Чи всі встоять перед змінами клімату: Венеція vs Роттердам

venice2

Про зміни клімату кричать заголовки більшості медіа, активісти на маршах за екологію, пакування твого веганського шампуню та Ґрета Тунберґ. Чому? Бо це глобальна проблема.

Зміни клімату – це тривалий процес зміни погодних умов протягом довгих проміжків часу (десятиліть, сотень та мільйонів років). Це не лише про глобальне потепління, але й про забруднення атмосфери, аномальні явища, як-от сніг улітку або зміна популяції чи зникнення певного виду тварин.

Через зростання рівня світового океану вже до 2050 року деякі міста можуть піти під воду. Наприклад, навесні цього року президент Індонезії ухвалив рішення перенести столицю із Джакарти, яку може затопити. А у Венеції сезонні дощі спричинили одну з найсерйозніших повеней століття. Венеційську бієнале через це закрили раніше.

Як зміни клімату впливають на міста та як із цим боротися? Розповідаємо на прикладі Венеції та Роттердаму.

Венеція

Венецію щороку відвідують мільйони туристів. А тепер уяви, що місто, яке проіснувало майже півтори тисячі років, найближчим часом може зникнути. Звучить як фантастика? А от і ні. Ми розібралися, що саме загрожує Венеції, та чи є шанси її врятувати.

veneciaНайвідоміша проблема Венеції – потопи. Рівень води з минулого століття піднявся більш як на 20 сантиметрів. Причиною є глобальне потепління. Місто затоплює щороку. На будинках видно лінії, яких досягала вода. І це не тільки на першому поверсі, а й на другому та іноді третьому. Але італійці змогли знайти вихід.

Влада намагається боротися з паводками за допомогою шлюзів і каналів. Щілини під усіма дверима закривають спеціальні дошки. На головних вулицях ставлять понтони. По них можна ходити, якщо ти, звісно, не любитель(-ка) поплавати. Усюди продають чоботи. Проте вони зможуть врятувати твої ноги лише до коліна. Та це краще, ніж нічого.

Вчені прогнозують, що Венеція піде під воду до 2100 року. Щоб запобігти цьому, у Венеціанській лагуні розпочали реалізацію проєкту MOSE – спорудження системи мобільних плавучих шлюзів для захисту трьох основних проток у лагуні. Коли рівень води сягає 110 сантиметрів, у шлюзи подають стиснене повітря, зливають із них воду і піднімають вертикально. Зараз проєкт реалізований лише на 85%, тому що його вважають не дуже ефективним і постійно виступають проти будівництва: під час його планування не врахували серйозні кліматичні зміни, тому ці шлюзи витримають лише приблизно 30 років.

Ще одна сумна новина: улюбленому місту Бродського загрожує депопуляція. Через екологічні проблеми венеціанці полишають свої домівки. У Венеції встановили спеціальний лічильник, який показує кількість населення. І ця цифра постійно зменшується.

А от туристів у місто прибуває все більше. Минулого року його відвідало 33 мільйони людей, тобто 90 тисяч щодня. І це не дивно. Потік людей почав стрімко збільшуватися тоді, коли науковці дали місту 70 років. Після цього воно, найімовірніше, стане справжньою Атлантидою.

То чому ж Венеція така популярна? Гаряченьким коментарем із нами поділилася Клава Шарапова, яка якраз повернулася з подорожі:

«Я була у Венеції тоді, коли рівень води був максимальним. Ми знали про це, але поїздку не скасовували, бо це ж було моєю мрією. Мені було байдуже, хоч би довелося плавати там на надувних матрацах. Мене туди просто тягнуло.

venice3Ми запаслися дощовиками, додатковими штанами, а на острівній частині вже купили спеціальне взуття. Воно коштувало 6 – 10 євро. Нам дуже пощастило, що в перший день було відносно сухо хоча б у центрі. Ми встигли поблукати вузькими вуличками та маленькими скверами, побачити відому площу Сан-Марко. Але на острів Мурано, наприклад, не возили, тому що його затопило. Наступного дня піднявся сильний вітер, і тоді рівень води дуже підвищився. Понтони не рятували: щоб дістатися з одного до іншого, потрібно було все одно стрибати на землю та мочити одяг майже до стегон.

Скажу так: у Венеції нічого не може зіпсувати настрій. Ні холод, ні мокрі ноги. Це все одно був неймовірний експіріенс. Ніякі фотографії не передадуть цієї краси. Щоб полюбити це місто, потрібно побувати тут хоча б раз у житті».

Реклама

Роттердам

На Роттердам також впливають зміни клімату. Його називають містом-дельтою, бо воно розташоване на дельті річки Маас. Йому загрожує зростання рівня моря та сильні дощі (що спричинить повені), а також періоди посухи.

Проте влада активно з цим бореться. Створюють спеціальні водні площі та встановлюють резервуари, щоб збирати дощову воду. Комплексний підхід до протидії змінам клімату забезпечує Rotterdam Climate Change Adaptation Strategy (Роттердамська стратегія адаптації до змін клімату), ухвалена у 2013 році. До 2025 року місто має стати повністю стійким до цих змін.

rotterdamСпочатку планують укріплювати та покращувати наявні системи захисту від повеней, але водночас будувати нові, кращі. Разом із цим, у місті роблять усе для того, щоб створити середовище, яке не буде шкодити здоров’ю мешканців. Це можливо завдяки співпраці міських департаментів Роттердаму з провінцією, національним урядом, науковими установами, мешканцями міста та місцевими компаніями.

У Роттердамі існує безліч інноваційних урбаністичних проєктів. Dakpark Rotterdam – це найбільший у Європі парк на даху торгового центру. У ньому розташована Smog Free Tower – вежа, що очищає повітря від шкідливих часток. Вона сім метрів заввишки та очищає 30 000 кубометрів повітря за годину, а працює на екологічній енергії вітру.

А поряд з підземним паркінгом на площі Museumpark існує спеціальний резервуар, що збирає дощову воду. Із цією ж метою будують місця для відпочинку (наприклад, спортивні майданчики) так, що у разі потреби їхні окремі частини можуть наповнюватися. Такі заходи рятують місто від повеней.

Чому варто відвідати Роттердам?

Діма Носов: «Місто було зруйнованим після Другої світової, тому зараз там майже немає старих історичних будинків, переважає сучасна архітектура. Пересуватися було зручно та бюджетно, бо майже всюди можна дійти пішки. Я відвідав площу MarktHal – це великий фудкорт і ринок, там можна продегустувати або взяти з собою їжу. Поруч із нею розташовані кубічні будинки. Трохи далі набережна з крутою панорамою та міст Erasmus. Як і інші міста Нідерландів, Роттердам має розвинену інфраструктуру. Усюди є велосипедні доріжки та зручні переходи, у разі потреби завжди можна знайти де поїсти чи відпочити. Роттердам – моя нова любов. Очікував від нього набагато меншого, але там гарно і спокійно. Планую повернутись туди не раз».

І що тепер?

Через зміни клімату можуть зникнути або сильно змінитись міста, як-от Джакарта, Лагос, Х’юстон, Дака, Венеція, Вірджинія-Біч, Бангкок, Новий Орлеан, Александрія та багато інших. На жаль, не всі з них готуються до викликів так, як Роттердам. Ми могли б просто порадити тобі відвідати їх скоріше, натомість мотивуємо щось змінювати. Можна починати з маленьких кроків: сортувати сміття (тут про те, як це робила журналістка «Студвею»), перейти на громадський транспорт, купувати менше речей чи повідомляти поліцію про сусідів, що спалюють листя. Головне – перестати думати, що від тебе нічого не залежить.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus