Дослідники вважають, що вони виявили остаточну причину краху стародавніх мая, проникнувши в їхню 800-річну історію. Наразі відомо, чому столиця Маяпану на півострові Юкатан у 13-14 ст. припинила існування, а її мешканці розпочали переселення до малих поселень навколо.
Як повідомляє «STUDway» з посиланням на «Nature Communications», причина, яку називають вчені, вже була відома, але тепер команда під керівництвом Дугласа Дж. Кеннетта зробила важливий крок у розумінні цієї події. Головна причина – тривала посуха, яка спричинила громадянські конфлікти та політичний колапс. Наслідком цього було переселення мешканців до менших і безпечніших поселень. Дослідники зібрали велику кількість даних про зміни в чисельності населення, кліматичних умовах та харчуванні, а також аналізували історичні записи та останки людей на наявність ознак конфліктів. Вони встановили кореляцію між збільшенням числа конфліктів і зменшенням опадів у період з 1400 по 1450 роки.
Тривала посуха, ймовірно, стала причиною до занепаду Маяпану, оскільки нестача води суттєво вплинула на сільське господарство і торгівлю. Переселення людей до інших місць допомогло культурі мая вижити після падіння Маяпану. Це дослідження не тільки дає нам корисну інформацію про історію мая, але й служить попередженням про те, як зміни клімату можуть вплинути навіть на найбільш розвинені цивілізації.
Нагадаємо, ми раніше розповідали, що глобальне потепління пробуджує “зомбі-віруси”: потенційна небезпека для всього світу.