101 день до ЗНО: розставити пріоритети

хлопець

Якщо тобі цікава ця тема, скоріш за все ти, як і я, будеш складати цьогоріч ЗНО. Якщо ти нервуєш з приводу іспитів, не знаєш, з чого почати свою підготовку – будь впевнений, що це почуття майже в кожного з нас. Але як позбутися тривоги, прокрастинації та змотивувати себе?.. Ми пройдемо цей шлях разом, і я розповім, як саме ти можеш досягнути своїх мрій та подолати труднощі.

День 101. Початок.

Отже, ти вже, напевно, здогадався з назви, що в цьому блозі я буду вести щось на зразок щоденника. Так і є, але: завдання мого блогу не розповідати тобі правила з української мови та давати домашнє завдання з логарифмами. Я не буду твоїм вчителем історії, і мене не турбують твої знання формул з фізики. Сьогодні я на власному прикладі покажу, на що ти здатний.

Людина – унікальна і може зробити дійсно неможливе. Я гарантую, що правильне використання знань, які ти отримаєш з мого блогу, дозволить тобі успішно скласти ЗНО. Тож які завдання ми перед собою ставимо?

 1. Ефективно підготувати себе до іспитів.
 2. Позбутись прокрастинації або використовувати її на власну користь.
 3. Навчитись запам’ятовувати інформацію швидко та ефективно.
 4. Набути вміння розумно використовувати свій час.
 5. Визначити чіткі цілі в своєму житті та зрозуміти, як їх досягнути.

Реклама

От завтра почну готуватись…

Чудово було в 10 класі, чи не так? Ніяких ЗНО, ДПА, лише безтурботне життя. Але ключове слово «було». Ніякої необхідності хвилюватись про якісь іспити ми не відчували, але зараз саме той час, коли слід подумати про це. Буду відвертий – я не «круглий» відмінник і регулярно прогулюю, але дещо тут є відмінного від типового прогульника.

Мій однокласник, нехай буде Міша, постійно бере участь в якихось заходах та не ходить на уроки «легально». Коли Міша все таки потрапляє на заняття, то буде дивом, якщо він взяв на предмет підручник чи зошит. Суть нашого герою в тому, що готуватись до ЗНО він точно не поспішає, тому що: «Хтось вивчив фізику за 2 тижні та вступив на бюджет».

Не будь Мішою! Що краще: в стресі за 2 дні проходити програму за 3 роки чи поступово й розмірено готувати всі предмети? Звісно, 2 варіант може забезпечити твій успіх на іспиті, тому перше правило: розстав пріоритети.

робочий процес

«Клас! Як це зробити?»

Якщо не вдаватися в подробиці і складну термінологію, то я коротко опишу метод «АБВГД» (ABCDE). Починаючи з А, ми будуємо «таблицю» пріоритетів, в якому кожна буква має своє певне значення і позначає окрему задачу:

 • А – найважливіше в даний момент.
 • Б – тобі варто це зробити, але необхідність в цьому не така гостра.
 • В – це може бути відпочинок з друзями чи прогулянка. Виконати це завдання корисно, але особливих результатів від нього чекати не потрібно.
 • Г – цю роботу можна перекласти на когось іншого.
 • Д – завдання втратило свою актуальність.

У випадку, коли завдань, наприклад, пріоритету А декілька, ми визначає найголовніше з цього типу і надаємо йому цифру 1. Потім знаходимо менш важливе й присвоюємо цифру 2.

Приклад такого списку:

 • А-1 – вивчити тему з української мови.
 • А-2 – попрацювати над тестами ЗНО.
 • Б-1 – почати писати статтю для «Студвею».
 • В-1 – прогулятися зі своїми подругами.
 • В-2 – відвідати секцію з волейболу.
 • Г-1 – вигуляти собаку.
 • Д-1 – (подякуй мамі) прибратись в кімнаті.

«Навіщо мені пріоритети?»

Я можу навести тобі досить багато переваг цієї системи, але виділю головне:

 1. Ти збережеш собі цілу купу часу.
 2. Ти будеш набагато більше встигати.
 3. Ти знаєш, з чого тобі потрібно почати.

Я хотів би зауважити, що потрібно починати з найпріорітетнішого та найскладнішого завдання в твоєму списку.

«Те, що значить більше, ніколи не повинно слідувати за тим, що значить менше». (Гете)

Часу ніколи не вистачає на всі твої завдання, але на головні його досить завжди. Скажімо, Правило 20\80, що відоме також під назвою «Принцип Парето». Не вдаючись в історію, скажу коротко: 20% роботи, що ти виконуєш, створює найбільші результати, що, відповідно, мають найбільший вплив на твоє життя. Правильно зіставивши свої пріоритети та виконуючи спочатку найголовніше, ти досягнеш неймовірних висот.

конспект

Плануй

Складно навіть пояснити наскільки це корисна й необхідна звичка. Розраховуючи час та зіставляючи план, ти зможеш себе не тільки підготувати до іспитів, а й знайдеш час для дозвілля. «Зміксуй» таблицю пріоритетів з, хоча б, приблизним розкладом на день і будеш шокованим наскільки ефективно ти можеш працювати. Я раніше постійно втрачав час (вже не говорю про той період, коли був «кібер-спортсменом») і не розумів чому в мене його так мало, але згодом я почав займатись самоосвітою та проаналізував, чим займаюсь протягом тижня.

RescueTime

Саме завдяки цій програмі я зміг зрозуміти, куди та як саме вкладаю час. Якщо не помиляюся, то за тиждень я міг втрачати по 36 годин на соціальні мережі, не враховуючи, що це вже були навіть не канікули. Зараз я використовую той же Вконтакті рідше й налічую не більше 1 години перебування, в чому мені допомогла також програма, про яку розповім далі.

StayFocusd

Отже, ти проаналізував скільки часу й на що в тебе йде протягом дня чи тижня, але не можеш зупинити себе перед задоволенням потеревенити з друзями, що виллється в годинні переписки (які, до того ж, ти можеш скоротити до 10 хвилин живого спілкування). Не жертвуй своїм часом та майбутнім на неважливі речі, а якщо твої друзі не поважають твоїх інтересів та хочуть, щоб ти відповідав їм 24\7 (і такі є), то саме час або серйозно поговорити з ними, або знаходити інше середовище.

Про вплив людей, що тебе оточують, я обов’язково тобі розповім, але зараз повернемось до StayFocusd. Ця програма працює по принципу таймера, але для шкідливих сайтів. Припустимо, ти встановлюєш дозволений час в 1 годину. Далі ти сидиш у якомусь Вконтакті, тим часом як програма рахує твій час на шкідливому сайті та горить червоною іконкою вгорі, що позначає відлік. Як тільки твій ліміт в 1 годину вичерпується, StayFocusd блокує доступ до сайту та дозволить тобі ним скористатись лише наступного дня. Час ти зазначаєш сам, як і шкідливі сайти.

Я сподіваюсь тобі була корисна ця інформація. У наступних статтях ми розберемо теми мотивації (куди ж без неї), планування, самодисципліни, сну і багато чого іншого.

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus