Права під час поїздок у громадському транспорті

транспорт

Розповідаємо про дивакуваті правила для пасажирів громадського транспорту в Україні. А також про права, які з’являються в пасажирів із моменту, коли вони опинилися в метро, тролейбусі, автобусі чи навіть таксі. Щоб озброїти вас знаннями, перед кожним блоком прав і правил будемо посилатися на нормативно-правові акти з довжелезними назвами.

Їдемо автобусом  

(Постанова Кабміну від 18.02.1997р. «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»)

Автостанції не можуть робити перерву на обід чи прибирання. Перерва на обід для персоналу чергової зміни  автостанції організовується за змінним графіком. Тому ставлять табличку «Технічна перерва».

Маєте право повернути квиток в касу до відправлення автобуса й отримати суму, що дорівнює повній вартості квитка, якщо:

 • автобус відправляється із запізненням;
 • пропонують для  перевезення автобус, клас якого нижчий, ніж зазначено в розкладі руху на автостанції.

Якщо повернути квиток на автобус міжміського сполучення не пізніше, ніж за 10 хвилин до його відправлення, вам повернуть витрачені кошти, крім плати за продаж квитків, збору за попередній продаж квитків і 20% вартості проїзду.

Також можна повернути квиток протягом 3 діб із моменту відправлення автобуса в разі  хвороби, якщо є довідка з поліклініки. Тоді відшкодують сплачену суму, крім плати за продаж квитків, або безкоштовно переоформлять квиток на інший автобус.

Реклама

Їдемо таксі

(Ці самі правила)

Якщо ви замовили таксі, а потім зустріли знайомих, з якими вам по дорозі, водій таксі не має права стягувати з вас більшу платню, ніж було домовлено попередньо з оператором. Згідно з цими Правилами, в разі одночасного перевезення кількох пасажирів сума, яку повинен заплатити кожен із пасажирів, розраховується шляхом поділу загальної суми вартості проїзду на кількість пасажирів пропорційно відстані поїздки кожного.

Якщо по дорозі таксі зламалося, пасажир усе одно повинен заплатити за відстань, яку проїхав.

Таксист не має права пропонувати комусь поїздку без згоди пасажирів, які перебувають у салоні таксі.

транспорт

Їдемо трамваєм і тролейбусом

(Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 09.10.2006 «Про затвердження Правил користування трамваєм і тролейбусом у містах України»)

Якщо ваша валіза важить не більше 30 кг або за розмірами не перевищує 60х40х20 см, за її перевезення можна не платити, бо вона автоматично потрапляє до категорії «ручна поклажа». У київському метро можна, щоб у сумі ці виміри були 120 см.

Якщо більше – це вже багаж, тому треба платити. Якщо ви не заплатили, змусити вас це зробити може тільки контролер, у якого є спеціальні сертифіковані вимірювальні засоби. Якщо йому просто «здається», не звертайте уваги.

Штраф за неоплачений багаж – від 0,1 до 0,5 неоподатковуваного мінімуму. Найбільша сума, яку доведеться заплатити, – 8,5 грн (ч. 2 ст. 134 Кодексу України про адміністративні правопорушення – КупАП).

Не можна:

 • перевозити громіздкий багаж вагою понад 40 кг, речі, довші за 190 см і діаметром більше 30 см;
 • їхати в одязі та провозити багаж, що забруднюють одяг пасажирів, обшивку салону та сидіння;
 • заходити в салон трамвая чи тролейбуса з морозивом.

Можна везти одну пару лиж, дитячий візок, санки, велосипед, дрібних звірів і птахів у клітці, собаку в наморднику з коротким повідком, кота.

Якщо під час поїздки виникли непередбачувані обставини, що спричинили зупинку транспорту на маршруті більше, ніж на 10 хвилин, підприємство-перевізник на ваш запит видасть довідку про тривалість затримки.

Пасажири повинні стояти на зупинці тролейбуса не ближче, ніж за 0,5 м до краю тротуару.

Кабмін також встановив, скільки часу громадяни повинні витрачати на дорогу з дому до роботи у містах з населенням:

 • понад 1 млн. – 45 хв.
 • від 500 тис. до 1 млн. – 40 хв.
 • від 250 до 500 тис. – 35 хв.
 • до 250 тис. – 30 хв.

Також у транспорті має бути не більше, ніж 4 людини на м2 (п. 7 постанови Кабміну від 23. 12. 2004р. «Про затвердження Правил надання населенню послуг з перевезень міським електротранспортом»).

транспорт

Якщо нема грошей заплатити штраф за безквитковий проїзд

Без студентського квитка студентський проїзний не є підставою для проїзду, згідно з п. 3.2. Правил користування трамваєм і тролейбусом у містах України. Якщо до Вас підійшов контролер, то навіть розмахування перед ним заліковкою не дозволить вам користуватися проїзним квитком. Сподівайтеся тільки на його людяність.

Контролер має право вас оштрафувати, проте, згідно зі ст. 258 КупАП, він не складатиме протокол про адміністративне правопорушення, а просто скаже сплатити штраф. Якщо ви відмовитеся, то контролер:

 • попросить вас вийти на найближчій зупинці;
 • складе постанову про це правопорушення (за кілька днів зателефонують з міліції і ви запитаєте, де цей штраф платити).

Однак бувають випадки, коли ви б і раді заплатити, але разом зі студентським забули вдома всі гроші. Цей випадок за правовими наслідками означає те саме, що й відмова заплатити штраф за безквитковий проїзд. Знайте, що:

 • силоміць виганяти пасажира із транспорту контролер не має права;
 • безквитковий проїзд – понад 1 зупинку;
 • за межами транспорту повноваження контролера закінчуються;
 • якщо ви заплатили штраф, вам повинні видати квитанцію.

Гарних поїздок!

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus