Усе, що потрібно для вивчення білоруської

minsk

Білоруська мова є найближчою до української за словниковим складом: маємо з нею щонайменше три чверті спільної лексики.

Наразі білоруська перебуває на першій стадії вимирання, відповідно до стандартів ЮНЕСКО. Втім, вивчити цю мову буде цікаво славістам, лінгвоентузіастам і тим, хто має щирий інтерес до білоруської культури. Якщо бажаєш опанувати національну мову наших північно-західних сусідів – гэта падборка стане табе ў прыгодзе!

Підручники

Білоруська мова (Г. Півторак)

Український підручник, у першій частині якого висвітлено особливості літературної вимови й наголошування, лексики, фразеології, орфографії та граматики. Другий розділ містить тексти білоруською. Автор порівнює фонетику й граматику української та білоруської мов. На початку матеріал викладено українською, поступово виклад переходить на білоруську.

Учебник белорусского языка. Для самообразования (А. Кривицкий, А. Подлужный)

Підручник пропонує 12 уроків з фонетики, орфоепії та орфографії, 10 уроків з морфології і 10 уроків із синтаксису. Крім того, тут є інформація щодо оформлення документації білоруською і зразки ділових паперів, різнотипні російсько-білоруські словнички й цікавинки, як-от прислів’я, приказки, фразеологізми та афоризми.

Белорусский язык для стран СНГ (Н. Павловская и другие)

У підручнику міститься вступний фонетичний курс, який складається з 5 уроків, теоретичний курс із граматики і практичний курс із 10 модулями, що охоплює різноманітні теми: «Одяг. Крамниці», «Національна кухня. Гості», «Свята», «Мандрівки. Пам’ятні місцини. Природа» тощо. Автори поєднали матеріали для говоріння, читання, слухання і письма, фонетичні, граматичні й комунікативні завдання. Ще тут є короткий нарис з історії білоруської мови, додаткові тексти для читання і білорусько-російський словничок.

Гаворым па-беларуску. Вучэбны дапаможнік па беларускай мове для замежных навучэнцаў (Л. Сямешка)

Підручник складається зі вступного фонетико-граматичного курсу і 10 тематичних розділів: «Знайомство. Сім’я. Професія. Білоруські імена», «Проміжки часу. Робочий день», «Квартира. Сільський будинок», «Частини тіла людини. Зовнішність. Риси характеру» і так далі. Тут можна знайти відомості з граматики, тематичні словнички, тексти й діалоги. В кінці – білорусько-російсько-англійський словник.

Беларуская мова? З задавальненнем! Для замежных навучэнцаў (Т. Рамза)

Підручник починається зі вступного фонетичного курсу, в якому авторка розповідає про загальні особливості звукової системи в білоруській мові, подає інформацію щодо графіки й наголошування слів і пропонує 4 заняття. Основний курс складається з 18 занять. Маєш змогу попрацювати з вимовою, лексикою, морфологією, синтаксисом і текстами. Є тексти для читання (казки та оповідання) і граматичні таблиці.

Гавары са мной па-беларуску. Базавы курс клясычнае беларускае мовы (С. Аляксандраў, Г. Мыцык)

На відміну від попередніх підручників, цей написано відповідно до класичного правопису, який ще іменують тарашкевицею. У вступі вчать вітатися і висловлювати побажання білоруською, ознайомлюють із граматичними особливостями білоруських слів, а ще наводять приклади грубих граматичних і мовленнєвих помилок. У книжці 17 занять, завдяки яким можна вивчити граматику й тематичну лексику. Плюс контрольна робота, відомості щодо білоруської латинки, перелік слів, співзвучних з російськими, однак з іншим значенням, білорусько-російський словничок і прислів’я з приказками.

books

Реклама

Словники

Білорусько-український словник (Г. Півторак, О. Скопненко)

У цьому об’ємному словнику міститься сучасна загальновживана лексика. А ще найпопулярніші в білоруській літературі розмовні слова, діалектні та застарілі лексичні одиниці, які суттєво відрізняються від українських еквівалентів, і найвідоміші білоруські фразеологізми.

Білорусько-український словник

Лексикографічна праця невизначеного авторства, викладена в онлайн-бібліотеці «Словопедія». На цьому порталі можна скористатися й «Українсько-білоруським словником».

Скарнік

Цей сайт пропонує три словники. «Російсько-білоруський словник» зі 107 тисячами одиниць базується на тритомному академічному виданні, вперше опублікованому в 1953 році. Ідеологічно забарвлені приклади вилучено або ж замінено. Поза тим, ресурс постійно оновлюють, додаючи нову лексику та усуваючи хиби. «Білорусько-російський словник» зі 112 тисячами слів створили, зважаючи на сучасні реалії. Цю лексикографічну базу теж доповнюють. «Тлумачний словник білоруської мови» з 96 тисячами слів базується на радянському академічному п’ятитомнику. Його також адаптовано під сьогодення.

Slounik.org

Величезна онлайн-база зі словниками та енциклопедіями, а також пошуковик слів. Однією з фішок цього ресурсу є кількість і різноманітність словників: тут і граматичні, і тлумачні, і етимологічні, і історичні, і діалектні, і перекладні лексикографічні праці, а ще з паронімами, синонімами та епітетами. Також на сайті є конвертер, за допомогою якого текст латинкою можна переписати кирилицею і навпаки. Крім того, є можливість транскрибувати текст, а цифри перетворити на слова (двома правописними варіантами).

Сусветны слоўнік беларускай мовы

«Орфографічний словник», «Словник білоруської мови» (також орфографічний), «Граматичний словник іменника», «Граматичний словник дієслова» і «Граматичний словник прикметника, займенника, числівника, прислівника».

Белорусский язык. Тематический словарь (В. Харламова)

Цей двомовний словник містить 5 тисяч білоруських слів і 5 тисяч речень. Російських слів і речень стільки ж. Авторка згрупувала матеріал за 100 темами і 400 розділами: архітектура, аеропорт, банк, лікарня, час, географічні назви і таке інше. Словник подає фонетичну транскрипцію всіх білоруських слів. У кінці можна скористатися покажчиком, де біля кожного слова вказано номер теми, до якої воно належить.

Правопис

Правила білоруської орфографії і пунктуації

Оновлений у 2008 році правопис, який білоруси використовують офіційно. У народі цю збірку правил називають наркомівкою, і вона бере початок у 1933 році, коли на противагу класичному правопису як «ідеологічно ворожому» запровадили інші норми, що наближували мову до російської. Між іншим, з нашою мовою в той час була подібна ситуація.

Беларускі правапіс (І. Бурак і іншыя)

Автори пропонують детальний огляд офіційних правил білоруської мови. Висвітлено окремі питання граматики й словотвору, найтісніше пов’язані з правописом. Також є історична довідка.

Беларускі клясычны правапіс. Збор правілаў. Сучасная нармалізацыя

Тарашкевиця, оновлена у 2005 році. Зокрема, цей варіант правопису використовує білоруська редакція «Радіо Свобода» (де розміщено цікаві статті, відео й подкасти про білоруську мову і вирази на щодень) і «Польського радіо».

Добрапіс

Безкоштовний сервіс від мовознавця Дмитра Савка. Тут можна перевіряти тексти на помилки, неважливо, за якими правилами вони написані: класичними чи офіційними. Крім того, тут є конвертер із кирилиці на латинку.

books

Онлайн-курси

Мова нанова

Автори курсів (які проводяться й наживо) мають на меті поширення національної мови у своїй країні. 208 занять для дорослих із текстовими матеріалами й відеозаписами уроків, онлайн-трансляція занять із Мінська, бібліотека білоруської літератури з книжками та аудіокнигами, музика білоруською, випуски передач «Моўнік» і «Мова нанова» з телеканалу «Белсат», кіно білоруського виробництва, фільми, телесеріали, мультсеріали інших країн у білоруському озвученні, пізнавальний контент, театральні вистави, тести. У розділі для дітей є матеріали з проведених занять, вірші, пісеньки, розмальовки й комікси.

17 Minute Languages

Ресурс пропонує вивчати мову двома способами: або за допомогою платного експрес-курсу, або використовуючи безкоштовну демонстраційну версію. Для ефективного запам’ятовування лексики автори задіяли «метод довготривалої пам’яті», а також застосували технологію бінауральних ритмів і медитативну музику. Користувачі курсу щодня отримують різноманітні вправи і можуть порівнювати свої успіхи з досягненнями інших учасників. Можна розпочати заняття, пройшовши тест на рівень знань або пропустивши його.

Book2

100 міні-занять із білоруської з тематичною лексикою в текстовому та аудіоформаті. «Види діяльності», «В дорозі», «В таксі», «В кіно», «На дискотеці», «Підготовка до поїздки», «У відпустці» тощо. Ще тут є уроки, зосереджені на граматиці.

Вывучаем беларускую: з любоўю да мовы

Курс поділяється на 6 окремих розділів. «Основи» призначені суто для початківців. За допомогою «Словника» можна вивчати ілюстровану тематичну лексику. У розділі «Діалоги» викладено кількадесят різноманітних розмов. Приблизно стільки ж матеріалів у розділі «Тексти». У розділі «Вправи» – практичні завдання і тести. У «Додатках» – пісні, навчальні відео від «Мова нанова» та фразеологізми.

Науково-популярні книги

Па-беларуску зь Вінцуком Вячоркам (В. Вячорка)

Нариси, які звучали в ефірі й були опубліковані в інтернет-виданні «Радіо Свобода». Автор висвітлює різноманітні проблемні питання білоруської мовленнєвої культури. Книжку написано тарашкевицею.

Не сьмяшыце мае прыназоўнікі (В. Вячорка)

Друга книга нарисів від Вінцука Вячорка. Мовознавець розповідає про стан білоруської мови в Білорусі, висловлюється щодо білоруських власних назв, термінів, фразеології тощо. Тут також використано класичний правопис.

Жывая мова (Ю. Бушлякоў)

Автор, працюючи редактором на «Радіо Свобода», фіксував складні та спірні моменти, а також помилки в живому мовленні й давав щодо них поради. Мовознавчі коментарі прозвучали в радіоефірі й лягли в основу цієї книжки. Тут можна почитати про наголос, словоформи, структуру слів і виразів, слова, які часто плутають, тощо. Знову ж таки, тут на тебе чекає тарашкевиця.

books1

Онлайн-бібліотеки

Беларуская палічка

Цю онлайн-книгозбірню заснував білоруський студент з Австрії Андрусь Жвір у 1996 році за власну стипендію. На порталі є книжки авторів Білорусі та інших країн, видання на різноманітну тематику: історія та політика, релігія, міфологія, філософія, кулінарія, медицина тощо. Також тут є дитяча література, аудіокниги, газети й журнали, словники та енциклопедії.

Краіна казак

Розділ попередньої онлайн-бібліотеки, орієнтований суто на дитячу аудиторію. Тут є книжки, казки, колискові, аудіоказки, мультфільми й діафільми.

Kamunikat

Книжки, аудіокниги, періодика, радіопередачі, музика, відео та колекція афоризмів.

Тузін гітоў

Медіатека, де викладено пісні білоруською мовою, музичні відео та альбоми, а також новини на цю тематику.

Мобільні додатки

50 languages

Матеріали курсу Book2, вміщені в мобільному додатку. Є змога вибрати мову, за посередництвом якої було б зручно вивчати білоруську. Програма доступна на iOS та Android.

Learn Belarusian

Більш ніж 90 уроків зі словами, виразами й реченнями білоруською. Цей додаток, як і попередній, дає можливість вибору мови-посередника і пропонує слухати лексику в озвученні.

Belarusian Dictionary

Англо-білоруський словник з ілюстраціями до слів.

Тэсты па беларускай мове

Додаток дозволяє перевірити свої знання з таких тем: правопис слів окремо, разом і через дефіс; правопис приголосних, м’якого знака та апострофа; вживання великої літери; правопис протетичних звуків; чергування «у» – «ў»; вживання «і», «ы», «й» після префіксів; правопис голосних.

Беларуская палічка

Застосунок від однойменної онлайн-бібліотеки, який працює з додатком FBReader.

Хто спробував? Пиши свою думку в коментарях і ділися посиланнями, якщо знаєш подібні джерела!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus