Де навчаються універсальні фахівці майбутнього

student

Як набути таких знань, які не стануть «мертвим вантажем», а точно знадобляться тобі в житті? Та вони буквально із землі ростуть!

Пам’ятаєш Івоніку Федорчука з повісті Ольги Кобилянської «Земля»? Якби він працював в агросекторі версії 4.0, то замість бурдею мав би облаштований технічними новинками кабінет, урожай за нього збирали б роботи, а для впровадження нових методик він би використовував блокчейн.

У нас постійно щось винаходять: штучні протеїни, м’ясо без… м’яса, безпілотні трактори й роботів, які самостійно сіють, удобрюють і збирають урожай. Технології змінюються, а з ними – і вимоги до професій. Проте, згідно з дослідженням Київського міжнародного інституту соціології, трудовий ринок України досі перенасичений юристами, економістами й бухгалтерами. Натомість великі надії тепер покладають на працівників у сфері продажу, IT-спеціалістів та агросектор.

«Сучасний агробізнес – це діджиталізація, смарт-технології, дрони, використання GPS, ГІС та інших інноваційних підходів», – розповідає керівниця проекту «Агрокебети» з програми й навчання Олена Ковтун. Та чи готові українські виші готувати універсальних фахівців у такій затребуваній сфері? Ми поспілкувалися із «зачинателями нової української агрокультури», керівниками магістерської програми «Агрокебети», щоб дізнатися, які перспективи пропонує агроосвіта сьогодні.

Що таке сучасна агроосвіта?

Вважай, що «Агрокебети» – це твій квиток у магічну школу майбутнього. Тільки-от замість уроків травології та «семінарів» з Геґрідом ти розглядатимеш реальні кейси й застосовуватимеш набуті знання на практиці.

«“Агрокебети” – це інноваційна навчальна програма, яку запровадили на базі факультету аграрного менеджменту НУБіП України за підтримкою 15-ти провідних аграрних компаній», – розповідає ідеолог проекту Алекс Ліссітса. Мета програми – підготувати 50 менеджерів нового зразка для агробізнесу: «Студенти набудуть прикладних знань, а також корисних практичних навичок у таких напрямках, як інженерія, агрономія, IT, precision farming (точне землеробство – прим. авт.) тощо».

tech

Наскільки перспективно вивчати агро в Україні?

«В Україні саме аграрний сектор відіграє ключову роль у розвитку економіки, – розповідає Олена Ковтун. – Крім того, попит на сільськогосподарську продукцію з кожним роком зростає у зв’язку зі збільшенням населення світу». Тобто від підготовки сучасних агрофахівців залежить те, наскільки затребуваною та ефективною буде українська економіка на глобальному ринку.

Case study та співпраця з бізнесом – як це роблять «Агрокебети»?

Залучення бізнесу до процесу навчання – один із показників ефективності, який практикують багато закордонних університетів (про досвід іноземних аграрних вишів читай тут).

«Формат навчальної програми є абсолютно нетиповим, у цьому його унікальність. Перелік предметів склали представники аграрного бізнесу в співпраці з освітянами відповідно до тих компетенцій, якими мають володіти фахівці сучасного агробізнесу», – розповідає Олена Ковтун. Тобто навчання відбуватиметься за принципом case study: менше абстрактної теорії і більше практичних завдань.

Якими навичками володітиме випускник програми?

«Сучасний фахівець аграрного сектора має бути універсальним менеджером», – кажуть організатори програми. Випускник повинен працювати із сучасними аграрними технологіями й водночас мати управлінські навички та вміння презентувати свої ідеї для майбутніх інвесторів. Адже сучасний ринок потребує комплексно підготовленого фахівця, який готовий реагувати на багатозадачність.

Яка користь агроосвіти для студента?

У нас часто розмежовують сільське господарство та інновації. Однак погляньмо на факти: Україна разом із Бразилією та Китаєм входить до трійки країн світу з найвищими показниками зростання продуктивності в сільському господарстві за останні 10 років. До 2030-го року ООН планує досягти цілей сталого розвитку, серед яких друге місце посідає подолання голоду і всіх форм недоїдання. Реорганізація агробізнесу щороку стоїть на порядку денному Всесвітнього економічного форуму. Агро не просто перспективне: воно на часі.

farm (1)Працівники агросектора не матимуть проблем із працевлаштуванням, адже, як зазначає Алекс Ліссітса, в Україні спостерігаємо постійний дефіцит кваліфікованих кадрів. Ну, а вміння працювати з ІТ-технологіями й реагувати на виклики змінного середовища знадобиться не лише в агросфері, а й у повсякденному житті.

«Аби з’явилися та ефективно впроваджувалися нові технології, необхідно, щоб в аграрних закладах вищої освіти вже готували спеціалістів, які знають, як працювати з технологіями майбутнього», – розповідає Алекс Ліссітса.

Fast facts про «Агрокебети»:

  • Тривалість програми – півтора року.
  • Жодних вікових обмежень.
  • Є можливість працевлаштуватися в одній з компаній-партнерів.
  • Лектори програми – топ-менеджери агробізнесу.
  • 5 основних модулів програми – «Агрономія», «Аграрна інженерія», «Модуль ментора», «Бізнес-менеджмент» і «Тваринництво».
  • До процесу навчання залучать бізнес.
  • Ментор супроводжуватиме двох-трьох обраних студентів протягом усього періоду навчання.
  • Онлайн-лекції перебувають у вільному доступі на YouTube.

Проект «Агрокебети» доводить, що ми можемо не лише брати, експортувати чи просити, а й самостійно створювати, пропонувати й винаходити.

Хочеш стати фахівцем в одній з найперспективніших професій і працювати в успішній компанії? Тоді читай детальніше про освітню програму та реєструйся на сайті – і, можливо, майбутнє агробізнесу вирішуватимеш саме ти.

Проект реалізується завдяки передовим аграрним компаніям: Corteva Agriscience, МХП, New Holland, IMMER Group, «Агропросперіс», ІМК, Cygnet, Bayer, «Галс Агро», «Кернел», LNZ Group, «Лімагрейн Україна», Horsch, Agrohub, SmartFarming – і за підтримкою Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus