Безглузді запитання на співбесіді: всі «за» і «проти»

співбесіда

Співбесіда завжди змушує понервувати. Готуючись до неї, ви аналізуєте свою попередню роботу, підбираєте слова, які якнайкраще вас охарактеризують і переконають роботодавця в тому, що ви – найкращий кандидат на вакантну посаду. Аж раптом чуєте: «Хто переможе в сутичці між Людиною-павуком і Бетменом?» Тож як реагувати на безглузді запитання і гідно відповідати на них?

Нещодавно опублікований список Mashable дає змогу уявити, наскільки смішними й безглуздими  можуть бути запитання для претендентів на посади фінансового консультанта і, до прикладу, продавця штанів китайського виробництва. Усі зазначені в ньому компанії мають хорошу репутацію, але чи справді питання типу «Що ви їли на сніданок?», «Як би ви описали жовтий колір сліпому?» або «Що б ви робили, якби стали єдиним, хто вижив у авіакатастрофі?» ефективні при підборі персоналу?

«Звісно, вони ефективні!»

Якщо на запитання «Яка ваша улюблена діснеївська принцеса?» ви можете відповісти з кам’яним виразом обличчя, безглуздості запитання ніхто й не зауважить.

«Кандидати знають стандартні запитання, тож перед співбесідою репетирують відповіді на них», – каже Хедер Кернахан, генеральний менеджер фірми Eastwick. Ін’єкції гумору змушують охочих отримати роботу проявити себе, а тому, хто проводить співбесіду, допомагають зрозуміти, як особа поводитиметься при екстреній ситуації. Однак такі запитання не повинні бути пасткою для хороших кандидатів, переконаний головний операційний директор платформи Novus. Часто на співбесідах запитують думку інтрев’юєрів стосовно того, яким має бути ідеальний кандидат на посаду, а не те, якими якостями володіють вони. «Спостереження за реакцією кандидата на безглузде, на перший погляд, запитання допомагає зрозуміти й оцінити його здатність розвиватися під тиском професійного середовища», – вважає він.

співбесіда

Реклама

«Ні, це марна трата часу»

Чи перешкоджають ці запитання роботодавцеві пізнати ваш талант під час співбесіди? Тім Тотерхі, автор книги «Пошук роботи для інтровертів»,  відповідає ствердно. «Хтось переконаний, що запитання про принцес і битву «Людина-павук – Бетмен» розкривають гнучкість кандидата, однак я волів би почути глибші думки і побачити глибше розуміння», – додає він.

Карін Харт, генеральний директор Let’s Grow Leaders, гадає, що смішні запитання – підніжка для учасників співбесіди. «Важливіше, думаю, ставити реальні запитання, які свідчитимуть про стратегічне  мислення кандидата, його послужний список. Ви можете натрапити на інтроверта, пропустивши дійсно дорогоцінний камінь», – упевнена вона.

«Ліві» запитання можуть негативно вплинути на репутацію компанії, навіть спричинити подання позовів за дискримінацію. «Наприклад, запитання «Як ви дісталися на роботу сьогодні вранці?» розкриває фінансове становище кандидата (він або їхав громадським транспортом, або власним), дає інформацію про місце його проживання. Якщо після співбесіди особу не беруть на роботу, вона може назвати цей «результат» дискримінацією за соціально-економічним статусом», – пояснює Джош Беррі, консультант із 10-річним досвідом роботи.

Як діяти?

Якщо вам підкинули питання типу «Скільки людей вилетіло з Чикаго торік?», чи зможете ви знайти на нього витончену відповідь?

Вдихніть. «Зберігайте спокій і дихайте, доки шукаєте відповідь на запитання, – радить  Кернахан. – Це НОРМАЛЬНО сказати, що вам необхідна хвилинка на роздуми, тому що ви раніше подібних запитань не чули». Спробуйте зупинити розмову в цьому руслі й перевести її в інше, наприклад: «Вас справді  цікавить мій характер і швидкість мого мислення? Якщо так, дозвольте розповісти, як я врятував $ 5 000 мого роботодавця, помітивши чужу помилку».

Інший варіант? Грайте разом. Тотерхі пропонує такий сценарій: «Наступного разу, коли почуєте питання про поєдинок Людини-павука і Бетмена, посміхніться і скажіть: «Цікаво, звісно. Але краще запитати, хто переможе у грі «Скраббл» – тітка Мей чи Альфред? Як гадаєте?»

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus