Must read: 5 книг для майбутніх геніїв бізнесу

книги

Раніше всі мріяли стати юристами чи кінозірками, але зараз прийшов час стартаперів. Якщо ти хочеш стати одним із них – обов’язково прочитай ці 5 книг. Вони навчать тебе мислити креативно, пояснять, як не боятися йти на ризик і створити дещо унікальне.

країна стартапів


1. «Країна стартапів. Історія ізраїльського економічного дива»

«Реформи стаються, коли ви переінакшуєте політику уряду. Революції розгортаються, коли змінюється ментальність країни».

Автори хочуть відповісти на запитання, що вартує трильйони доларів. Як Ізраїль, країна, що існує всього 60 років та має лише 7,1 млн населення, перевершує за кількістю стартапів стабільні Японію, Канаду та Корею? Більше того: Ізраїлю не заважає ні постійна війна, ні те, що він оточений ворогами й не має цінних природних ресурсів.

Ден Сенор, американський журналіст і за сумісництвом політичний радник (зокрема, працював із кандидатом Міттом Ромні під час виборів 2012 року) й американо-ізраїльський журналіст Сол Синґер, детально вивчили культуру Ізраїлю й виявили багато цікавого.

Чого навчить книга?

• Chutzpah (хутспа)

Перекладається як «нахабство» чи «сміливість» (кому що більше подобається). Це – один із ключових факторів ізраїльського економічного дива й обов’язковий компонент бізнес-культури. Для того, щоб зібрати гроші на стартап, потрібно мати хутспа. Як не відмовитися від проекту, незважаючи на економічні незгоди? Хутспа. І що об’єднує Hewlett Packard, Microsoft, Google? Теж хутспа, адже всі ці компанії мали достатньо нахабства (сміливості), щоб вистояти.

• Перетворюй проблеми на можливості

Так-так, Ізраїль маленький, там іде війна, немає природних багатств… Усе це – проблеми. Які, втім, можна перетворити на активи, що сформують фундамент для культури інновацій. Саме проблеми змусили ізраїльтян більш ефективно використовувати наявні ресурси та прагнути до технічного прогресу – і це той досвід, який варто переймати.

• Культура інновацій повинна бути глобальною

Ізраїль – це країна іммігрантів: тут живуть представники більш ніж 70 культур. Іммігранти готові йти на ризик, вони не бояться змін і починати заново – а хіба не ці якості потрібні, щоб заснувати успішний стартап (ще, звісно, хутспа)?

Ось цікавий приклад – розширення для браузера FoxyTunes, яке у 2008 році придбала компанія Yahoo, створили брати Віталій та Алекс Сирота, іммігранти з України.

від нуля


2. «Від нуля до одиниці. Як створити стартап, який змінить майбутнє»

«Елітні студенти впевнено піднімаються вгору до того часу, поки не досягають рівня конкуренції, що нищить усі їхні мрії».

Книга каже: якщо хочеш побудувати майбутнє – мусиш вірити в секрети. Одна із найбільших таємниць нашого часу – ми досі маємо невідомі місця, які можна дослідити, і новаторські проекти, які необхідно втілити. Ганс Пітер Тіль, автор книги, розповідає, як можна створювати нові й оригінальні речі. Між іншим, він один із співзасновників PayPal, тож знає, про що говорить.

А як тобі така думка? Тіль вважає, що ми живемо в період технологічної стагнації (гальмування техпрогресу), бо смартфонам, які стрімко з’являються на ринку, добре вдається нас відволікати. І що багато індустрій лише очікує на шалений прогрес, а ти можеш цьому посприяти. Головне – уміти орієнтуватися на динамічних ринках і бути готовим створювати дійсно унікальні речі.

Чого навчить книга?

• Усі успішні стартапи базуються на секретах

А якщо точніше, то на ідеях, у які просто неможливо повірити. Подумай – хто знав, що мільйони людей охоче спостерігатимуть за гравцями в комп’ютерні ігри в режимі онлайн (платформа Twitch)? Хто б міг уявити, що купа туристів надаватиме перевагу квартирам, а не готелям, а мешканці будуть готові їх прихистити (Airbnb)? Що ж, у це вірили засновники проектів – і стали шалено успішними.

• Компанії, що досягли успіху – різні

Однак є одна спільна риса. Усі вони вирішують унікальні проблеми, тоді як проекти, що провалилися, цього зробити не змогли. Тому якщо ти мрієш створити успішний стартап, запам’ятай одну просту формулу: Цінна компанія = Створити цю цінність + Надати її аудиторії.

Подумай: яка проблема досі не вирішена, або ж вирішена геть погано? Який варіант можеш запропонувати ти? Чи буде він унікальним? Якщо так, у нас гарні новини.

• Якщо розробляєш стартап, замислися над його майбутнім

Чи буде твій проект успішним через 10 років? Чи зможе він стати монополістом на певній частині ринку? Для прикладу візьмемо Twitter: йому не загрожує занепад, адже він пропонує унікальну можливість. Завдяки цій соціальній мережі люди можуть обмінюватися новинами швидше за будь-які медіа, а отже, за нею майбутнє.

Тому не будуй плани лише на 2-3 роки, мисли глобально. Чи буде твій проект унікальним і найкращим з усіх можливих? Чи бачиш ти його майбутнє? Це не ці питання, відповіді на які можна пропустити.

реворк


3. «Rework. Ця книга переверне ваш погляд на бізнес»

«Трудоголіки – не герої. Вони не проводять день із цінністю, а просто використовують його. Справжні герої знаходяться вдома, адже вони зрозуміли, як досягнути успіху швидше».

Як виглядають традиційні поради з ведення бізнесу? Створи план, вивчи ринок і конкурентів, знайди інвесторів… Що ж, ця книга пропонує інший погляд на звичні речі. Автори розповідають, як може нашкодити планування, чому не потрібно шукати зовнішніх інвесторів і чому варто ігнорувати змагання із конкурентами.

Чого навчить книга?

• Досить слідкувати за конкурентами

Зрештою, яка різниця, чим вони там займаються? Якщо ти надто сильно зосередишся на шпигунських іграх, це може завадити сформувати бачення власного проекту. Альтернатива: зосередься на собі. Вигадуй власні правила, покращуй продукт, а разом із ним і прибутки.

• Відмовся від резюме

Якщо ти досі набираєш людей у команду з огляду на їх резюме – зупинися! Глибоко вдихни. І роби все навпаки. Пам’ятай: тобі потрібні ті, хто дійсно хоче працювати на благо проекту й не байдужі до ідеї, що за цим стоїть. Іншими словами – викидай офіційні резюме в смітник, натомість зосередься на мотиваційних листах. Вони можуть сказати дуже багато.

• Зустрічі – токсичні

Часто зустрічі (якщо тільки вони не абсолютно необхідні) стають синонімами до «марної трати часу». Тому уникай їх як тільки можеш: краще зосередься на роботі разом із небайдужими людьми, яких найняв за допомогою мотиваційних листів.

Якщо ж зустрічей не оминути, використовуй наступні поради: установи суворі часові обмеження (використання таймеру вітається), збирай якомога меншу кількість людей і попередньо створи графік зустрічі, куди занотуй усі важливі питання.

оригінали


4. «Оригінали. Як нонконформісти рухають світ»

«Практика допомагає досягнути ідеалу. Однак не створювати нове».

Це один із бестселерів за версією The New York Times. Автор Адам Ґрант не лише пропонує нову парадигму успіху, але й розповідає, як зробити світ кращим за допомогою оригінального мислення.

На тебе чекають історії й дослідження у різноманітних сферах – від бізнесу до спорту. Ґрант пояснює як визначити, що ідея дійсно хороша, знайти союзників і збудувати коаліцію, вибрати правильний час для рішучих дій… В «Оригіналах» можна знайти розповіді реальних людей: від підприємця, який рекламував лише негативні сторони свого стартапу, до жінки, що сперечалася із самим Стівом Джобсом.

Чого навчить книга?

• Успіх в одній сфері не гарантує того ж у іншій

Тут усе просто: якщо зміг просунутися в певній сфері діяльності, не поспішай вважати себе всемогутнім. Часто це може банально засліпити й ти не бачитимеш перспективу. Гарний приклад – Segway (сеґвей, двоколісний електросамокат). Їхній творець Дін Кеймен досяг неабияких успіхів у сфері медичних інструментів, однак сеґвеї стали його провалом.

• Скажи мені, що в тебе за браузер, і я скажу, хто ти

Цікавий інсайд – можливо, колись він замінить гороскопи? Виявляється, що вибір Інтернет-браузера може багато сказати про людину. Ті, хто користуються вбудованим (Internet Explorer чи Safari), навряд чи вийдуть зі своєї комфортної зони. А люди, які готові відкрити дещо нове (той ж Google Chrome), більш схильні до інновацій.

• Геть посередність!

У принципі, усе логічно: чим краще ти знайомий із певною сферою діяльності, тим менші шанси там покреативити. А ще – коли ти працюєш у комфортних, посередніх умовах, то навряд чи видаси щось варте захопленого «Вау!». Порада одна: не бійся виходити із усім набридлої «зони комфорту». Набридла чи ні, але вона таки існує.

дилема


5. «Дилема інноватора. Які нові технології нищать сильні компанії»

«Насправді, деструктивні технології дозволяють з’являтися новим ринкам».

Професор Гарварду Клейтон Крістенсен каже: компанії можуть робити все правильно, але втрачати лідерські позиції, або навіть повністю зникати з ринку. Добре, що потім він одразу пояснює, як цьому запобігти.

Крістенсен фокусується на так званих «деструктивних технологіях» (наприклад, процесорі 8088 від Intel, чи навіть гідравлічному екскаваторі) і показує, як багато компаній втрачає шанс використати інновації та побудувати нові можливості для бізнесу. Ти зрозумієш, коли варто не дослухатися до клієнтів, інвестувати в підозрілі продукти та завойовувати менші ринки.

Чого навчить книга?

• Навіть компанії, що міцно стоять на ногах, можуть не витримати змін

Будь уважним: не варто надмірно зосереджуватися на продуктах, що вже створив, і намагатися будь-якою ціною адаптувати їх до бажань споживача. Так можна пропустити зміни, хвилю технологічних інновацій і врешті-решт просто піти з ринку. Разом із продуктами, які так любили клієнти.

• Передбачити поведінку ринку – неможливо

Можеш прибирати скляну кулю та карти Таро до шафи, натомість підготуватися до злетів і падінь. Пам’ятай: цей процес може багато чому навчити, тому не забувай робити висновки як з болючих поразок, так і з шалених перемог.

• Адаптуйся до будь-якої ситуації

Для цього потрібно на повну використовувати можливості своєї організації та розробити структуру, яка зможе мінімізувати наслідки будь-яких неприємностей. Коротше кажучи – знай свою команду та на що вона здатна.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus