Історії людей, які вирішили взяти академічну відпустку

pexels-zen-chung-5538591

Ми поговорили зі сміливцями, які наважилися взяти академічну відпустку під час навчання в університеті. Студенти розповіли про свій досвід та дали поради.

Варвара Зарицька

Чому вирішила взяти академвідпустку?

Коли вступала на фінанси до Могилянки, то просто пливла за течією всебічного схвалення: мами, викладачів, друзів. Я провчилася два повних курси, і на осінньому семестрі 3-го курсу, не складаючи сесії, взяла академвідпустку.

Як не парадоксально, мені дуже допомогла дистанційка. Коли магічна атмосфера студентського життя зникає, залишається тільки прагматична сторона.

Свобода дистанційного навчання спокусила мене настільки, що кожного разу, коли потрібно було самій сісти розбиратися з предметами, які абсолютно тебе не заряджають, ставало тяжко.

Купа завдань чекали своєї відстрочки, бо руки до них не доходили. Я обростала боргами, з якими не хотілось розбиратись. Від цього ставало психологічно недобре, виникло питання, «чи варто взагалі мучити себе?» Спочатку я примушувала себе, але потім зрозуміла, що більше не можу.

Досі сама не усвідомлюю звідки у мені з’явилося стільки мужності, щоб піти у академвідпустку.

Як відреагували на твоє рішення рідні?

Мені не хотілось допускати нікого до мого рішення, хотілося прийняти його самостійно. Друзі та близькі були своєрідним випробуванням – вони ставили питання і намагались не розпалювати в мені це бажання. Вони розумні та чуйні, на їхніх питаннях я перевірила свій вибір.

Чим плануєш займатися впродовж академвідпустки?

Впродовж академвідпустки я буду шукати себе та довіряти собі. Звучить абсолютно невиправдано та інфантильно, проте я не могла цього робити за сумісництвом із навчанням. Є більш конкретні плани, але хочеться залишити їх для себе.

Академвідпустка для мене – заспокійливий запасний варіант. Загалом, повертатися на фінанси не планую, отримати вищу освіту – так, але тільки ту, що точно буде «про мене». Маю певні ідеї, але потрібен час для того, щоб їх структурувати та виносити.

Які поради можеш дати тим, хто задумався про академвідпустку?

Оцініть свою ситуацію у двох аспектах. Перший: якщо ваша нинішня спеціальність не суперечить вашим внутрішнім відчуттям, то кидати не варто. Другий: якщо ви маєте можливість поєднувати теперішнє навчання з тим, що вас цікавить більше, то зробіть це.

Вбийте двох зайців, розвивайтеся багатогранно. Навіть якщо спеціальність не подобається, то знання, які ви отримуєте – це прекрасно в будь-якому прояві.

Дізнайся більше: Як оформити академічну відпустку?

Реклама

Олена Ковтика

Чому вирішила взяти академвідпустку?

Спочатку я вступила на бюджет в Драгоманова, але подавала документи ще в інші університети і одним з них був КПІ. Я вирішила забрати документи з Драгоманова і піти в омріяний КПІ на контракт. Мені подобалась моя професія, але я розуміла, що не зможу достатньо розвиватись в цій сфері і мене явно не влаштовувала зарплата вчителя у школі. Я провчилась півроку, але вступила на магістратуру вже з думкою поїхати на професійне стажування від AIESEC, а для цього була потрібна академвідпустка.

Я не можу сказати, що довго вагалась, бо знала, що зможу продовжити навчання і бачила в академвідпустці тільки плюси. Після зимової сесії я подалась на стажування і пройшла всі співбесіди, мене взяли на позицію в міжнародній компанії в Будапешті. Стажування мало початись в квітні 2019, але у ковіда були інші плани.

Чим ти займалась впродовж академвідпустки?

Так як на стажування я не змогла поїхати, продовжила працювати в продажах. На щастя, не встигла звільнитись до того, як планувала їхати на стажування. Під час академвідпустки проходила курси по продажам і зайнялася вивченням французької. Восени наважилась пройти курс персонального стиліста і зараз займаюсь тим, що приносить мені найбільше задоволення.

Чи хотіла б продовжити навчання?

Зараз не планую продовжувати навчання. Можливо, моя думка зміниться, але на даному етапі не бачу сенсу в отриманні диплома магістра в Україні. На жаль, якість освіти досі низька. Знання, які нам дають не готують до реального життя. Тим більше я зараз розвиваюсь як особистий стиліст і ця професія мені дуже до душі. Якщо буду отримувати ще одну освіту, то точно в сфері стилістики.

Які поради можеш дати студентам, які вирішили, шо хочуть піти в академвідпустку?

Не вагатись! Якщо у тебе вже виникла така думка, то подумай, як ти можеш провести цей рік з максимальною користю для твого професійного розвитку.

Сьогодні так багато альтернатив традиційному навчанню, що можна спробувати себе в різних сферах і знайти те, від чого серце починає битися частіше. Завжди кажу, що краще пожалкувати, що зробив, ніж пожалкувати, що навіть не спробував. Тому розвивайся та знаходь себе нехай і через невдачі!

Марго Бучкова

Чому вирішила взяти академвідпустку?

Я вступала в КНУ ім Шевченка, на спеціальність «індонезійська мова і література та переклад». Зрозуміла, що з індонезійською працювати не хочу десь на 3 курсі, бо саме тоді почала брати участь у різних студентських організаціях, волонтерити, стажуватися, і таким чином спробувала різні напрямки, які виявилися цікавішими для мене. Власне тому зараз працюю комунікаційницею.

Академвідпустку я брала після 2 курсу, щоб поїхати навчатися в Індонезію на цілий рік. Про це рішення думала ще ледь не з самого початку навчання, бо знала, що скоріш за все поїду навчатися туди. Але це була програма не від університету (типу в рамках академічної мобільності), а від міністерства освіти і культури Індонезії, тому університет не хотів оформлювати індивідуальний графік. Там було дуже багато нюансів і певною мірою, я була змушена взяти академ відпустку, бо тоді іншого виходу не було.

Як відреагували на твоє рішення рідні?

Я консультувалася з батьками, бо це було важливе рішення. По-перше, летіти за тисячі кілометрів у мусульманську країну, щоб рік там жити і навчатися, а по-друге, я усвідомлювала, що це означало б, що закінчувати універ на рік пізніше, і це здавалося трохи дивним спочатку. Батьки лише давали свої поради та підтримували мене у будь-якому рішенні.

Чим ти займалась впродовж академвідпустки?

Упродовж того року я навчалася, багато подорожувала Індонезією та іншими країнами Азії. Це було класне рішення, бо я дуже поглибила свої знання мови і культури. До того ж це була дійсно крута можливість, яка мало кому випадає. Взагалі не жалкую про той рік.

Після повернення в Україну я продовжила навчання в університеті, але насправді за рік в Індонезії встигла дуже добре вивчити мову, тому мала набагато більше часу, щоб пробувати якісь нові напрямки. І вже завдяки цьому знайшла те, чим і займаюся зараз.

Які поради можеш дати студентам, які вирішили, шо хочуть піти в академвідпустку?

Я б порадила запитати себе, навіщо ти хочеш брати академвідпустку, що тобі це може дати, і що ти плануєш робити під час та після неї. За рік дуже багато планів може змінитися. Брати перерву тривалістю один рік – це важливе рішення, тут варто подумати і про причини, і про наслідки цього рішення. Дійсно класно, якщо це приведе тебе до усвідомлення того, що ти хочеш робити у довгостроковій перспективі.

Іван Антонюк

Чому вирішив взяти академвідпустку?

Під час 1 курсу було відчуття, що я, як білка в колесі, виконую купу різних процесів, але не відчуваю, чого сам хочу. Ніби в рутині втрачаю себе повністю. Все зводилось до навчання і роботи, тому я все більше хотів перерву і думав, як можна викроїти собі цей золотий відрізок часу, щоб його було достатньо і він був ефективним.

Десь в січні 2019 року я вже серйозно задумувався про gap year і це якраз збіглось з відбором в Українську академію лідерства. Я їздив на всі відбори і 2 липня мені прийшов лист, що мене зараховано в УАЛ на навчання. У мене був ступор і рій питань у голові: «А раптом я втрачу рік даремно?», «А чи не втрачу всього того, що маю зараз?»

Чи допоміг тобі gap year зорієнтуватися краще, чим ти хочеш займатися?

Місією мого gap year була не профорієнтація, а особистісний розвиток. Тому завдяки цій паузі я краще розумію свої емоції, визначаю власні потреби і зони розвитку. Отриманий в Академії досвід також допомагає у розумінні, яка робота мені подобається, а яку я ніколи не робитиму, якою б оплачуваною та не була. Ще мені дуже сподобалось, що мені вдалось пожити 6 місяців у Харкові, оскільки я сам родом з Львівської області і це цікавий досвід відкривати для себе іншу частину країни.

Яким був досвід gap year в нових умовах, а період пандемії?

Спочатку мені подобався режим slow life, бо звільнилось багато часу для обдумувань всього, що відбулось за 6 місяців, оцінки себе і свого внутрішнього росту. УАЛ класно адаптувався до нових умов, тому на початку особливого дискомфорту не було. Проте потім стало емоційно дуже важко без постійного живого спілкування. Не думав, що це затягнеться надовго. На жаль, наш випускний не був офлайн, коли б сотні людей зібрались святкувати завершення цих 10 місяців. Через це є відчуття незакритого гештальту.

Чи підтримали твоє рішення батьки та рідні?

Вибір мені давася складно, тому я спілкувався стосовно цього з багатьма людьми. Найбільше мені допомогла директорка коворкінгу, в якому я працював, бо ми одного разу з нею сіли та почали зважувати усі за і проти, розділивши усе на емоційну та раціональну складові. Пізніше у мене уже було чітке розуміння, чому і для чого я беру паузу.

Що можеш порадити студентам, які вирішили взяти академвідпустку?

Якщо ви усвідомлюєте потребу зупинитись і подумати, куди рухатись і чим займатись далі, то академвідпустка – прекрасна можливість без зайвого тиску це зробити.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus