Що таке «хакатон»?

Олександра Колотуха 10.10.2015

Тусовки айтішників, на яких пишуть коди та випивають цистерни пива, знайомі кожному, хто дивився байопік про Марка Цукерберга чи активно кодить сам. Такі збіговиська бувають «для своїх» – у студентських гуртожитках або кімнатах з виразними табличками «keep out», а інколи відкриті для всіх охочих – у конференц-холах дорогих готелів, великих актових залах тощо. Перші називаються просто – «день із життя розробника», а другі отримали дивакувату назву «хакатон» і за останній рік набули шаленої популярності.

Участь у хакатонах стала ознакою активної громадянської позиції, професіоналізму та бажання зробити світ кращим. І це стосується не тільки програмістів. Усе більше соціологів, юристів, лінгвістів, маркетологів та інших галузевих спеціалістів обирають саме такий варіант для дозвілля. Чому? «Студвей» розповідає, що таке «хакатон» і як участь у такому заході допоможе вашому професійному розвиткові та становленню миру у всьому світі.

Фото: mlab.co.za


Що таке «хакатон»?

Згідно з визначенням Оксфордського тлумачного словника, «хакатон» (англ. hackathon) – захід, що може тривати кілька днів та на якому велика кількість людей збирається для спільного одночасного програмування (Oxford Dictionaries).

Іншими словами – це коли кодери, будучи в закритому просторі, ставлять перед собою конкретне завдання і за короткий час його вирішують. Поки проблема не вирішена, учасники відходять лише поїсти й поспати, а потім знову беруться до роботи. Це інтенсив. Якщо ви з власного досвіду знаєте, що таке прокрастинація, то хакатон за суттю нагадує дедлайн усіх дедлайнів – коли ти відкладаєш усі інші справи, щоб вирішити одну.

У хакатонах беруть участь не тільки кодери. Оскільки на виході учасники зазвичай представляють кокретний продукт (сайт, програму, сервіс, мобільний додаток), а не просто код, для його успішного запуску необхідні зусилля інших спеціалістів. Наприклад, програма якісної промо-кампанії чи гарна візуалізація. Саме на цьому етапі до айтішників долучаються дизайнери, піарники та медіаспеціалісти.

Таким чином хакатон стає майданчиком для співпраці активістів і підприємців, які ставлять завдання, і різних галузевих фахівців на чолі з програмістами задля усунення соціальних і бізнес-проблем.


Як «хакатони» змінюють світ?

Спочатку на хакатони збиралися для вирішення суто технічних аспектів. Наприклад, один із перших заходів такого формату провели під час конференції JavaOne 1999 року для написання програми зв’язку для девайсів, що використовували інфрачервоні порти. Із 2007 проводяться хакатони Perl, метою яких є вдосконалення цієї мови програмування. Компанії Google та Yahoo! регулярно проводять такі внутрішні заходи для модернізації власних АРІ.

Журналісти The Next Web дійшли висновку, що світ зараз переживає підйом гіктивізму (чи хактивізму) – соціального руху, що використовує програмістів і технологічні досягнення для розв’язання глобальних світових проблем. А хакатони перетворюються на один із найбільш ефективних методів, або інструментів, для підтримки цього руху. Наприклад:

 • Розробники платформи Simple Energy допомогли в боротьбі з енергетичною кризою. Вони створили програму, яка допомагає споживати меншу кількість енергії та мотивує зберігати енергоресурси.
 • Пробему недоступності фінансів у країнах «третього світу» намагється вирішити компанія Seeds. Вони створили ігровий сервіс мікрокредитування, що дозволяє користувачам із розвинутих країн надсилати гроші малозабезпеченим людям із різних куточків світу.


Які соціальні проблеми вирішено?

Організація Random Hacks of Kindness з 2009 року регулярно проводить серії всесвітніх хакатонів для вирішення соціальних проблем. Підтримку організації надають Червоний Хрест, Amnesty International, Google, Microsoft, NASA та Світовий Банк.
Станом на сьогодні вони вже розробили такі програми:

 • Платформу Tweak the Tweet, де за допомогою хештегів збирають інформацію для оперативної комунікації в умовах надзвичайних ситуацій. Його ефективність довели, долаючи наслідки землетрусу на Гаїті.
 • Cистему моніторингу CHASM, яку використовує Світовий Банк для відстеження сейсмологічної активності та попередження фатальних наслідків стихійних лих.
 • Австралійський сервіс Сoncierge, що за допомогою геолокаційних міток дозволяє жителям віддалених регіонів за потреби отримувати оперативну допомогу.

Окрім окремих активістів, завдання для хакатонів усе частіше пропонують всесвітні організації та мегакорпорації. Так, на набільшому у світі медичному «хакатоні», котрий влаштовує Масачусетський технологічний інститут, були розроблені технологія 3D-друку протезів і розумні медичні інструменти, що суттєво покращують якість діагностики та лікування.

Цього року до клубу активних хакатонців приєдналася інформагенція Аль-Джазіра. Учасники розробили декілька рішень для обробки й пошуку новин, які вже сьогодні змінюють журналістику та масову культуру споживання інформації.


Чому варто «йти на хакатон»?

Хакатони відбуваються майже щодня, і все більше різнопрофільних спеціалістів беруть у них участь. Це не дивно, адже (крім задоволення альтруїстичних намірів) цей формат виступає потужним інструментом для персонального та професійного розвитку. Чому?

   1. Дуже жорсткі часові рамки. В умовах дефіциту часу людина вчиться оперативно працювати в команді, долати стрес, планувати, делегувати повноваження та правильно розставляти пріоритети.
   2. Орієнтованість на результат. Людина звикає мислити за категоріями «проблема-спосіб вирішення», а не «запитання-відповідь».
   3. Конкуренція. Ти розумієш, які твої навички і знання є корисними, як їх можна застосувати, усвідомлюєш, у чому треба розібратися краще. Отримуєш стимул рости професійно.


Як проходять «хакатони» в Україні?

Незважаючи на те, що такий формат дозвілля для багатьох є новим і незвичним, уже сьогодні в Україні провели десятки хакатонів. Окрім з’ясування суто технічних питань, вітчизняні хакатони частіше орієнтовані на вирішення певних соціальних проблем:

 • Створення електронних систем для управління містом.
 • Розвиток соціального підприємництва.
 • Вирішення проблем жителів окремих міст. Наприклад, для киян міська рада організувала хакатон Kyiv Smart City
 • А на змаганнях UA Web Challenge було запропоновано ряд проектів для розвитку України.