Бізнес-кластер у КНЕУ

Богдан Шульгачик — один із ініціаторів створення бізнес-кластеру у КНЕУ. Про особливості організації, а також про його ініціативи – у матеріалі «Студвею».

 бізнес_кластер_1

Чому б не створити спільноту, де кожна молода людина могла б через спілкування та співпрацю з бізнесменами втілювати та реалізовувати свої ідеї?

– Ви створюєте бізнес-кластер у КНЕУ і паралельно займаєтеся своїм стартапом. Розкажіть, як усе починалось.

– Усе почалося дуже давно. У мене ще з дитинства було почуття патріотизму, і в школі почали розвиватися ділові та підприємницькі навички. Я сам із Ковеля, і після вступу до КНЕУ у мене почали з’являтись різні бізнес-ідеї, мені хотілося мати власну справу. Так згодом я познайомився зі школою підприємництва StartupUkraine, де пройшов курси. Наприкінці у мене виникла ідея: чому б не створити спільноту, де кожна молода людина могла б через спілкування та співпрацю з бізнесменами втілювати та реалізовувати свої ідеї?

Це і стало моїм випускним проектом у StartupUkraine. Упродовж літа я вивчав, що було б цікавіше людям бізнесу і молоді, як це поєднати і втілити у життя, та вигадав концепцію.

Восени почався Майдан, піднялася хвиля патріотизму, і я зрозумів, що це має бути не просто спільнота, де молодь може робити свій бізнес задля блага України. У нас була зустріч з міністром економіки Павлом Шереметою, де я поцікавився, чому б не зробити нам на базі КНЕУ на кшталт Силіконової долини у США бізнес-кластер, бо саме він стимулює розвиток підприємств. Урядовець відповів: «Чому б ні, робіть». Відразу після зустрічі я оголосив збір команди з зацікавлених, підключав також знайомих. Нині команда ще формується, оскільки багато людей ніби і не були проти цим займатися, але не надто приділяли проекту уваги.

Наша мета – створити кластер, платформу, представництва на території усієї України. Фізично це буде виглядати як коворкінг і хостел у кожному місті. У глобальному значенні молодь могла б тут знайти для своєї ідеї команду однодумців та ментора — соціально відповідального бізнесмена, який би допомагав і координував роботу. Але перед цим хочемо створити таку собі невелику штаб-квартиру у Києві – гуртожиток із коворкінгом та конференц-залами. Ми зараз саме починаємо створення свого будинку, де б наша команда могла проживати, працювати над проектами і організовувати заходи, збираючи активну молодь з підприємницькими навиками. Нині ми шукаємо приміщення, створюємо програму та налагоджуємо партнерство. Будемо проводити різні зустрічі, поступово розвивати аудиторію і паралельно створювати цей кампус.

– Які є нині конкретні досягнення, які проекти уже почали розвивати?

– Щодо проектів, які зараз розвиваються на платформі, то ми створюємо магазин для українських брендів. Такі магазини, наприклад, дуже популярні у Британії, вони мають оборот майже у мільярди доларів. Оскільки нині дуже вибиваються українські бренди, то ми хочемо зробити таку платформу і в Україні.

Також працюємо над власним брендом одягу, починаємо із фірмових футболок. Перша партія з логотипом, далі уже за концепцією бренду «Україна»: в основі – логотип U, як Ukraine, і як ти (you), він нагадує смайлик або підкову. Логотип поєднує протилежності: з одного боку знак питання, з іншого – знак оклику. Ми створювали унікальний персональний дизайн для Кличка із зображеннями боксерської рукавиці та краватки із надписом «Asstrongasyou».

 Передали уже йому?

– Ще ні, не було нагоди вручити і показати йому готовий продукт. Маю контакти його асистента, ми хотіли запросити його до нас в КНЕУ, але через брак часу він не може прийти.

богдан шугальчик

Ми подорожуємо, ми ініціативні і люди, до яких ми звертаємось, нам завжди раді.

 Для вашої ідеї бізнес-кластеру треба багато ресурсів. Залучаєте інвесторів?

– Так. Ми вирішили спочатку розкручуватися мінімально. Буквально завтра будемо зустрічатися зі спеціалістом з інфографіки, щоб розробити візуальну концепцію нашого будинку. Так будемо поширювати ідею і шукати партнерів, які нам би допомагали. Заходи у кампусі будуть платними: можливо, 200 грн. за відвідини 3–4 заходів на тиждень.

– Тобто ви хочете запрошувати експертів, щоб вони проводили конференції?

– Так. Зазвичай конференції проводять у конференц-залах, а це вже відбуватиметься у домашній атмосфері, у залі звичайного будинку на 20–30 людей. Тут молодь може ближче познайомитися, поспілкуватись із цікавими людьми.

– Інвестиції шукаєте тільки для себе чи і для проектів, із якими до вас будуть приходити?

– Коли у нас уже буде будинок та аудиторія і будемо проводити заходи, ми паралельно співпрацюватимемо з різними приватними інвесторами та компаніями, які займаються інвестиціям.

– Є вже контакти?

– Є наші бізнес-контакти, оскільки я беру участь у багатьох конференціях та спілкуюся з бізнесменами. Наша команда – команда переможців. Ми подорожуємо, ми ініціативні і люди, до яких ми звертаємось, нам завжди раді.

– Тобто команда сформувалась самостійно?

– Так, ми спеціально не шукали людей.

– Паралельно ви ведете свою стартап діяльність магазин з цією ж командою?

– Є окремо група, яка займається кластером, ми з другом поєднуємо діяльність у ній та над стартапом.

Дуже багато пасивних людей, які чекають, що закінчать університет, влаштуються на круту роботу ─ і все у них буде окей.

– Зараз у студентів виникають проблеми, коли для втілення ідеї немає інвестицій або зв’язків.

– Знаєте, коли є бажання, можна будь-що зробити, і нині я переконуюсь у тому, що практично без будь-яких інвестицій можна досягти усього. Моя перша партія футболок замовлена на власні заощадження. Зараз, одягаючи цю футболку і відвідуючи заходи, я знайомлюся з новими цікавими людьми. Якщо є якась ідея, корисна світу, і людина бачить ваш потенціал, вона може допомогти реалізуватись. І щодо впливових людей, то таку футболку я уже подарував Президенту України.

– Він її носить?

– Я передав її не особисто в руки, а через протокол на зустрічі із громадською платформою. І в принципі, міг би передати особисто, але мені порадили передати через людей.

– Для тих студентів, які не знають, що їм робити або як втілювати ідеї, що можете порадити?

– Треба проявляти свою активність. Я живу у гуртожитку і бачу дуже багато пасивних людей, які чекають, що вони закінчать університет, влаштуються на круту роботу ─ і все у них буде окей. Але вони мають усвідомлювати, що це не працює зараз, як працювало колись за словами батьків. Треба проявляти ініціативу, брати на себе відповідальність, бути активним, і тоді можливості самі знайдуть людину.

– Сьогодні можливо реалізуватись студенту?

– Так, існує багато прикладів. Я зовсім не вважаю себе успішним, я розумію, що якби працював наполегливіше, міг би досягти більшого. Меж немає – кожна людина сама собі створює межі.

Фото: Лілія Макашова та особисті світлини героя.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus