7 простих кроків до європейської освіти

Depositphotos_278608232_l-2015 (1)

ua.depositphotos.com / GaudiLab

ЄС надає десятки освітніх та кар’єрних програм для українських студентів. Вирішили розібратись, як не загубитися серед цих можливостей та використати їх по максимуму

Напевно, майже кожен читач цього матеріалу чув про програму Erasmus+ та академічні обміни з університетами ЄС. Чимало студентів також знають про програми в різних країнах Європи, такі як DAAD, Chevening, Visby або чисельні стипендії від університетів організацій. Але як не загубитись у цьому вирі можливостей і обрати найефективніший шлях до якісної освіти та кар’єри? Розповідаємо, як побудувати власну мапу розвитку, використовуючи інструменти ЄС.

Почати з можливостей неформальної освіти

Коли компанія випускає товар, його обов’язково спочатку перевіряють на фокус-групі. Те саме варто робити зі своїми освітніми та кар’єрними цілями. Програми неформальної освіти допоможуть в короткі терміни ознайомитись з різними темами, отримати мінімальний досвід та зарядитись натхненням від інших учасників.

В Україні ЄС фінансує програму неформальної освіти для студентів EU Study Days. Програма направлена на ознайомлення з українськими реформами, відносинами України та Євросоюзу, а також розвиток навичок та компетенцій студентів. Найбільша перевага програми – широкий спектр тем та лекторів, які будуть цікаві для всіх сфер від державного та громадського, до корпоративного та бізнес секторів. Протягом таких програм ви маєте можливість знайти, що саме найбільше зачіпає вас і куди ви б хотіли розвиватись. А також детальніше ознайомитись з перспективами освіти в країнах ЄС.

Реклама

Намалювати дерево інтересів

Часто інтересів настільки багато, що дуже важко обрати подальший шлях. Для цього існує доволі затратна по часу, але корисна вправа:

  • випиши всі свої інтереси (не обмежуй себе головним і другорядним, пиши все)
  • згрупуй схожі інтереси у невеликі блоки (наприклад: волонтерство, аналітика, маркетинг, спорт тощо)
  • признач вагу від 1 до 5 для кожного інтересу.

В результаті у тебе вийде дерево інтересів, на якому будуть помітні твої життєві та кар’єрні пріоритети. Хоча ця мапа не вирішить всі сумніви, вона допоможе структурувати думки та визначити основні напрямки роботи.

Будувати таймлайни

Після того, як ти обрав(-ла) програму, варто розглянути всі вимоги, розбити їх за дедлайнами та візуалізувати. Найпростіший спосіб – намалювати таймлайни, де буде чітко видно проміжні терміни всіх задач.

Наприклад, якщо фінальна подача документів на програму до 1 лютого, то IELTS варто скласти до кінця грудня (оскільки результатів потрібно чекати майже місяць), а запит на рекомендації слушно направляти вже у листопаді (оскільки процес може затягнутись або потрібно буде шукати іншого рекомендодавця).

Мережуватись з однодумцями

Люди – головний ресурс, коли йдеться про освіту, кар’єру чи пошук натхнення. Коли мова йде про вступ до іноземного університету, тобі знадобляться формальні рекомендації, поради колишніх вступників та просто моральна підтримка чи рольові моделі.

Не нехтуй можливостями знайомства поза університетом чи роботою, приєднуйся до цікавих для тебе неформальних груп. Наприклад, вже згадана ініціатива EU Study Days має спільноту випускників, котра поєднує студентів та професіоналів-початківців з уже досвідченими професіоналами та випускниками рейтингових іноземних університетів. Такі спільноти дають можливість запитати поради, уникнути базових помилок та зарядитись мотивацією на складному шляху.

Ініціювати власні невеликі проєкти

Створив(-ла) невелике волонтерське об’єднання під час коронакризи? Або, можливо, ведеш телеграм-канал, який пояснює простими словами, як правильно створювати петиції чи змінювати виборчу адресу студентам? Все це не лише досвід, але й показник вмотивованості, який дуже важливий для університетів та роботодавців. А якщо ти створиш проєкт, близький до теми твого навчання – сміливо розповідай про нього у мотиваційному листі, бо справи — це найкраща ілюстрація амбіцій.

Закріплювати знання практикою

Серед діючих європейських програм є не лише цікаві освітні програми, але й стажування. Стажування в Європарламенті доступне для українських випускників (але важливе гарне володіння мовами), а деякі ініціативи відкриються вже під час навчання.

Не нехтуй неформальними та проєктними стажуваннями. Наприклад, якщо ти проводиш дослідження в рамках навчання в європейському університеті – його результати можуть бути цікаві профільним аналітичним центрам. Такі співпраці не лише розширять твоє портфоліо, але й можуть подарувати нові неочікувані проєкти та співпраці.

Знати про інструменти, але не залежати від них

Насамкінець, хочемо підкреслити – будь який освітній чи кар’єрний шлях варто починати з дослідження усіх можливостей. Втім, ніякі курси, стипендії чи програми не є самодостатнім шляхом – вони лише інструмент для розширення твого потенціалу. Важливо мати гнучкість та вміти відмовлятись від одних можливостей на користь інших.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus