90 днів до ЗНО: як висипатися

хлопець

Друга година ночі, ти не можеш заснути, адже голова переповнена думками. Зранку ледве встаєш з ліжка: день летить шкереберть, усе дратує й заважає. Час щось змінювати.

День 90

У попередньому матеріалі ми розібралися з пріоритетами й чому важливо їх мати. Наша сьогоднішня тема – сон. Актуальність цього питання зростає щороку, але люди й досі не знають як змусити себе вчасно йти до ліжка. Ми розберемося, чому важливо добре висипатись, що заважає нормальному сну та як з цим боротися.

Реклама

Чому сон – це важливо?

Якщо ти добре відпочив, то можеш виконати в 3-5 разів більше. У тебе буде мотивація, сили, фокусуватися на певному завданні стане легше. Більше того, здоровий сон сприятливо впливає на здоров’я й допомагає краще запам’ятовувати інформацію.

Тут не буде довгих лекцій про «треба спати дев’ять годин, лягати о десятій і рахувати овець». Я поясню як легко заснути та добре висипатись.

Причини безсоння та як з ними боротись

Факторів, що не дають тобі заснути, доволі багато, але я сконцентруюся на головних:

Твій кращий друг – ворог

Я маю на увазі телефон, комп’ютер і телевізор, але не буду забороняти ними користуватись, хоч на цьому й наполягають інші джерела. Яскравий синій колір, який відбивають гаджети, змушує мозок думати, що зараз день і потрібно працювати. Але є обхідні шляхи, які допоможуть не тільки заснути, але й дадуть можливість ще трохи посидіти в Інтернеті:

f.lux

Програма встановлюється на комп’ютер та фільтрує його кольори. f.lux приглушує синій та яскраво-білий відтінки, додає жовтувату палітру. Програма працює згідно з твоїм часовим поясом: фільтр вмикається о дев’ятій і десятій вечора, а також о третій ранку. Це значно зменшує навантаження на очі й налаштовує організм на сон.

ліжкоНічний екран

Ця програма для Android діє за тим ж принципом. Якщо хочеш більше функцій (чому б ні), то аналогів у Google Play більш ніж достатньо.

Атмосфера

Тут усе доволі просто. Історично склалося, що організму подобаються певні умови, з дотриманням яких можна заснути значно легше й швидше. Після аналізу інформації з різних джерел, робимо висновок, що людині потрібні:

Тиша

Так заснути набагато легше. Втім, якщо ти звик впадати в сон разом із музикою (май на увазі, що метал не допоможе розслабитися), то нічого поганого не трапиться.

Темрява

Якщо ти завісиш вікно шторами та менше поглядатимеш на яскраве світло, то допоможеш мозку зрозуміти, що час іти до ліжка.

Прохолода

Я раджу провітрювати кімнату перед сном і лягати в дещо охолоджену постіль. Це дозволить заснути швидше.

Біоритми

Не всі люди можуть бути жайворонками. Хтось сова, комусь подобається працювати зранку, а дехто – голуб. У жайворонків підйом продуктивності припадає саме на ранок. Сови полюбляють ніч і їх активність розпочинається саме в темний час доби. Голуби ж знаходяться посередині.

Біоритми допоможуть зрозуміти, коли ти засинаєш краще, а коли гірше. У більшості людей сонливість виникає після обіду: якщо ти сова, можеш цим скористатися, адже денний сон дасть можливість більше пропрацювати вночі. У кожного існують власні години, коли засинається краще, а коли гірше. Ключ до цієї загадки – спостереження.

Про овечок, алкоголь та їжу

Я впевнений, що кожен з нас чув дурницю: «Потрібно рахувати овечок, щоб заснути». По-перше, це не допомагає, а по-друге, робить гірше. Мозок повинен відпочивати, а не уявляти овечок, рахувати їх і пам’ятати, це була двадцята чи сорок сьома.

Те ж стосується й читання книг перед сном. Якщо це «Земля» Ольги Кобилянської (нікому не в образу), то ще куди не йшло, від нудьги дійсно можна заснути. А от «Гаррі Поттера» у ліжку краще не читати, оскільки цікаві сюжети знову ж-таки будуть «розганяти» твій мозок.

ліжко

«Алкоголь допоможе заснути»

Краще викинь цю думку з голови. Алкоголь дійсно допомагає «вимкнутись» та провокує шалений викид адреналіну, однак через це ти можеш прокинутись посеред ночі, а цінність сну буде значно меншою.

«Каву пити не буду – заварю чай»

Екстрені новини: чай також містить кофеїн і його не варто вживати перед сном (ну хіба що ромашковий). Якщо любиш випити щось тепленьке перед тим як заснути, то не роби напій міцним, або обмежуйся однією чашкою за 2-3 години до сну. Прийом їжі заплануй на цей ж час.

Про втому

Якщо будеш добре працювати, навчатись чи просто навантажувати себе вдень, то мої поради виявляться непотрібними. Знайди хобі, почни бігати, вивчай англійську. Приділи більше уваги ЗНО та дивись менше мемів у Інтернеті. Чим більше справ, які дійсно вимагають певних ресурсів від організму, тим вища ймовірність, що ти «вимкнешся» вчасно. Цим принципом користується мій знайомий Артур, який грає на гітарі, займається бойовими мистецтвами, готується до ЗНО та перекладає тексти з англійської. У чому секрет? Англійська, гітара та бойові мистецтва приносять йому задоволення, тож просто знайди свою справу та занурся в неї з головою.

У мене залишились деякі особливі секрети: їх та ще багато корисного ти знайдеш на каналі в Telegram.

Виникли запитання? Залиш коментар і я відповім!

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus