дізнатися на сайті Національного Erasmus+ офісу в Україні.

 1. КА2 – Проекти співпраці (співпраця для інновацій і обміну передовим досвідом). Цей напрямок сформувався на базі колишньої самостійної програми Tempus. Він орієнтований на розвиток співпраці навчальних установ та інших організацій із країн-членів Erasmus+ й інших країн світу (країн-сусідів ЄС, країн-кандидатів і потенційних кандидатів, країн Латинської Америки, Азії, Африки, Карибського басейну та регіону Тихого океану). Заявки на проекти цього напрямку можуть подавати навчальні заклади та організації з усього світу.

Більш детальна інформація доступна за посиланням.

 1. КА3 – Підтримка реформ у сфері вищої освіти. Напрямок орієнтований на модернізацію вищої освіти, Болонський процес, розвиток і впровадження інструментів прозорості освіти, сприяння міжнародному діалогу у сфері освітньої політики.
 2. Проекти Жана Моне. Програма Жана Моне – теж одна з тих, що увійшли до складу Erasmus+ у 2014 році. Її мета – сприяння поширенню у світі навчальних програм, присвячених Євросоюзу та євроінтеграційній тематиці. Гранти надаються навчальним закладам та іншим організаціям, які розробляють подібні навчальні програми та проводять обміни студентами в межах цієї тематики.

Про все це також можна почитати детальніше.

 1. Спорт. Підтримка проектів, пов’язаних із розвитком спорту та проведенням спортивних заходів.

У межах кожного Key Action виділяється кілька піднапрямків, для яких встановлені різні умови участі й дати подання заявок. Переглянути всі можливості й умови на 2015 рік можна за посиланням.

Erasmus

Хто може брати участь

У проектах Erasmus+ можуть брати участь:

 • вищі навчальні заклади й інші організації освітньої галузі з країн Євросоюзу та інших країн, орієнтовані на підтримку розвитку сфери вищої освіти;
 • студенти, аспіранти, науковці та викладачі цих країн (опосередковано; як учасники проектів закладів та організацій, які отримали грант Erasmus+).

Як взяти участь

На перший погляд, умови Erasmus+ можуть здатися доволі складними, але якщо послідовно ознайомитися з усіма інструкціями – все стає не таким страшним. Для тих, хто вже брав участь у програмах Tempus, Youth in Action чи подібних, підготовка проекту і подання заявки й зовсім не становитиме труднощів.

У дуже скороченому вигляді алгоритм дій, якщо ви бажаєте взяти участь у одному з напрямків програми Erasmus+, може бути приблизно таким:

Проекти співпраці

 1. Передусім, звичайно, необхідно уявляти проект, для реалізації якого ви хочете отримати грант, і з’ясувати, до якого напрямку програми його можна віднести.
 2. Найімовірніше, ви не ректор університету, але можливість взяти участь у програмі у вас є. Для цього ви повинні бути членом або засновником громадської організації.

З власного досвіду: нещодавно невеличка молодіжна організація, президентом якої є я, та ще дві такі ж організації з Польщі та Грузії провели двотижневу молодіжну школу в Польщі саме за допомогою гранту Erasmus+.

 1. Тепер треба знайти партнерів – громадські організації з інших країн світу. Тут потрібно дивитись умови участі в обраному напрямку програми, адже там регламентується необхідна кількість організацій-учасниць і те, до яких країн вони повинні належати. До речі, партнером може стати не лише організація, з представниками якої ви знайомі особисто.

Існує багато можливостей пошуку партнерів для участі в програмі Erasmus+. Про це написано багато статей, працюють тематичні групи у Фейсбуку і LinkedIn, на сайті Національного офісу Еразмус+ в Україні та в багатьох інших місцях, які ви швидко знайдете, зробивши запит у Google типу «Erasmus+ partnerssearch».

 1. Оформити згідно з інструкцією заявку на участь у конкурсі та чекати на відповідь. Тут варто почати з дуже детального гайду на 2015 рік, у якому описані покрокові алгоритми дій.

Erasmus

Індивідуальна активність

Якщо ви бажаєте взяти участь у програмі Erasmus+ як індивідуальний кандидат, варто розуміти, що в цьому випадку йдеться насправді не про безпосередню участь у конкурсах самої програми, а про участь у тих проектах, на які вже отримали фінансування за напрямками співпраці між університетами й установами. Саме це робить програму такою безмежною.

Наприклад, якщо ваш університет налагодив співпрацю з обміну студентами з якимось університетом Європи, ви можете брати участь у конкурсі, який влаштовує його керівництво для відбору студентів-учасників. Звичайно, це можуть бути і проекти інших організацій, перелік яких постійно змінюється та розширюється. На жаль, наскільки прозорою є для організацій схема участі в конкурсах програми Erasmus+, настільки вона не враховує інтересів індивідуальних учасників. «Запитуйте про можливості участі в обмінах Erasmus+ у навчальному відділі свого університету» – ось, мабуть, усе, що кажуть стосовно цього офіційні сайти програми.

Рішенням поки може стати безпосереднє звернення до Національного офісу Еразмус+ в Україні, самостійний пошук за допомогою пошукових систем або вистежування новин таких порталів, як «Студвей», автори яких регулярно моніторять такі можливості.

Куди звертатись?

Додаткову інформацію про програму можна знайти на сторінках програми Erasmus+, які існують на сайтах Європейської комісії або Виконавчого агентства ЄС з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури, а також на офіційних сайтах Національного Tempus/Erasmus+ офісу в Україні та Національного Tempus офісу в Україні.

Крім цього, кияни зможуть отримати консультації від представників освітніх програм Європейського Союзу з 13 по 15 листопада 2014 року під час роботи виставки «Освіта і кар’єра».

Зображення: European Comission, Ikirov.ru, isaccommodation.com, ucm.es, vub.ac.be

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus