Благодійні внески у вишах: платити чи ні

шахи

У багатьох університетах студенти потерпають від примусово-добровільних внесків. Збирають кошти на що завгодно: від нових вікон до вазонів у гуртожитку. А інколи навіть знімають із стипендіальної картки щомісячний збір «на потреби вишу». З’ясовуємо, чи законні такі дії, як чинити опір, куди скаржитись і як має відбуватися справжнє благодійництво в університеті.

Чи має університет право вимагати благодійні внески?

У вишах такий оксиморон як «обов’язковий благодійний внесок» уже став нормою. Він не викликає дисонансу у свідомості студентів, бо ці вимоги позиціонують не як добровільні. Часто навіть погрожують несприятливими наслідками (завалом на сесії, відрахуванням) або просто кажуть «у тебе будуть проблеми, bе ready».

Звертаємося до ст. 1 Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації», згідно з якою благодійна діяльність – добровільна особиста та/або майнова допомога, за надання якої благодійник не повинен отримувати жодних бонусів від отримувача такої допомоги (бенефіціара).

Ключове слово – добровільна. Поки студент сам не захоче допомогти універові, його ніхто не має права змушувати. Можна тільки просити.

Як повинні збирати благодійні внески в університеті?

Не під запис у бланку, а із пропозицією внести кошти на спеціальний рахунок університету. Згідно з п. 4 Постанови Кабміну «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їхнього фінансування», благодійні внески у грошовій формі зараховуються на спеціальний реєстраційний рахунок «Суми за дорученням».

Після зарахування коштів університет вносить зміни до спеціального фонду кошторису за напрямами, на які ці благодійні внески спрямовувалися. Наприклад, «на заміну вікон на першому поверсі корпусу №5». Благодійна допомога підлягає суворому бухгалтерському обліку.

Тому якщо хтось прийшов із деканату з наказом «здайте гроші, розпишіться», попросіть реквізити банківського рахунку вишу. У ст. 70 Закону «Про вищу освіту» зазначено, що для державного вишу цей рахунок повинен бути відкритий або в Державній казначейській службі, або в державному банку. Якщо банк приватний – не ведіться.

шахи

Як можна відстежувати долю свого благодійного внеску?

Університети, згідно зі ст. 79 Закону «Про вищу освіту», зобов’язані публікувати на своїх офіційних веб-сайтах власний кошторис на поточний рік та всі зміни до нього (і зміни, пов’язані із призначенням благодійних внесків), а також фінансовий звіт про використання та надходження коштів.

Узагалі бюджет універу, його видатки і доходи, порядок використання коштів мають обговорювати у викладацькому та студентському середовищах разом із керівництвом вишу. Можете на таких обговореннях виступити від студради та запропонувати, аби списки зі всіма благодійниками також оприлюднювалися на сайті ВНЗ. Моніторити ситуацію із внесками так буде значно простіше.

Якщо ваш університет зібрав зі студентів чималу суму і досі не відобразив це на своєму сайті, звертайтеся на гарячу лінію МОН.

Як оскаржувати «благодійницький примус»?

Змушуючи студентів здавати гроші «на щось потрібне» і погрожуючи проблемами з навчанням, представники адміністрації вишу здійснюють кримінальне правопорушення, передбачене ст. 189 Кримінального кодексу. Вимога вчинити будь-які майнові дії з погрозою обмеження прав, свобод і законних інтересів потерпілого чи його близьких родичів карається обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.

Зазвичай це стосується не одного студента. Тому, якщо ви бажаєте припинити таке свавілля в рідній альма-матер, знімайте на відео випадки вимагання й пишіть заяви в міліцію та прокуратуру про вчинення цими особами злочину. Не одну колективну, а багато – від кожного, кого це стосується. Зважаючи на те, що подібні випадки швидко набувають розголосу серед громадськості, а правоохоронні органи більше, ніж завжди, зацікавлені боротьбою з правопорушниками, ви досягнете успіху. А наступні покоління студентів вам подякують.

Не бійтеся захищати свої права.

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus