5 книг про сутність сексу й кохання

Видатний французький математик і філософ Блез Паскаль був переконаний, що найбільшу небезпеку для нашого майбутнього становить жага почуттів. На його думку, вона має більшу загрозу для людства, ніж прагнення до знань і влади. І ми схильні погодитися з ним.

Які загрози приховує сучасна цивілізація, «схиблена на сексі», до чого призводять нереалізовані сексуальні бажання та чому саме від вмісту ДНК залежить, чи будете ви щасливі в коханні? Рекомендуємо 5 книг, котрі допоможуть вам зазирнути «по той бік принципу задоволення».

загСексуальним відхиленням можна вважати лише повну відсутність сексу, все інше – лише справа смаку. Так зазначав батько психоаналізу й теорії несвідомого – австрійський психолог Зигмунд Фрейд.

Головні ідеї Фрейда, які склали основу його наукових праць, викладені в роботі «Тлумачення сновидінь». Так, нереалізовані сексуальні бажання (лібідо) − це причина майже всіх неврозів і психічних відхилень. Про незадоволені сексуальні потяги свідчать чудернацькі сни із символічними видовженими предметами, звернення до сексуальних тем у творчості (літературі, мистецтві тощо) та будь-якій іншій діяльності (за Фрейдом, це називається сублімацією).

У «Нарисах з теорії сексуальності» психоаналітик продовжує розвивати власну теорію лібідо, досліджуючи причини випадків, коли відбуваються відхилення відносно основної сексуальної цілі (фетишизм, бісексуальність, садистські та мазохістські схильності, нарцисизм).

заголовокВиявляється, що кохати до втрати свідомості, божевілля чи смерті – це не лише образні мовні вирази, що підкреслюють неймовірну й руйнівну силу почуття, але й досить розповсюджені психічні синдроми. Чому кохання, крім задоволення, приносить біль і страждання, досліджує Сабіна Шпільрейн – учениця й коханка видатного швейцарського психоаналітика Карла Юнга.

«Асиміляція призводить до того, що єдність, яка має значення для «Я», стає єдністю, яка отримує значення для «Ми».

Саме «асиміляція», тобто «розчинення «я» в коханому», потребує від людини зречення від самої себе, певного самознищення (деструкції). Звичайно, в таких умовах власне «Я» починає чинити опір, «пручатися» новій сутності, яка претендує зайняти його місце. І тому виникають страх, тривога, інколи навіть відраза й ненависть, що становлять невід’ємну сторону кохання.

заголовокСучасна цивілізація схиблена на сексі. Більше того, вона досить ефективно використовує секс у якості інструмента для здійснення суспільного контролю. Це думка одного з найбільш ексцентричних французьких філософів ХХ століття Мішеля Фуко, який, до речі, не приховував власну гомосексуальну орієнтацію.

«Секс – це доступ одночасно й до життя тіла, й до життя роду. Його використовують у якості дисципліни тіла, а також принципу регуляції народонаселення. Ми живемо в суспільстві «сексу» чи, скоріше, «сексуальності»: механізми влади спрямовані на тіло, на життя, на те, що змушує його розмножуватися, на те, що посилює рід, його міць, здатність використовуватись».

«Історія сексуальності» складається з трьох частин. Перша частина «Жага пізнання» розповідає, як і коли влада, виходячи з власних інтересів, створює «матерію сексуальності». У другій частині − «Інструменті насолоди» − Фуко аналізує, які існували практики ставлення до власного тіла, починаючи з античності. В останній частині («Турбота про себе») філософ продовжує тему «досвіду» сексуальної поведінки, а також робить несподівані висновки щодо ролі медицини у визначенні меж задоволення.

заголовок

Особливості нейробіології – ось від чого насправді залежить, чи будете ви щасливі в коханні. Такі висновки отримали біолог Брайян Александер і професор психіатрії Ларрі Янг.

«Люди-носії гену AVPR1A, що містить послідовність RS3, а також ті, хто в дитинстві страждав від нестачі уваги та спілкування, зазвичай не здатні до створення міцного союзу зі статевим партнером і мають більше статевих контактів на стороні».

Нейробіологічні дослідження також довели, що жінки з природно високим рівнем естрогену більш схильні до сексуальних відносин з чоловіком, який не є їх постійним партнером. Більше того, як чоловіки, так і жінки з високим рівнем тестостерону мають більше сексуальних партнерів порівняно з людьми, в яких такі показники нижчі.

Тобто, зазначають вчені, саме наша «хімія» (гени та гормони) регулюють сферу кохання та сексуальності, визначаючи власне розуміння морального й дозволеного.

заголовок

«Сексуальність надає насолоду, а насолода чи, принаймні, обіцяння її, у капіталістичному суспільстві стає важелем ринкових товарів».

До яких суспільних наслідків призвела сексуальна революція 1960-1970-х років, чому сьогодні зростає рівень толерантного ставлення до гомосексуальних стосунків, сексу до шлюбу й поза шлюбом і чому секс більше не є лише біологічною функцією відтворення, досліджує один із найвпливовіших соціологів сучасності Ентоні Гідденс.

«Вихід у світ» гомосексуальності – це дуже реальний процес, який має серйозні наслідки для сексуального життя в цілому. Геї – чоловіки та жінки – перевершили більшість гетеросексуалів у сенсі особистого життя. Вони змушені жити без традиційно встановлених зразків шлюбу, в умовах відносної рівності між партнерами».

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus