Coworking, coliving, open space – твій ідеальний робочий простір

Фото2

Чи є щось середнє між офісом і домом? Якщо ти не отримуєш задоволення від роботи в офісі, бо там надто багато правил, а від роботи вдома — бо там замало правил, цей матеріал для тебе. Задоволення в роботі починається тоді, коли ти працюєш серед однодумців, в комфортному середовищі, а в результаті досягаєш крутезних цілей. Хочемо розповісти тобі трошки більше про такі робочі простори, які поєднують усе перелічене.

Coworking

В далекому 2005 молодий програміст Бред Ньюберг започаткував річ, яка не гірше за соціальні мережі почала змінювати стиль життя сучасних особистостей. Ньюберг поєднав свободу та незалежність фрілансу зі стабільністю офісної роботи. Простими словами, він вирішив розділити щомісячну плату за оренду офісного приміщення з іншими фрілансерами. Кожен займався своєю справою але у одному робочому просторі – так народилося поняття коворкінгу (coworking).

фото1

В 2020 коворкінг — це все ще робоче місце, яке ділять люди різних професій. Воно може бути безкоштовним чи платним, працювати цілодобово або ж винайматися погодинно. Коворкінг зазвичай має цілий шерег додаткових функцій, як от, наприклад, кавовий апарат чи зручні диванчики, на яких можна подрімати.

Цією моделлю колективної співпраці найчастіше користуються працівники на фрілансі або аутсорсі. Погодься, домашній одяг та один і той же пейзаж із рідненького вікна, який споглядаєш, відводячи очі від екрану лептопа, у якийсь момент втомлює. А якщо ти не запеклий інтроверт, то втомлює і відсутність безпосередньої комунікації з колегами. Для вирішення цих проблем і існує коворкінг з усіма його плюсами (але і не без мінусів).

Плюси:

 • Коворкінг – це передусім про можливість обмінюватися досвідом, про оточення однодумців та нетворкінг. Коли спілкування бракує на фрілансі, ласкаво просимо у коворкінг на смол токи! Звісно, перешкоджати балачками комусь за роботою не радимо, але чому б не завести нові знайомства за чашкою кави? Можливо, саме під час такого неекспресо народиться ідея нового стартапу.
 • Зміна рідної кімнати на офісне приміщення коворкінгу не означає, що відтепер у всьому треба слідувати корпоративним правилам. Можеш одягатися, як тобі заманеться (навіть прийти у піжамі), можеш зробити стільки перерв на каву з пряником, скільки потрібно саме тобі, щоб бути більш продуктивним (-ою), можеш прийти «на роботу» у будь-який зручний для тебе час. Адже все це про особисту свободу дій.
 • Сучасні коворкінги виглядають все стильніше і зручніше. В них знайдуться і м’які куточки, і кухні з усім потрібним, щоб з’їсти свій обід наче у атмосфері ресторану, і стильні інтер’єри на будь-який смак. Залишилось лише обрати собі котрийсь до смаку.
 • Якщо потрібно працювати з командою, то скористатися коворкінгом набагато вигідніше, ніж орендувати для цього окреме приміщення. У більшості коворкінгів є відокремлені зони для групової роботи.

Мінуси:

 • Працювати з власної домівки все ще дешевше, ніж купувати пропуск у платний коворкінг.
 • Як і в будь-якому громадському місці, варто слідкувати за своїми речами і частіше обробляти руки санітайзером.
 • Більшість коворкінгів знаходяться у центрі міста. Якщо ти живеш у віддаленому районі, то доведеться витрачати час на дорогу.
 • Коворкінг – це публічне місце. Можливо, ти любиш працювати в тиші, але не можеш вимагати цього ж від інших.

Реклама

Coliving

Якщо коворкінг давно став частиною звичайних буднів для багатьох людей, то колівінг (coliving) в Україні і досі вважається чимось нішевим. Можна подумати, що спільне проживання в стилі колівінг – це звичайний аналог гуртожитку! Проте, це не зовсім так.

Мода на колівінг прийшла з Америки, де на початку 2000-них молоді підприємці та стартапери почали винаймати особняки, у яких вони могли б жити і працювати зі своєю командою. В перспективі зекономлених грошей таке співжиття було більш ніж комфортним. Колівінги швидко стали популяризуватися серед міленіалів, які хотіли будувати кар’єру у великих містах, але не могли знайти недороге помешкання для життя.

На сьогодень, серед представників колівінгу здебільшого молоді люди, яких об’єднують спільні цілі, інтереси, стиль життя або ж професія. Так, наприклад, бувають колівінги суто для творчих особистостей або для IT спільноти. Важливо зазначити, що у таких помешканнях панує особлива атмосфера і філософія, а ідеї генеруються навіть коли виходиш по чай до спільної кухні у третій ночі.

Фото 2 (1)

Плюси:

 • Ідеально для екстравертів на фрілансі. У тебе є особистий простір, але одночасно ти завжди в оточенні знайомих, адже не знати співмешканця з колівінгу просто неможливо. До того ж, усі твої сусіди мають схожі погляди на життя і бажання розвиватися. З ними можна брейнштормити 24 на 7!
 • Це значно дешевше, ніж винаймати помешкання з подібним рівнем комфорту але одному. Можна знайти колівінг на короткий термін, якщо твоє життя не прив’язане до одного місця, тоді як винайняти звичайне житло на кілька місяців важче і коштовніше.
 • Якщо ти фрілансер, то не доведеться витрачати час навіть на дорогу до коворкінгу. Зазвичай, в колівінгах є спеціальна робоча зона.

Мінуси:

 • Твоя кімната в колівінгу може бути значно меншою, ніж тобі хотілося б. Доведеться вчитися мистецтву організації простору.
 • На спільній кухні не вдасться приховати, що у тебе може підгоріти навіть звичайний омлет.
 • В якийсь момент тобі захочеться більше простору для самого себе, щоб будувати особисті стосунки, наприклад.

Open space

Не лише для фрілансерів повстають нові та комфортні умови взаємодії та праці. В офісах теж шукають нових рішень, як зробити робочий процес продуктивнішим. Організація праці в компаніях у стилі open space не є новою. Нею користуються 70-80% корпорацій у США, зокрема Google та Facebook. Суть полягає у тому, що увесь офіс – це велетенська площа заповнена великою кількістю робочих місць. Вони не розділені стінами чи дверями, максимум – тонкими перегородками між столами.

фото_3

Такий стиль вважається демократичним та новочесним, адже працівники мають відчути себе однією командою і ділитися ідеями без потреби вставати зі свого місця. В результаті росте рівень взаємодії, мотивація і відповідно – продуктивність. А для компаній перевага полягає ще й у тому, що кошти утримання таких офісів дешевші від звичайних.

Плюси:

 • Щоб запитати щось у колеги, повідомити чи обговорити не доведеться далеко відходити від робочого місця. Усе компактно.
 • В роботі, де потрібна постійна командна взаємодія, open space є ідеальним рішенням. В таких умовах «мозковий штурм» відбувається нон-стоп, росте рівень довіри серед колег.
 • Немає прихованих методів роботи в компанії – всі в один одного перед очима, не час плести інтриги.

Мінуси:

 • Шум. Ну звісно, в приміщенні з такою кількістю людей не підготовленому працівнику буде важко сконцентруватися, адже навіть коли кожен працює відносно тихо, в сумі постає відчутний гамір.
 • Про перегляд серіалів з робочого компьютеру доведеться забути, адже в кожен момент тебе може підловити колега, або ж гірше – начальник. Поняття особистого простору в open space практично не існує. Тут усі твої речі та дії доступні для погляду інших.
 • Якщо фірма не подумала про кондиціонер або ж він несподівано зламався, можеш уявити себе на рок концерті – піт стікає в очі, але тобі не до нього, а по водичку вишикувалась немаленька черга.

Сучасний стиль організації робочого простору – це про роботу в задоволення. Продуктивна праця відбувається тоді, коли навколо тебе панує відповідна атмосфера, а люди поряд – надихають. Coworking, coliving чи open space – це все про магію оточення, яке складається з однодумців, спонукає до обміну досвідом і створення чогось нового. Адже в таких умовах справді є шанс створити стартап, який підкорить світ.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus