Bullet-journal: усе життя в одному блокноті

bullet-journal

Так, що мені потрібно сьогодні зробити? Десь у мене був список у нотатках. Ой, а яке сьогодні число? Це ж день народження Василини? Чи ні? Треба в календарі подивитись. Та куди ж подівся цей скріншот рецепта гарбузового супу? От холєра…

Місія «організованість» знову провалена? Мрієш про місце, де можна зберігати все-все-все – від списку продуктів до планів на відпустку? Bullet-journal – мрії здійснюються.

Що таке bullet-journal?

carollBullet-journal – це система організації справ, планів, ідей і бажань. Придумав її Райдер Керролл – цифровий дизайнер із Брукліна. Він завжди мав проблеми з концентрацією на одній темі, йому навіть діагностували «нездатність до навчання». Роками Райдер працював над власним методом організації, що давав би змогу легко й швидко фіксувати думки і так само легко до них повертатись.

Так народився bullet-journal. «Bullet» – не тому що ти будеш виконувати всі плани швидко, немов «куля», бо «bullet» – це ще й «пункт». Система буллет-джорналінгу дає змогу записувати все в одному місці: плани, цілі, завдання, думки, нотатки тощо у вигляді пунктів. Не можеш уявити щось, окрім словесної каші та повного хаосу? Дарма, бо це не має нічого спільного з методом Керролла. Фішка цього способу ведення записника – це використання спеціальних позначень, завдяки яким уся інформація буде розкладена по полицях.

Реклама

Як це працює і з чого почати?

По-перше, тобі потрібен сам щоденник. Це може бути блокнот чи товстий зошит – головне, щоб його вистачило надовго і було зручно брати з собою. Бажано, щоб сторінки були або в клітинку, або не розліновані взагалі, або у вигляді dot grid, тобто в крапку. Справжні bullet-journal гуру стверджують, що це найзручніший варіант розлінування. Зверни увагу і на товщину паперу, особливо, якщо збираєшся використовувати гелеві ручки та фломастери. Від них занадто тонкі сторінки матимуть відбитки на зворотному боці, а твій щоденник нагадуватиме олів’є зі слів і малюнків. Також краще вибрати зшитий блокнот, а не з’єднаний пружинкою, яка точно буде тобі заважати.

hiver booksУ тусовці буллет-джорналістів найкрутішими вважаються блокноти від Moleskine та Leuchtturm1917. В останніх навіть є спеціальний bullet-journal з інструкцією. Але зовсім не обов’язково витрачати пів тисячі на щоденник від розпіареного бренду, адже маємо розмаїття від вітчизняних виробників: Hiver Books, Manuscript, Jotter Books. Обережно! Викликають любов з першого погляду й непоборне бажання скупити геть усе.

keyНу що, обрав(-ла)? Тепер розгортай і нумо створювати власний bullet-journal! Для початку визнач ключ (key) – знаки, якими ти будеш позначати записи. У стандартному ключі крапка – це завдання. Коли воно виконане, крапка стає хрестиком. Якщо завдання треба перенести на інший день, малюється стрілочка: ліворуч, щоб прив’язати завдання до певної дати, та праворуч, коли завдання переноситься на невизначений строк. Зустрічі помічаються кружечком, а нотатки – за допомогою тире. Додаткові знаки: «!» для ідей та інсайтів, око – коли треба знайти більше інформації. Звісно, можеш вигадати й власні позначки – це не принципово.

Якщо в тебе звичайний блокнот або зошит, доведеться пронумерувати всі сторінки власноруч. Це потрібно, щоб зробити зміст (index). Відведи для нього окрему сторінку чи декілька та помічай там, де розташовані певні розділи, теми, плани на місяць або проєкти.

Тепер можемо перейти безпосередньо до планування. У ньому є чотири рівні: річний, місячний, тижневий і денний. Давай поговоримо детальніше про кожний.

План на рік (year / future log)

year (1)Сюди записують важливі дати (дні народження, річниці, заходи), подорожі й інші глобальні плани, щоб перед очима завжди була цілісна картина. Варіантів, який вигляд має бути у future log, безліч. Найпростіший – це метод засновника Райдера Керролла. Просто поділи кожну сторінку на три частини, підпиши їх за назвами місяців – і voilà, модель року готова. Тепер запиши всі важливості й не забудь вказати дати.

Такий спосіб, хоч і надзвичайно простий, може виявитися недостатньо наочним. Тож цьому розділу краще приділити трохи більше часу і намалювати мінікалендар. У лівій частині сторінки розмісти місяці з числами і днями тижня, які ти будеш відмічати. А з правого боку залиш місце для пояснень помічених дат і фіксування завдань на місяць. Відмітки зручно робити кольоровими маркерами: окремий колір для певної тематики.

Взагалі, привабливість bullet-journal у тому, що ти можеш повністю його персоналізувати, тому не бійся створювати власний шаблон. Це ж твій щоденник, твій рік, твої плани. Згадай, як ти уявляєш рік у себе в голові, і постарайся перенести це на папір.

План на місяць (monthly log)

monthКерролл пропонує відвести на кожний місяць цілий розворот. На лівій сторінці випиши у стовпчик усі числа місяця, поруч відзнач дні тижня. Дати, що відмічені в річному календарі, так само підпиши й тут. Правіше додай трекер звичок: один стовпчик – одна справа. Так ти зможеш відстежувати, наприклад, скільки разів на місяць ти займався(-лась) спортом. Праву сторінку цілком залиш для планів і завдань.

Деякі користувачі буллет-системи ділять місячний план за категоріями. Причому зробити це можна як у календарі, так і в розділі завдань. Такий метод зручний для тих, хто одночасно працює і навчається або взагалі має багато сфер діяльності.

Крім того, monthly log також можна зобразити в календарному вигляді. Тоді важливі події заносяться до днів-квадратиків, а трекер звичок будується окремо.

План на тиждень (weekly log)

weekНа тиждень плануй дрібніші завдання і невеликі кроки до більших цілей. Ліву сторінку розлінуй на сім частин відповідно до днів тижня, а праву залиш для нотаток. Тут певні пункти можеш розписати детальніше. Якщо плануєш закупити продуктів, запиши список покупок окремо. Любиш готувати вдома? Склади меню на наступні сім днів. Сюди ж можна перенести й трекер звичок, а ще – додати розклад роботи.

Знову ж таки, вирішувати, який вигляд матимуть сторінки твого записника, тільки тобі. Кресли кругову діаграму, малюй змійку, будуй лінійний графік із днів – не бійся залучати фантазію. А якщо одинадцять років шкільного життя безповоротно деформували твоє візуальне уявлення тижня – розмісти дні як у щоденнику. Тільки замість уроків і домашки записуй плани.

План на день (daily log)

Саме тут починається використання «буллетів» – ключа, про який ми говорили раніше. Розгорни новий розворот, постав дату і перепиши сюди відповідні завдання з місячного та тижневого планів. Протягом дня викреслюй, перенось чи додавай пункти, записуй думки й нотатки. А потім так само починай новий день. Краще не роби розмітку сторінки завчасно, а записуй дні послідовно. Так у тебе завжди буде достатньо місця – раптом на тебе одночасно звалиться купа геніальних ідей та інсайтів?

Цікавим доповненням до твого daily log можуть стати записи у форматі особистого щоденника. Напиши декілька речень про те, як пройшов день, або виплесни потік свідомості. Вийде така невеличка психотерапія або практика для письменників і копірайтерів.

booksЄ в класичному bullet-journal ще один розділ – колекції (collections). Для чого вони потрібні?

Скільки разів ти зберігав(-ла) в інсті кадри з фільму, який хочеш подивитися, або записував(-ла) назву книжки, що треба прочитати, у нотатки на телефоні? А скільки разів усе це губилося й забувалося? Отож бо. Цю проблему й вирішують колекції. По суті це просто тематичні списки того, що ти хочеш зробити без дедлайну. Система дозволяє розмістити їх у будь-якому місці щоденника – завдяки змісту пошук не буде проблемою. Вигляд сторінки – знову цілком політ твоєї фантазії. Можна просто записувати пункти у стовпчик і відмічати виконані галочкою. А можна намалювати книжну полицю і зафарбовувати книжки по мірі прочитання. Все залежить від того, скільки часу і натхнення ти маєш.

Ще декілька цікавих ідей від завзятих буллет-джорналістів:

Огляд місяця. На окремій сторінці порефлексуй над тим, що вдалося, а що ні, над чим і як треба попрацювати. Це допоможе ефективніше спланувати наступний місяць.

thankfullВдячність. Склади список речей у своєму житті, за які ти вдячний(-а). Можеш робити його щодня, щотижня чи щомісяця, або взагалі виділити для цього окремий розділ і постійно його оновлювати. А коли стане погано й бридко на душі, просто розгорни свої сторінки подяки і згадай, чому ти найщасливіша людина у світі.

Спогади. Занотовуй найкрутіше, що з тобою відбувається. Додавай до цього свої думки, ілюстрації, вклеюй фотокартки. Так, звісно, ти завжди можеш освіжити пам’ять про приємні події, переглянувши архів сторіз чи галерею в телефоні. Але хто не сумує за старими альбомами світлин, що можна погортати й відчути спогади кінчиками пальців?

tvТрекер серіалів. Так, коли там наступна серія «Гострих козирків»? Як, уже весь сезон вийшов? Ну от, здоровий сон на сьогодні скасовується. Щоб такого не траплялося, плануй перегляд заздалегідь. Так ти раціонально розподілиш час і не пропустиш жодної серії. А ще відстежиш, скільки часу ти взагалі витрачаєш на улюблені серіали, і жахнешся. Хвилинку пожахаєшся і продовжиш дивитися.

Паперовий нотатник у 2019? Сіріуслі?

Навіщо витрачати стільки часу й зусиль? Все ж можна планувати просто в смартфоні – завантажив собі нотатник чи таск-менеджер і радієш життю. А тут сиди, малюй, заповнюй, а потім ще тягай цей талмуд усюди з собою – галера, та й тільки!

Так, bullet-journal – це метод для терплячих і посидючих. Але ж скільки в ньому переваг!

Персоналізація. Створюючи свій зписник власноруч, ти не тільки самостійно обираєш дизайн, але й будуєш усю систему цілковито під власні потреби. До того ж її можна модифікувати вже в процесі використання: змінювати вигляд планів, додавати розділи, перемінювати позначки в ключі.

Творчість. Буллет-джорналінг – це взагалі окремий вид мистецтва. Достатньо лише почати вести такий щоденник – і ось ти вже в крамничці канцтоварів закуповуєшся маркерами та лайнерами. Малювання і письмо від руки – крутий спосіб позбутися стресу та перезавантажити мозок. І хто знає, можливо, bullet-journal надихне тебе записатися на курси скетчінгу чи каліграфії?

Сфокусованість. Тримати все життя в смартфоні – це, безперечно, дуже зручно. Але на додачу до комфорту ти отримуєш постійне відволікання. Заходиш викреслити завдання – бац! – і от ти вже пів години як скролиш стрічку у Facebook. Паперовий блокнот не надсилає сповіщень і повідомлень, не дзвінькає, не цвірінькає, не миготить і взагалі не заважає спокійно працювати.

Безпечність. Смартфон – це не тільки вбивця концентрації, але й загроза для здоров’я. Чого тільки варте блакитне випромінювання, що знижує концентрацію мелатоніну? А як страждає зір! А скільки на поверхні екрану бактерій! Що, уже страшно? Ну а якщо серйозно, то bullet-journal справді забезпечить тобі хоч якийсь цифровий детокс – і це точно піде на користь.

Ну все, годі балачок! Ставлю хрестик навпроти пункту «написати текст про bullet-journal». А ти чого сидиш? Мерщій організовуватись! Потрібно ще трошки натхнення? Спочатку почитай блог буллет-джорналістів на офіційному сайті bullet-journal. Потім завітай до акаунту alexskrebcova – заодно дізнаєшся багато літературних цікавинок. І наостанок помилуйся неймовірними фото за хештегом #bulletjournalideas в Instagram – тільки не залипни на весь день, тобі ж іще власний bullet-journal створювати!

Картинка Інста

Так, і не поспішай кидати все, якщо щось не виходить. Райдер Керролл радить тестувати систему хоча б два місяці, перш ніж робити висновки.

І не забувай – спланувати все в житті неможливо. Та й навіщо?

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus