200 оленів і я: як потрапити на оленячу ферму

олені

«Студвей» продовжує гід цікавими місцями нашої країни. Сьогодні прямуємо до єдиної в Україні оленячої ферми.

Олені на гелікоптерах

На Закарпатті, практично на кордоні з Румунією та Угорщиною, розташувалася єдина в Україні ферма плямистих північних оленів. Такого скупчення рогатих тварин в Україні ніде не знайдеш. Подейкують, за радянських часів їх завезли сюди просто на гелікоптерах.

Гелікоптерів, звісно, не було. Доставили в Україну тварин з російського Калінінграда ще у 1980-х роках у спеціально облаштованому фургоні. Тоді це було близько 30 оленів, а зараз їх майже 200.

Для чого їх завезли? Ні-ні, зовсім не для забою. На фермі не знайдеш традиційної кнайпи з типовими м’ясними стравами.

Справа в тому, що з рогів оленів добувають пантокрин – лікарський препарат із комплексними тонізуючими й адаптогенними властивостями, що не поступається навіть китайському женьшеню.

За роки незалежності лікарські засоби, задля яких усе це затівалося, знецінилися, тому ферму поступово перетворили на туристичний осередок. Дійсно, таке видовище побачиш хіба у Скандинавії.

Вирощують тварин на фермі в достатньо пристойних умовах. Якось сюди хотіли завезти компанію для оленів – лам. Проте через фінансові й бюрократичні перепони ідею так і не реалізували.

Реклама

Правила ферми

Сьогодні на фермі облаштована 2-метрова сітка, яка захищає тварин від людей і навпаки. Огорожа стоїть не по всьому периметру, тому з оленем можна познайомитися і ближче.

Своєю їжею оленів годувати не можна – лише придбавши в господаря сухарі.  Якщо поводитися спокійно, рогаті тварини охоче їстимуть із рук.

Вхід на ферму платний – 5-10 грн.

олень

Як потрапити

Оленяча ферма розташована за 5 км від центру лозоплетіння на Закарпатті – села Іза, Хустського району. Потрапити сюди можна самостійно чи через тур.

Самостійно. Зі Львова, Києва чи іншого міста до Хуста можна доїхати потягом, автобусом або на авто. Від Хуста до Ізи прямують рейсові маршрутки, які також зупиняються поблизу ферми. На шляху ви побачите великий вказівник «Оленяча ферма».

Екскурсії. Численні туристичні компанії організовують екскурсії в Хуст, Ізу та на саму Оленячу ферму (переважно зі Львова). Ціна – від 300-400 грн.

Цікаві факти про оленів

  • Олені – тварини самодостатні. Вони не пристосовані до спеки, тому влітку часто ховаються в лісі і повертаються додому надвечір. Узимку все значно простіше. Північна тварина може навіть спати у снігу. Працівники ферми жартують, що взимку це не олені, а кучугури снігу.
  • Рогаті самці володіють гаремом, майже як султани. Своїх самок вони відстоюють у справжніх битвах. Рогаті бої часто затягуються на кілька днів. Олені зчіплюються рогами. Хто сильніший і витриваліший – той у дамках!
  • У фінських саамів (корінний народ Північної Європи) існувала одиниця виміру відстані – поронкусема. Це 7,5 км – дистанція, яку олень може подолати без перерви на відпочинок.
  • Практично всі олені мають головний атрибут – роги. Виняток – водяний олень, що мешкає в Китаї та Кореї. Ці тварини мають невеликі ікла, які роблять оленів агресивними.
  • Єдиною реальною загрозою для оленів є людина.

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus