Ресурси для самостійного навчання: книжки, додатки та онлайн-курси

як дівчина планує день

Навчальний рік стартував, доведеться змінити щоденний режим і з головою поринути в книжки, завдання і проєкти. Якщо хочеш знайти потрібні інструменти, щоб навчитися вчитися – лови кілька помічних ресурсів!

Добірку ми доповнили коментарями керівника магістерської програми «Клінічна психологія з основами когнітивно-поведінкової терапії» Українського католицького університету Олександра Аврамчука (їх ми виділили в тексті курсивом). Він пояснить, які типи інструментів є ефективнішими та як комплексно підійти до цього питання. Гайда до науки!

Книжки

Поширена помилка студента, коли той береться за опрацювання нової інформації, – багаторазове перечитування того самого підручника. Натомість ефективніше ознайомитись із кількома джерелами різних авторів, що дадуть комплексне уявлення про тему, сприятимуть розвитку критичного мислення та й просто допоможуть зрозуміти матеріал. Ці роботи ознайомлять детальніше з особливостями різних типів мислення, допоможуть продуктивно запам’ятовувати інформацію.

«Як ніколи не помилятися. Сила математичного мислення», Джордан Елленберг. Розповідь про те, як застосувати математичний підхід до пошуку відповідей на буденні та глобальні питання, пов’язані, зокрема, з політикою, бізнесом, медициною і богослов’ям. За відгуками відомих видань (The Guardian, The New York Times Book Review, The Washington Post тощо), цей підручник допоможе полюбити математику, зрозуміти її практичність та особливу цінність в епоху великих даних.

«Дизайн-мислення. Спроектуй своє життя», Білл Барнет, Дейв Еванз. Якщо давно замислюєшся про те, як правильно ставити цілі та ефективно їх досягати, це видання розкаже, як покроково заглибитись у принципи дизайн-мислення та втілювати його в житті. Розділи починаються з історій, які автори аналізують і вказують на способи вирішення. Зокрема, йдеться про проєктну роботу, боротьбу з невдачами і створення команди.

«21 спосіб мислити креативно», Майкл Міхалко. Якщо попередня книжка про те, як мислити креативно у вирішенні некреативних завдань, то тут навчать, як розвинути творче бачення. Кожен розділ наповнений інструментами для розкриття потенціалу, зокрема, лінійними та інтуїтивними логічними іграми.

«Момент еврики. Ага-реакції, творчий інсайт і мозок», Джон Куніос, Марк Біман. Якщо не про мислення, то про мозок! Точніше, про те, як з’являються [геніальні] ідеї: які умови сприяють їхньому виникненню, як не впустити «новонароджене диво» і врешті – реалізувати задум. Автори, звісно ж, наводять приклади відомих мислителів, які дбайливо ставилися до своїх моментів еврики.

«Прорив у швидкості читання», Пітер Камп. Книжка сповнена вправ, тестів і порад. Автор проходить із читачем цілий курс, ділячись філософією швидкісного читання. Однак це зовсім не про бездумне поглинання прочитаного, а про швидке сприйняття основних ідей тексту. Крім того, тут є щоденник успішності та план для тих, хто хоче далі поглиблювати навички. Погодься, цієї книжки бракувало твоїм учителям у початковій школі.

«Як запам’ятовувати все і завжди», Роб Іставей. Жарти про рибку і її пам’ять, тривалістю 30 секунд, напевно, є основою цієї книжки. Автор хоче допомогти читачам і пропонує їм цикл мнемонічних вправ і методів запам’ятовування інформації. Крім того, пояснює роботу мозку, що прямо стосується і того, як функціонує людська пам’ять. Книжка також є інтерактивною, тож усі вправи можеш виконувати прямо на її сторінках.

«Пам’ять без обмежень. Потужні стратегії запам’ятовування», Кевін Горслі. Ще одна книжка про те, як допомогти поглинутим знанням залишитись у довгостроковій пам’яті та не дозволити їм вивітритись після першого іспиту. Автор пропонує власну методику, яку розробив під час років боротьби з дислексією в дитинстві та юності. Зокрема, містер Горслі пояснює, як запам’ятовувати числа чи імена, як будувати зв’язки та візуалізувати, а головне – як зосередитись на інформації, з якою працюєш.

«Навчитися вчитися. Як запустити свій мозок на повну», Барбара Оклі. Забий на всіх, хто ділив світ на гуманітаріїв і технарів. Ця книжка – своєрідний концентрат попередніх згаданих, де не йдеться про безперервний процес навчання, а є лайфхаки щодо важливості пауз, регулярного повторення і правильного режиму. Здавалося б, прості істини з дитинства, які все ж на диво легко забути.

«Засіло в голові. Наука успішного навчання», Пітер Браун, Марк Макденіел, Генрі Редіґер. Книжка для всіх, хто практикує освіту протягом життя, пояснює неефективність поширених методик навчання. Автори (психологи та письменник) діляться практичними стратегіями, що дозволяють вдало засвоїти матеріал і довше пам’ятати вивчене.

workspace

Реклама

Додатки

Мобільні застосунки – портативніший спосіб почати вчитися тут і зараз.

«Онлайн Майндмэппинг». Цей інструмент дозволяє фіксувати, розвивати та ділитися своїми ідеями з однодумцями. За його допомогою можна створювати нотатки, ініціювати мозковий штурм і структурувати цілі проєкти.

WorkFlowy. Застосунок для тих, хто любить складати списки: від щоденних справ до цілей на рік. Створені тексти можна поширювати й іншим користувачам.

Sticky Notes. Мегапростий додаток зі стікерами для твого ПК. У ньому можна створювати прості кольорові нотатки, які триматимеш на робочому столі та легко згортатимеш за відсутності потреби.

RescueTime. Цей додаток можна використовувати як на смартфоні, так і на ПК. Установивши його, у налаштуваннях слід вказати, роботу з якими сайтами слід вважати продуктивною, а з якими – шкідливою. Наприкінці тижня користувач отримує звіт про витрачений час.

TimerTab. Якщо раніше тобі доводилось чути про техніку помодоро, то цей застосунок знадобиться для того, щоб успішно менеджити 25 хвилин інтенсивної роботи й кілька хвилин відпочинку.

Pocket. Якщо повністю відволіктись від цікавих статей та стрічки у соцмережах не вдається, цей додаток дозволить зберегти всі корисні лінки, до яких можна повернутися у вільний час. Так ти і сконцентруєшся на роботі, і не загубиш вподобані матеріали.

Курси

За словами Олександра Аврамчука, усі ресурси є ефективними, адже так чи інакше спрямовані на конкретну мету і дозволяють гейміфікувати процес навчання. На думку експерта, виграшними на сьогодні є онлайн-курси, які поєднують і опрацювання текстів, і відеолекції, і практичні завдання. Такий підхід дозволяє одночасно задіювати різні механізми роботи над матеріалом.

«Навчаймось вчитися: Потужні розумові інструменти для опанування складних предметів». Цей курс сподобається тобі, якщо знайти згадану вище книжку не вдасться. Разом із Терренсом Седжновскі місіс Оклі ділиться порадами, як ефективно здобувати навички у своїй спеціалізації.
Платформа: Prometheus

«Дизайн-мислення для інновацій». Розробники і перекладачі курсу обіцяють озброїти інструментами дизайн-мислення, якими користуються власники всесвітньо відомих компаній. Пройшовши програму, навчишся бачити приховані можливості для вирішення задач.
Платформа: Prometheus

«Наука повсякденного мислення». Курс, про який було чутно не раз, бо його справедливо вважають однією з найкращих програм для опанування навичок критичного мислення. Зокрема, дізнаєшся як застосовувати науковий підхід у повсякденні, впливати на погляди інших, краще запам’ятовувати та відрізняти факти від вигадок.
Платформа: Prometheus

«Школа ефективного мислення». Комплексна програма, яка пропонує пройти курси з креативного мислення, вступу до критичного мислення, стратегічного мислення, еволюції мислення, лідерства, економіки та політики, а також завершальний курс, що стосується сталого розвитку як нової філософії мислення.
Платформа: ВУМ

«Введение в практики осознанности». Курс про усвідомлення мислення та емоцій, які допомагають боротися зі щоденними стресами та покращувати якість життя. Автори пропонують десяток лекцій, які допоможуть розібратися з цим питанням глибше.
Платформа: «Универсариум»

«Точилка для ума». Автор курсу Анатолій Гін пропонує вступні заняття з формування навичок, корисних для вирішення нестандартних задач. Додатково в рамках курсу доступні два вебінари: «Специфіка вирішення життєвих задач» і «Креативна пора – як жити?» та серія інтерв’ю з фахівцями.
Платформа: «Универсариум»

«Навыки личной эффективности (Soft Skills)». Цей курс спрямований на формування навичок розвитку особистості, проєктного підходу і групової роботи. Загалом програма включає 5 модулів.
Платформа: «Открытое образование»

girl«Психология одаренности, креативности и гениальности». Метою курсу є довести, що геніальність – продукт активної роботи над собою. Розробники обіцяють пояснити, як саме досягти такого результату і якими інструментами при цьому користуватись.
Платформа: «Открытое образование»

«Самоменеджмент». Курс орієнтований на засвоєння технологій і технік самоменеджменту для досягнення професійних та особистих цілей. У межах 16 тем-тижнів розглянуто практичні методики управління діяльністю і часом, а також способи розвитку особистісного потенціалу, прийняття рішень, планування кар’єри, роботи в команді та ефективного спілкування.
Платформа: «Открытое образование»

«Персональная эффективность: тайм-менеджмент». Звичайно, ми не могли забути про улюблений тайм-менеджмент, без якого тобі точно не обійтися – погодься! Цей курс навчить, як ефективно реагувати на зміни навколишнього світу і залишатися продуктивним у своїй сфері.
Платформа: «Открытое образование»

The Science of Learning. Ми не пропонували тобі курсів та книжок, які розроблені для аудиторії освітян. Однак цей курс глибоко порушує теми будови мозку, особливостей мислення та інструментів розвитку навичок навчання, що точно буде для тебе корисним.
Платформа: Futurelearn

Learning Online: Learning and Collaborating. Курс із циклу програми про те, як ефективно вчитися в онлайн. Автори обіцяють розповісти тобі про методики продуктивного навчання і комунікації в інтернет-середовищі.
Платформа: Futurelearn

P.S. для серйозно налаштованих навчатися самостійно

Як пояснює психолог, спокуса відокремитись від групи та здобувати знання самостійно виправдана цільовістю такого студента на конкретний результат. Тут же й велика пастка: такий формат підходить для саморозвитку, напрацювання додаткових навичок, вивчення основ мови, але не для професійного зростання.

«Я прихильник того, щоб поєднувати обидва підходи: самостійний поза аудиторією та в групі. Перше не дасть результатів без спілкування в команді, навіть якщо йдеться про комунікацію в чаті чи скайпі. Така поведінка позбавлює елементу формування спільноти, що дуже допомагає», – розповідає пан Олександр.

Щоб знання закріпились, ними потрібно ділитися наживо і публічно обговорювати. У випадку університету слід думати про те, як адаптувати одні й другі ресурси до спільного оптимального використання. Для аудиторних занять усе ж варто залишити інтерактивні інструменти, які закріплюють знання, а не надають їх із чистого аркуша.

Якщо хочеш поділитися книжками, курсами, додатками чи іншими ресурсами, які допомогли знайти свій дзен у самоосвіті – ласкаво просимо ділитися досвідом у коментарях!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus