Ефект Зейгарнік: як незавершена дія привласнює твоє життя

Ми в «Студвеї» – екстрасенси. Знаємо, що ти вже кілька днів наспівуєш рядки з докучливої пісні. Ще тебе чіпляє, коли викладач розповідає сюжет цікавої книги не до кінця. Панікуєш, коли остання серія улюбленого серіалу закінчується трагічно, а він саме йде на тривалу перерву. Розкриваємо карти. Все дуже просто – це психологічний ефект Зейгарнік. Не виключено, що саме він є підставою левової частки твоїх теперішніх проблем. Але попереджений – значить озброєний, тож знайомся з портретом ворога!

В чому полягає ефект Зейгарнік?

Ти щойно пробіг очима вступ і він змусив тебе читати статтю далі? Отже, створив такий собі «психологічний буфер обміну» у твоїй голові й відкрив в ньому нову програму. Сила ефекту полягає у тому, що тепер хочеться закінчити дію. Недарма це явище в психології також називають ефектом незавершеної дії.

Справа у тому, що люди краще запам’ятовують незакінчені завдання, ніж виконані. Причому, справи, які ми не завершили – відкладаються в пам’яті надовго й час від часу зринають, створюючи дискомфорт.

Блюма Зейгарнік

Блюма Зейгарнік

Причина – кожне нове завдання викликає в мозку певний імпульс, напругу, яку рано чи пізно потрібно вивільнити. Подумки ми раз у раз повертаємось до незакінченої ситуації – чи то до влучних слів, які з якихось причин не вимовили у сварці з коханими, чи то до обличчя наших кривдників дитинства, перед якими не відстояли себе. Саме ця «напруга» змушує щоразу шкодувати про незроблене. З часом така невикористана енергія імпульсу може перетворитись на комплекс (і навіть невроз)!

А почалося все доволі тривіально – з обіду в берлінському ресторані. Дослідниця та психолог Блюма Зейгарнік випадково помітила, що офіціант прекрасно пам’ятає замовлення усіх відвідувачів, хоч і не занотовував їх. Натомість замовлення людей, котрі щойно розрахувалися та вийшли з ресторану, він пригадати не зміг. Це стало поштовхом для серії експериментів, що підтвердили спостереження.

Розглянемо кілька прикладів із різних сфер життя, котрі допоможуть отримати вигоду з цього ефекту.

Реклама

Кохання

Уяви: зустрічаєшся з коханою людиною, втім стосунки з незрозумілих причин перервалися. Шок від раптового розриву та напруга стають паливом для ефекту Зейгарнік. Такі «незавершені» завершені взаємини можуть переслідувати все життя й сприйматимуться свідомістю як справа, до якої ми обов’язково повинні повернутися в майбутньому. Втім, зазвичай повертаємось…

… Наприклад, за посередництва наступних партнерів. Багатьох цікавить питання, чому ми закохуємось у схожих поміж собою осіб? Чому кожні наступні стосунки закінчуються однаково? Справа в тому, що ми підсвідомо прагнемо скопіювати незакінчену справу – стосунки, які й стали вихідною точкою.

ефект

Кар’єра

Зейгарнік віднайшла досконале знаряддя контролю для прокрастинаторів, які схильні відкладати все на потім. Неочевидна та оригінальна порада – достатньо розпочати з найбільш легкого та приємного, а потім влаштувати собі перерву. Тут уже й ефект не забариться та змусить закінчити розпочате, аби лишень повернути солодке відчуття спокою.

Однак варто розуміти межі своїх можливостей та не брати на себе багато завдань одночасно (мозок не зможе сконцентруватися на жодному з них) – замість очікуваного спокою ризикуєш отримати малоприємний сюрприз у вигляді розхитаної нервової системи. До речі, не варто списувати безсонні ночі, переповнені думками про важливу або незавершену справу, на власну гіпертрофовану відповідальність і перфекціонізм. Не варто лестити собі – досить часто це всього лише ефект Зейгарнік.

Навчання

Ефект незавершеної дії може стати твоєю секретною зброєю для запам’ятовування. Уяви, що тобі запропонували пригадати дві математичні задачі. Одну з них розв’язали на парі, іншу почали, але заняття перервав дзвоник. Яку з них ти запам’ятаєш краще? Викладачі кафедри педагогіки та педагогічної психології МДУ провели такий експеримент і підтвердили висновки дослідниці Зейгарнік: як не дивно, краще засвоїться друга. Студенти, які взяли участь у дослідженні, запам’ятали саме умови та частину розв’язання задачі, яку не закінчили.

Так вже склалося, що людина асоціює завершеність із гармонією, і навпаки – незавершеність дії викликає напруження, яке утримує в свідомості факти та процеси – так виявляється цей психологічний ефект в педагогіці. Простими словами, коли викладач не закінчує пояснення, то перекладає відповідальність за результат на студента. А всі ми так любимо відчувати свою значущість! Не залишається нічого іншого, як самостійно шукати відповідь, яка засвоїться набагато краще, аніж готовий алгоритм.

літак

Серіали, кіно та література

Тут ефект Зейгарнік розквітає на повну силу. Які фільми, книги та серіали найбільше вражають – з логічним завершенням чи відкритою кінцівкою («Пам’ятай», «Загублена», «Острів проклятих», «Початок»)?

На другій базується інтрига, що захоплює глядачів. Мільйони людей, котрі переглядають весь сезон серіалу за добу, навряд чи усвідомлюють, що стали бранцями психологічного ефекту, який добре відомий сценаристам та лежить в основі концепції серійності. Наприкінці кожного епізоду прописується інтригуючий нюанс – він концентрує на собі увагу, змушуючи глядачів із нетерпіння чекати виходу наступної серії.

Ці сюжетні «гачки» наприкінці (загадкове вбивство, зникнення людини, нова неочікувана інформація) впливають на наш мозок так само, як і будь-яка інша незавершена дія. Свідомість усіляко намагається позбутися напруги, а ми прагнемо продовження й завершеності дії, тому переглядаємо ще одну серію.

Отак, неочікувано просто можна віднайти пояснення багатьом ситуаціям. До речі, позбутися надокучливої пісеньки теж нескладно. Треба лишень пригадати останні рядки – і вона зникне сама. Отож, коли черговий раз наспівуватимеш «На лабутенах….» –змилуйся над ближніми та згадай жінку з милозвучним ім’ям Блюма Вульфівна Зейгарнік.

Фото: sitebuilderreport.com/stock-up, соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus