Дистанційна освіта в Україні: навчання у стилі digital nomads

workspace2

Лекції у форматі відео, навчальні матеріали у вільному доступі, складання всіх завдань без твоєї фізичної присутності на парах і система оцінювання в онлайн-режимі – це не кадри з американських серіалів, а дистанційна освіта, яка щороку набирає обертів. Яка вона в українських реаліях – з’ясовуємо в цьому матеріалі.

Дистанційна освіта в Україні: утопія чи реальність?

Ти знову не прийшов(-ла) на пари, бо нічна зміна на роботі закінчилася тоді, коли почалися заняття в університеті? Студентські роки ставлять перед тобою багато викликів і завдань. Доросле життя змушує поєднувати навчання, роботу, хобі й особисте життя, ти думаєш, де б заробити гроші та як успішно скласти сесію, а у щільному графіку знову не залишається місця для повноцінного сну. Можливо, час замислитися про дистанційну освіту?

Робота у стилі digital nomads (з англ. «цифрові кочівники» – категорія людей, які використовують сучасні технології для виконання своєї роботи та професійних обов’язків і ведуть мобільний спосіб життя) – новий тренд у ХХІ столітті. Це люди, які покинули свої офіси, мандрують світом і зовсім не залежать від місця проживання, адже заробляють за допомогою комп’ютера в будь-якій точці планети, де є інтернет. А як щодо освіти у стилі цифрових кочівників?

Дистанційна освіта – цікава новація, яку застосовує чи не кожен закордонний виш. В Україну нова освітня технологія прийшла нещодавно. Дедалі більше закладів освіти впроваджує таку форму навчання у власну систему. Дистанційне навчання передусім організоване для учнів, які з будь-яких причин не можуть відвідувати ЗВО – не дозволяє стан здоров’я, проживають на тимчасово окупованій території України або перебувають за кордоном.

Реклама

Що таке дистанційна освіта і як це працює?

Дистанційне навчання – це можливість навчатися і здобувати знання віддалено від закладу освіти в будь-який зручний для студента час. Основна мета дистанційного навчання – надати якісні освітні послуги, застосовуючи сучасні технології.

Навчатися дистанційно можуть громадяни, які мають середню, професійну чи вищу освіту. Термін навчання встановлюється ЗВО, але має бути не меншим, ніж за денною формою: на базі середньої вищої освіти – 6 років, середньої професійної освіти – 4,5 роки та вищої неюридичної освіти – 3 роки. В Україні існує декілька моделей дистанційного навчання: на базі самостійного вивчення матеріалу (екстернат), навчання в автономних освітніх установах (або ж за спеціальними автономними навчальними системами) і навчання з використанням мультимедійних програм. Основними видами занять за дистанційною формою навчання є: лекція, семінар, лабораторні й практичні заняття, консультації та інші (такі самі, як і на денній формі навчання). Заняття зі студентами проводяться дистанційно згідно з навчальним планом. Усі контрольні оцінювання можуть здійснюватися дистанційно, якщо таке рішення було прийняте закладом освіти. Після завершення навчання студенти отримують відповідні сертифікати.

Дистанційний формат навчання: у чому його сила?

Інтернет – це повноцінний інструмент для здобуття освітнього ступеня, отож не бійся використовувати привілеї ХХІ століття на 100%. Якщо ти навчаєшся дистанційно, університет не звільняє тебе від лекцій, семінарів, практичних чи лабораторних занять. Тепер це відбувається віддалено, але згідно з навчальним планом, який затвердив ЗВО.

Дистанційна освіта в Україні першочергово зорієнтована на осіб, які проживають у важкодоступних до ЗНЗ населених пунктах, людей з інвалідністю, обдарованих дітей та молодь, які спроможні самостійно опановувати матеріал, учнів, які за сімейними обставинами не можуть відвідувати заняття та громадян України, які проживають за кордоном. Проте навчатися дистанційно може кожен охочий, але умови такого навчання у кожному ЗНЗ, що надає таку можливість, можуть відрізнятися.


Нова освітня технологія не стає на заваді ні твоїй роботі, ні мандрівкам: ти можеш працювати в офісі у центрі Києва, лежати на турецькому пляжі і слухати шум морського прибою, спостерігати за північним сяйвом в Ісландії, але при цьому отримати диплом. Проте ти маєш розуміти, що, наважившись на таку форму навчання, ти повністю береш на себе відповідальність за процес. Якщо самодисципліна – не твоя сильна сторона, то навряд чи цей варіант для тебе.

Дистанційне навчання – важливий крок назустріч інклюзивній освіті, адже цей формат забезпечує людей з інвалідністю умовами для отримання повноцінної освіти. Така система не тільки реалізовує право на освіту для цих осіб (якого раніше вони були позбавлені), але й сприяє їхньому розвитку, дає змогу бути активними учасниками суспільних процесів і брати участь у житті громади. Можливість самореалізації може поліпшити стан здоров’я і задовольняє одну з найважливіших потреб людини.

Де отримати дистанційну освіту в Україні?

Щороку українські ЗВО відкривають нові спеціальності, які підтримують дистанційний формат навчання. Любителям гуманітарних наук пощастило менше, адже технічних спеціальностей помітно більше, але можна знайти хороші варіанти і для них. То що ж нам пропонують українські заклади освіти?

Чернівецький національний університет. Ще з 12 років чекаєш на лист із Гоґвортсу? Відтепер маєш змогу навчатися в українському аналозі школи магії, адже Чернівецький національний університет пропонує дистанційну освіту за напрямами підготовки «Соціологія» (кафедра соціології) та «Філософія» (кафедра філософії), а також є спеціальності на кафедрі культурології, релігієзнавства і теології. Вибір досить маленький, але якщо бачиш свій розвиток у цих галузях – ласкаво просимо до Ґрифіндору.

КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти». Чудова змога надолужити прогуляні пари для викладачів, адже цей портал пропонує дистанційну освіту для підвищення кваліфікації педагогічних працівників. Курси за всіма шкільними предметами і навіть для педагогів-організаторів, бібліотекарів, вихователів, музичних керівників та логопедів. А ще на платформі часто доступні різноманітні вебінари для зареєстрованих користувачів.

Університет державної фіскальної служби України. Великий вибір курсів як для студента, так і для викладача. Теми настільки різноманітні, що можна почати вивчати основи християнської культури, а захопившись – плавно перейти до вивчення податкових знань. Також платформа пропонує курси з підвищення кваліфікації для викладачів та інші курси на різноманітні теми для всіх охочих.

Хмельницький національний університет. Від кількості спеціальностей, які пропонує цей університет, голова йде обертом, адже тут можна отримати освіту і стати справжнім професіоналом чи не в кожній галузі: економіка, фінанси, підприємництво, філологія, технології легкої промисловості, менеджмент, комп’ютерні науки та багато іншого. Вартість дистанційного навчання у 4 рази менша, ніж на денному відділені. Університет активно впроваджує новітні технології: інтерактивний навчальний матеріал, сучасні розробки, математичне моделювання інформаційного простору і варіативний план для кожного студента.

Сумський державний університет. Тоді, коли у всіх з’явились перші Nokia, цей університет уже запровадив дистанційний формат навчання. 15 років досвіду, міжнародне визнання і великий вибір популярних спеціальностей роблять його привабливим для абітурієнтів. Якщо ти мрієш про юридичну кар’єру або прагнеш пов’язати своє життя із журналістикою – тобі точно сюди, адже серед комп’ютерних і математичних наук ти знайдеш навіть такі пропозиції.

Детальніше про навчальні заклади, які надають можливість навчатися віддалено, можна дізнатися на сайті Міністерства освіти і науки України.

Тепер можеш спокійно купувати квитки на Марс за програмою Ілона Маска, адже якщо найближчим часом туди проведуть інтернет, то навіть перебуваючи у відкритому космосі – освіта в Україні тобі гарантована.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus