Колонка Анфіси Хлеб: як дизайнеру вступити до німецького ВНЗ

художник

Матеріал із щомісячної колонки дизайнера і художниці Анфіси Хлеб про навчання у Берлінському університеті мистецтв, а також життя у місті, яке по праву вважають меккою творчості. Автор розповідає, які чотири кроки необхідно зробити для вступу у цей виш.

Я у Берліні

anfisaЦього року я вступила до Universität der Künstе Berlin (Берлінський університет мистецтв) на факультет Visual Сommunication (візуальна комунікація). З першого дня стало зрозуміло, що це не просто університет, а мій дім на наступні 4 роки. Тут усі, від викладачів до старшокурсників, з цікавістю дивляться на тебе, «гуглять» твій профіль в Instagram та проводять екскурсії по корпусу. Вони допомагають легко влитися у студентське життя.

Викладачі – дизайнери-практики, художники з крутими проектами та навіть власники дизайн-студій. В університеті діє справжня Болонська система: студенти самостійно вирішують, які семінари та лекції відвідувати. До прикладу, у першому семестрі нам дозволили вибирати з 80 предметів. Від цього на моїх очах виступили сльози щастя.

Реклама

Як усе починалося: 4 головні кроки

Я величезний фанат навчальних програм: завжди ходжу на семінари, лекції та воркшопи і навіть встигла організувати у Києві дизайн-школу Local Design School, яка пізніше об’єдналася з прогресивним середовищем Projector. Мені подобається навчатися і навчати людей. Ділитися власним досвідом – це природній внутрішній імпульс, який постійно наповнює мене творчою енергією. Вперше я замислилася про навчання за кордоном, коли почула про плани друга, який уже рік готувався до вступу. Вирішила, що це по силам і мені.

Отже, до чого готуватися, якщо дуже хочеш навчатися у Німеччині:

1. Володіння німецькою мовою. На факультетах Fine Arts (образотворче мистецтво) і Visual Communication при вступі вимагають мовні сертифікати рівня А2/В1. Однак після зарахування до ВНЗ необхідно за рік підтягнути німецький до В2/С1. Часто при університетах є мовні курси за смішною (навіть за мірками Києва) ціною – приблизно 100 євро за півроку. Уся підготовка зайняла в мене два роки, за цей час я вивчила німецьку мову з нуля до рівня В2. Скласти іспити в Goethe Institut допомогли курси Alpha Intensiv та заняття з репетитором.

Порада: записуйтеся на складання іспиту в Goethe Institut заздалегідь. Там мало місць, а запис відбувається в певні дати перед початком іспиту.

обличчя2. Sperrkonto – це блокований рахунок у німецькому банку на суму 8 640 євро. Він потрібен для відкриття студентської візи у німецькому посольстві – це гарантія, що ви протягом року будете фінансово забезпечені. Особливість у тому, що за місяць можна знімати не більше 720 євро, щороку для продовження візи потрібно демонструвати визначену суму на рахунку. Розібратися, як відкрити Sperrkonto, допоможе інструкція.

Зібрати таку суму після стрибка валюти виявилося достатньо важко. Інколи я з жахом розуміла, що грошей, які я зібрала в гривнях ще рік тому, при конвертації в євро могло бути втричі більше. Але все, що не вбиває, робить нас сильнішими.

Порада: Sperrkonto можна відкрити в Україні. Найпростіше це зробити в Deutsch Bank.

3. Портфоліо. Жоден університет у Німеччині зрозуміло не пояснює, з чого воно повинно складатися. Основні вимоги: до 20 робіт, які демонструють ваш творчий потенціал. Конкуренція дуже висока, так що готуйтеся заздалегідь.

Порада: щоб підготувати якісне портфоліо, завітайте на консультацію з професором. Він оцінить наявні роботи і порадить, що додати або покращити. Влаштувати такі зустрічі дуже просто: напишіть лист конкретній людині. Втім, часто в університеті для цього відведені спеціальні дні. В UdK Berlin навіть є короткий курс з підготовки портфоліо для факультету Fine Arts. Влітку можна поїхати на день відкритих дверей на виставку студентських робіт. Як це відбувається в UdK:

Photo1Відбір у UdK Berlin дуже жорсткий, а факультет Visual Сommunication найбільш популярний. Вибирають із тисячі студентів. Середній вік першокурсника – приблизно 22-23 роки. Часто це люди, які вже працювали у творчих індустріях, але на суміжних професіях: архітекторами, фотографами чи режисерами.

Порада: виберіть топ-5 німецьких університетів, які вам цікаві, і надішліть туди портфоліо. Якщо захочете змінити місце навчання, то зможете стати guest student (студенти, які проходять певні курси без отримання диплому) у будь-якому іншому ВНЗ. Ось мій список:

Звісно, якщо у вас високий рівень німецької і ви готові скласти TestDaF, то кількість ВНЗ збільшується.

Якщо ви вступаєте на Wintersemester (зимовий семестр), то навчання почнеться у жовтні, але заявку потрібно подавати вже в лютому чи березні. У кожного університету різний дедлайн, тому потрібно добре спланувати надсилання портфоліо.

Вступний процес складається з кількох етапів. Спочатку потрібно надіслати всі документи, які підтверджують, що ви можете навчатися в університеті. Потім вишліть портфоліо на адресу ВНЗ, і з цим я мала труднощі. Бандероль не повинна оподатковуватися, тобто повинна мати мінімальну вартість. З надсиланням до UdK у мене виникли проблеми: її затримали на митниці. Найбільш надійний спосіб – відіслати портфоліо комусь зі знайомих у Німеччині й попросити, щоб його віднесли в університет чи надіслали німецькою поштою.

художникЯкщо ви пройшли цей етап, скоріш за все вас запросять на особисту співбесіду, тому важливо мати відкриту Шенгенську візу. Зазвичай студенти отримують запрошення за 1-2 тижня до дати інтерв’ю: звісно, за цей час відкрити візу нереально. Відповідь про те, пройшли ви етап портфоліо чи ні, ви отримаєте влітку, тому почніть готуватися до отримання візи заздалегідь.

5. Два роки навчання в університеті. Навчання в європейських школах триває довше, ніж в Україні. Від вас вимагатимуть, як мінімум, чотири закритих семестри. Якщо будете вступати на Fine Arts, то на це можуть заплющити очі, але до прикладу, для Visual Communications у UdK Berlin це одна з основних вимог. Крім того, потрібно завірити всі сертифікати в uni-assis. Це займе до двох тижнів.

Трохи зусиль і все вдасться

Це найскладніші чотири пункти, порівняно з ними все інше – дрібниці.

Навчання у німецьких ВНЗ безкоштовне, оплачується лише студентських внесок – близько 300 євро. Натомість ви отримаєте проїзний квиток у метро на півроку та багато інших студентських привілеїв.

У Німеччині навчається дуже багато іноземців. У моїй групі майже половина студентів – з інших країн: Італія, Франція, Австрія, Ізраїль, Іран та Греція. Такий культурний обмін ще більше розкриває творчий потенціал кожного.

Звісно, вступний процес може тривати доволі довго, але всі перераховані пункти цілком реально виконати, навіть якщо ви ніколи не вчили німецьку та не маєте ніякої зовнішньої фінансової підтримки. Загалом, я – живий приклад, і в мене все вийшло!

За матеріалами: Telegraf.
Переклад: Мар’яна Мегединюк.
Фото: prjctr.com.ua, pexels.com, соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus