Битва за УЦОЯО: як зводять рахунки з реформами освіти

уц

Позаминулого тижня інформаційний простір сколихнула звістка про обшуки в Українському центрі оцінювання якості освіти. Генпрокуратура України висунула представникам адміністрації УЦОЯО обвинувачення у зловживанні своїми посадовими обов’язками на користь третіх осіб.

У Центрі вилучили комп’ютерне обладнання, де, за словами правоохоронців, знаходяться докази злочинів. Також зазначили, що знайшли 130 000 $ готівкою. Представники Генпрокуратури заявили, що посадові особи УЦОЯО організували стійке злочинне об’єднання для несанкціонованого втручання в «Систему якості освіти», а також «Реєстр осіб, які пройшли ЗНО» для зміни інформації, що там обробляється.

Обшуки також були проведені вдома у голови відомства Ігоря Лікарчука та його заступників. У директора в якості речових доказів вилучили 2 ручки та чашку.

На час розслідування уряд відсторонив Лікарчука від виконання обов’язків керівника Українського центру оцінювання якості освіти. Проте у своїх заявах Міністр освіти Сергій Квіт неодноразово виступав на підтримку колеги та заявляв, що впевнений у його порядності. Також голову УЦОЯО підтримали перший Заступник Міністра освіти і науки Інна Совсун, голова парламентського Комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич і громадськість. Сторінку Лікарчука у Фейсбук буквально засипали повідомленнями зі словами підтримки.

За словами Совсун, кампанія проти працівників Центру – це намагання когось із високопосадовців звести рахунки з керівництвом УЦОЯО за відмову підвищити бали «по знайомству».

обшук

«Студвей» дізнавався, що думають про це освітяни, та поспілкувався зі студентством і представниками Українського центру оцінювання якості освіти.

Експерти

Юлія Гоменюк – співробітник УЦОЯО, начальник відділу інформації та комунікації із громадськістю.

Юлія розповіла, що через обшуки та вилучення технічного обладнання робота в Центрі тимчасово призупинена. Через це виникли проблеми в абітурієнтів – вони не можуть, наприклад, відновити втрачений сертифікат або отримати минулорічний. Також не змогли внести всі результати, змінені на підставі задоволених апеляцій. Тож деякі учасники ЗНО так і не отримали заслужений вищий бал.

«Були звинувачення в незаконних діях. У яких саме − відповіді під час обшуку ми не отримали. Він тривав 21 липня з 8.00 до 20.00. Ігор Лікарчук повідомив журналістам, які увесь цей час чекали коментарів під Центром, що, можливо, діти можновладців не отримали тих результатів, яких би хотіли. І це наштовхнуло ГПУ на проведення такого-от розслідування».

Далі експерт розповіла, що подібні ситуації відбуваються щороку: завжди комусь не вистачає кількох балів, завжди хтось намагається щось запропонувати за «незначне їх  підвищення». Проте керівництво УЦОЯО в цьому плані принципове.

«Боротьба за достойне місце в системі освіти триває з 2008 року – з часу введення системи незалежного оцінювання. У 2015 були здійснені певні суттєві зміни: ввели пороговий бал з української мови та літератури, обов’язковий для всіх випускників. Це був серйозний крок для Українського Центру. Дякувати Богу, що на сьогодні абітурієнти хоча би встигли отримати результати, аби вступати з ними. Зірвати ЗНО-2015 не вдалося».

Юлія також висловила занепокоєння тим, що наразі не зовсім зрозуміло, яким чином буде відбуватися підготовка до ЗНО-2016, оскільки планів є чимало. «Сподіваємося, що до того часу ми вже матимемо результати розслідувань, аби зрозуміти, в який бік рухатися».

Вокс-поп

Микита Андрєєв – президент Всеукраїнської асоціації студентського самоврядування.

андрєєв

«Ми стурбовані подіями, що відбуваються навколо УЦОЯО. Те покоління студентів, яке є зараз (1-5 курси), навіть те, що вже випустилося, − люди, які вступали до університетів за результатами ЗНО.

Ми вважаємо, що ця система позитивно вплинула на подолання корупції. Сьогодні навіть говорять про незалежне оцінювання при вступі в магістратуру та поєднання ЗНО з державною підсумковою атестацією. Очевидно, є сторони, які не зацікавлені в такому реформуванні освіти.

Ми не виправдовуємо представників Центру, але дуже дивно, що поруч із гучними звинуваченнями не надали жодних доказів».

Президент Всеукраїнської асоціації студентського самоврядування каже, що студентство наразі стежить за ситуацією. Поки немає жодних роз’яснень, влаштовувати жодних акцій протесту не будуть. Але якщо знайдуться реальні докази, що працівники УЦОЯО порушували законодавство та брали участь у корупційних схемах, то, звісно, це буде враховано.

«Усі наші колеги-освітяни заявляють, що Ігор Лікарчук – дуже порядна людина. Я працював із ним в одній робочій групі щодо визначення пороговго бала і знаю, що це людина принципова, реформатор із великим досвідом. Він дуже нетерпимо ставиться до корупції».

«І я, і мої батьки з острахом чекали моменту мого закінчення школи, адже на вступних іспитах завжди треба було давати хабар. Після того, як з’явилося ЗНО, в абітурієнтів із високим рівнем знань з’явилася можливість вступити до вишу незалежно від наявності грошей або зв’язків в університеті. І тепер на бюджеті здобувають освіту ті, хто справді на неї заслуговує».

Слідство наразі триває. За час, який минув із початку обшуків, ситуація особливо не прояснилася. Ігор Лікарчук на своїй сторінці у Фейсбук час від часу пише короткі повідомлення, дякує всім за підтримку, проте намагається не коментувати ситуацію, щоб уникнути впливу на хід розслідування.

«Студвей» не залишається осторонь і разом з іншими небайдужими чекає на докази, роз’яснення та справедливі висновки.

Із повним записом радіопередачі можна ознайомитися за посиланням.

Фото: stock-up, соцмережі

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus