Де навчають письменників?

письменник

Поширеною є думка про те, що справжніми письменниками народжуються, а найкращою школою для літератора є життя. Та без спеціальних навичок і знань навіть найяскравіший талант просто не зможе себе проявити. Здобути їх можна на спеціалізованому факультеті, коротких курсах, через дистанційну освіту чи самостійно – за допомогою онлайн-ресурсів і навчальних посібників. «Студвей» розповідає, де в Україні вчать письменницькій майстерності, та скільки це коштує.

Університетська освіта

Для тих, хто вирішив зробити літературну діяльність своєю професією, логічним є вибір повноцінної університетської освіти.

Уперше можливість отримати спеціальність «письменник» з’явилася в Україні 16 років тому, коли в Інституті філології Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка з’явилася спеціальність «літературна творчість». До речі, сьогодні шанси туди вступити підвищить перемога у Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості «Стань письменником!», який проводиться на факультеті щороку і триває саме зараз.

Ще один варіант – Інститут української філології та літературної творчості Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Спеціальність «Літературна творчість» відкрита також на гуманітарному факультеті Національного університету «Острозька академія» та на філологічному факультеті Львівського національного університету імені І. Франка. До останнього часу літературну освіту можна було здобути й у Луганському національному університеті ім. Тараса Шевченка.

Реклама

Неформальна освіта: школи, курси, тренінги

Для тих, хто не готовий присвятити навчанню 5-6 років, існують різні курси, майстер-класи та тренінги. Хоча всі вони, м’яко кажучи, не дешеві, для когось така інвестиція в себе може бути найзручнішим рішенням.

Короткотермінові навчальні курси у сфері літератури, видавничої справи й літературного менеджменту пропонує Центр літературної освіти, співзасновниками якого є видавництво «Смолоскип» та літературний клуб «Маруся». У Центрі навчають не лише створювати літературні тексти, а й популяризувати та продавати їх. Тому спікерами шкіл, окрім поетів і прозаїків, стають видавці, літературні агенти та дослідники літератури. Найважливіше – практика: кожен зі слухачів за пару місяців навчання встигає написати власний твір.

Більшість заходів Центру відбувається в Києві, в культурному центрі видавництва «Смолоскип», але все частіше курси проводяться і в інших містах України. Вартість навчання – від 200-500 грн. за короткі курси (2-3 дні) до 800 за довгострокові, що тривають до 2 тижнів.

школа

Курси письменницької майстерності «Як написати книгу?» проводить Дніпропетровська літературна майстерня «Ліга пера». Навчання триває 2 місяці, протягом яких слухачі відвідують 16 занять. Вартість курсу – 1 200 грн. Практичним результатом для кожного слухача стає власний твір, у написанні якого йому допомагають викладачі курсів.

Засвоїти ази письменницького ремесла можна також на Курсах письменницької майстерності Густава Водички. Їхнім засновником і головним спікером є український письменник, історик, громадський діяч Юрій Топчій. Заняття можна відвідати в Києві, Одесі, Харкові та Дніпропетровську. Найближчий курс почнеться в лютому цього року та триватиме 4 дні. Це найдорожчий варіант із розглянутих: близько 3 000 грн. за 4-денний курс.

Дистанційна освіта

Той, хто не має можливості відвідати курси чи тренінги очно, може обрати дистанційне навчання. Поки що єдиною пропозицією для російськомовних слухачів є Курси літ майстерності, засновані письменником і секретарем Правління Спілки письменників Росії Андрієм Воронцовим. Тривалість стандартного курсу – 6 місяців, за які доведеться заплатити близько 1 000 грн.

книжка

Самостійне навчання

Поділитися секретами своєї майстерності рано чи пізно вирішують чимало відомих письменників. Книжки або статті для літераторів-початківців написали Лев Толстой, Максим Горький, Стівен Кінг, Чак Паланік, Юрій Нікітін і десятки інших. Такі книги – чудове джерело інформації, так само, як і інтернет-ресурси, створені сучасними авторами. Часто вони містять безліч платних або безкоштовних матеріалів, присвячених створенню художнього, наукового чи технічного тексту, тонкощам роботи з видавництвами, продажу й рекламі власних творів. Зокрема, величезна добірка безкоштовних навчальних ресурсів представлена на сайті російського письменника Михайла Клікіна «Письменникам – все про письменництво». На сайті «Довідник письменника» Ельвіри Барякіної частина статей доступна лише після оплати доступу, проте є й чимало безкоштовних. Онлайн-бібліотеку навчальних матеріалів для письменників регулярно поповнює літературний клуб «Маруся».

У країнах Європи та США літературні курси такі ж поширені, як у нас курси іноземних мов. В Україні неформальна освіта для письменників лише починає народжуватися, тож можна сподіватися на швидке розширення кола можливостей. Тримати руку на пульсі подій допоможуть спеціалізовані портали. Серед вітчизняних це Літцентр, Літакцент, Літературний клуб «Маруся». Варто також відстежувати новини українського «УкрЛіт» Національної спілки письменників України.

Фото: smoloskyp.org.ua, соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus