Через освітні реформи деякі виші самі закриються – експерт

шляхи_покращення_вищої_освіти_3

Дієвим інструментом забезпечення якості вищої освіти є ліцензування вишів. Про важливість нових правил системи ліцензування ми спілкувалися із Андрієм Шевцовим, начальником Управління ліцензування, акредитації та нострифікації Міністерства освіти і науки України. На його думку, основна ідея нової системи ліцензування та акредитації вищих навчальних закладів – перехід від «репресивної системи» до системи, яка сприяє розвитку ВНЗ.

На чому базується нова концепція ліцензування університетів?

─ На побудові нових принципів, серед яких основними є: перехід від функції одного з інструментів державного управління галуззю до базової технології стимулювання підвищення якості вищої освіти; спрощення системи ліцензування й акредитації ВНЗ не за рахунок зменшення вимог до них, а шляхом формулювання більш зрозумілих і прозорих вимог до професійної діяльності, скорочення адміністративних процедур. Сюди також входить дебюрократизація звітності навчальних закладів; відкритість інформації про діяльність ВНЗ, широкий громадський контроль; відмова від надмірних бюрократичних органів і процедур, які зводила нанівець будь-яку мотивацію щодо забезпечення якості.

До чого це призведе?

─ Ухвалення ВРУ нової редакції Закону України «Про вищу освіту» призведе до створення після набуття ним чинності Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, якому планується передати справу ліцензування та акредитації у сфері вищої освіти. За цим кроком очікується розроблення стандартів освітньої діяльності та стандартів вищої освіти нового покоління, які будуть закріплювати якісні зрушення в цій галузі, зокрема нові мотивації до підвищення якості освіти, переходу до європейського рівня вищої освіти.

Чи зменшиться кількість вищих навчальних закладів? Якщо так, то яких саме?

─ Метою реформ не є зменшення або збільшення кількості вищих навчальних закладів. Це справа здорової конкуренції в умовах відкритого суспільства. Просто нова система стимулів до постійного підвищення якості освіти та відповідного громадського контролю у цій сфері призведе, очевидно, до того, що деякі виші, що перетворили благородну справу просвіти на суцільне заробітчанство, можуть зникнути з освітянського поля.

 

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus