Місто легенд. Чернігів

чернигов1

Кожен камінь, кожен удар дзвону тут дихає історією. Щойно потрапляєш на вокзал – ніби опиняєшся в одній із казок Пушкіна… Ласкаво просимо до Чернігова![/bs_leade]

Чернігів був колись одним із найбільших міст на Русі – столицею Чернігово-Сіверського князівства. Тепер це місто – найпівнічніший обласний центр України, колиска легенд і билин.

Історичний центр Лівобережної України

У Чернігова є свій прапор, герб і гімн, а з 2010 року – ще й туристичний логотип. Він являє собою клубок (ось воно, перше відсилання до народних казок!), що символізує переплетення подій минулого. Тут присутні й інші елементи: меч – історична спадщина, храм – як частина міської архітектури, річка – як природний складник (Чернігів побудований на трьох річках: Десні, Стрижні і Білоусі) і монах-привид – як частина легенди.

чернигов2

Саме тут розташовується історичний заповідник «Чернігів стародавній». Це парк, у якому розташувалися найстаріші споруди міста: Спасо-Преображенський і Борисоглібський собори, Катерининська церква. Навіть адміністрація заповідника займає будинок колишнього Чернігівського колегіуму.Із вартістю квитків та екскурсій можеш ознайомитися тут.

чернигов3

Реклама

Місто храмів

Чернігів по праву вважається містом церков. Їх тут не менше ніж у Києві. Найстаріший храм – Спасо-Преображенський, побудований ще в 1037 році.

Також заслуговують на увагу:

  • П’ятницька церква (кінець XII – початок XIII ст.);
  • Іллінська церква (XII ст.);
  • Успенський собор Єлецького монастиря, побудований за зразком Успенського собору Києво-Печерської лаври.

Із цими церквами пов’язане ім’я Василя Касперовича Дуніна-Борковського. Чернігівський полковник Запорізького війська за життя багато коштів пожертвував на потреби церкви. Але чернігівцям він запам’ятався не цим…

Слідами «благородного» вовкулаки

Дунін-Борковський помер у 1702 році. Його поховали в уже згаданому Успенському соборі Єлецького монастиря.

чернигов4

А через пів року після його смерті почали відбуватися містичні речі. Подейкують, опівночі двері собору відчинялися, і звідти вилітала чорна карета, де сидів і курив люльку сам Василь Касперович. Зазвичай маршрут примарного екіпажу пролягав до Чорної кручі, маєтку родини Дунінів.

Наляканий народ попросив допомоги в церкви. Якось уночі на Червоному мосту через Стрижень карета зіткнулася з групою мирян і священників. Очолював процесію архієпископ Іоан Максимович. І тоді карета з привидом полковника канула в Стрижень.

Наступного ранку провели ексгумацію тіла. Дунін-Борковський лежав у труні свіжий, як огірочок. За що й отримав осиковий кілок у серце. Потім його перепоховали в родовому маєтку на одному з берегів Десни. Тієї самої ночі піднялася гроза, річка вийшла з берегів і змила могилу вовкулаки.

За однією з версій, саме з Василя Дуніна-Борковського списаний образ чаклуна в повісті Гоголя «Страшна помста».

Могила богатиря

А на захід від центральної частини міста височать Болдині гори. Люди тут селилися ще з давніх часів, тому тут безліч археологічних, історичних та архітектурних пам’яток.

Курганний комплекс Болдиних гір є одним із найбільших в Україні некрополів. Найвідоміші кургани – Гульбище і Безіменний. Кажуть, що в одному із цих курганів спочив вічним сном легендарний Ілля Муромець. Або хтось не менш богатирської статури! Тому що в результаті археологічних розкопок тут було знайдено військове спорядження і зброя величезних розмірів. Наприклад, давньоруський меч завдовжки 126 см (звичайні мечі того часу не перевищували 90 см). Знайдено й залишки воїна, зріст якого був близько 215 см!

чернигов5

Привид Антонієвих печер

На схилах Болдиних гір розташований також Троїцько-Іллінський монастир. Його зведенню посприяв Антоній Печерський, відомий церковний діяч тієї епохи.

Нині Антонієві печери – комплекс підземних галерей і переходів протяжністю близько 350 м. Це місце досить містичне. Багато хто бачив, як у печерах рухається світіння, яке іноді набуває силуету людини в рясі. Саме тут бере початок легенда про ченця-примару.

чернигов6

Насправді через печери проходять потужні енергетичні потоки, які по-різному діють на людей. Зокрема можуть викликати зорові образи й галюцинації.

Є там примари чи ні, але дещо відвідувачі печер все-таки помітили: атмосфера підземного комплексу здатна покращувати самопочуття, притупляти головний і зубний біль. Навіть лікарі визнали благотворний вплив цих місць на здоров’я.

чернигов7

Як доїхати і де заночувати

Чернігів – це невелике місто. Одного вікенду вистачить для того, щоб ознайомитися з усіма цікавинками. Тому подорож вийде досить бюджетною.Проїзд. Доїхати до міста можна з Києва маршруткою чи автобусом за декілька годин. Вартість квитків – від 100 грн.


Житло. Варіантів не густо, але все-таки: Hostel Hola та Leo Hostel – ліжко коштує 160 і 190 грн відповідно. Hotel Miks пропонує номер на двох від 400 грн.

Байдуже, чи ти мисливець на привидів, чи паломник, чи звичайний мандрівник. Час вирушати до Чернігова!

Фото: автора, grand-ukraine.com.ua, ukrtour.org, ecity.cn.ua, lipilin.ru, wikimedia.org

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus