Work&Travel USA: від мрії до кроку з трапу літака

girls

Серед української молоді W&T, як скорочено називають програму, дуже популярна, адже дає змогу студентам провести незабутнє літо у США. Якщо ти цікавишся такою можливістю, то ми підготували 5 кроків, які потрібно зробити перед від’їздом.

Щороку тисячі студентів, які мріяли побувати за океаном, мають нагоду впродовж літа працювати та подорожувати, перетворюючи мрії про відвідини Америки на реальність. Кожен може брати участь в програмі, якщо:

  • навчається на стаціонарі вишу ІІІ – ІV рівня акредитації;
  • є або буде повнолітнім на момент поїздки;
  • володіє англійською мовою на середньому або високому рівні;
  • має можливість оплатити участь (у середньому це 2 000 – 2 500 $).

Крок #1: як обрати компанію-посередника для Work and Travel

Якщо ти відповідаєш усім вимогам, то варто розпочати з пошуку української фірми, яка буде допомагати з підготовкою документів. В Україні їх приблизно п’ятдесят, і до 2016 року Посольство США щорічно оновлювало список компаній, щоб зорієнтувати студентів, проте з цього року вони припинили це робити.

Найкращий спосіб обрати – це питати своїх знайомих, які були учасниками програми. Пошук в інтернеті не дуже допоможе обрати, оскільки кожна з компаній як і на сайті, так і під час особистих розмов, представить себе на найвищому рівні. Проте в інтернеті все ж таки варто перевірити ціни і порівняти їх. Пам’ятай, що найбільша ціна – не запорука якості, а найменша – не завжди ознака обману. У цьому випадку «сарафанне радіо» є найнадійнішим.

Після того як ти обрав компанію, потрібно пройти співбесіду англійською мовою. Вона може проводитись або віч-на-віч у офісі або через Skype, щоб працівник компанії бачив твоє лице. Втім, така співбесіда існує не всюди: багатьом агенціям цілком байдуже на рівень англійської, тому вони беруть усіх охочих. Зверни на це увагу! Відсутність співбесіди – привід для хвилювання, як і розмова лише телефоном без відео. Зазвичай після таких розмов тебе запевняють, що вже потрібно оплачувати перші внески, які не повертаються.

Уважно читай, що входить до обов’язків компанії. Базовими послугами компаній є заповнення всіх необхідних документів, пошук роботи, житла, візовий супровід, вироблення страхового полісу, орієнтаційна зустріч перед відльотом у США. Також поцікався, скільки коштів втратиш у випадку відмови у візі та прийми для себе рішення, чи потрібно ризикувати.

girlТак само не квапся підписувати договір: ти можеш попросити його з собою додому та прочитати з батьками чи іншими людьми, яким довіряєш. Деякі компанії навіть проти того, щоб студенти підписували важливі документи в них у офісі, оскільки вважають це своєрідним тиском.

Реклама

Крок #2: як знайти роботу у США

Зазвичай тим, хто їде за програмою вперше, роботу шукає фірма-посередник. Проте за тобою – право вибору самої роботи й штату, де ти будеш працювати. Відповідно до вимог Державного Департаменту США, студентам дозволяється працювати у сферах, де відбуватиметься культурний обмін та будуть безпечні умови. Тому суворо забороняється працювати у сферах продажів і перепродажів, розваг для дорослих, будівельної або промислової галузі, а також працювати домашнім персоналом.

Натомість найпопулярнішою є робота в готелях, магазинах, парках розваг, на пляжах, у басейнах та в закладах харчування (від ресторанів та до фастфуду). Найважча робота – це прибирання в готелях, яка не дуже пов’язана з культурним обміном, оскільки зазвичай ти приходиш до номера вже після того, як мешканці пішли. Проте готелі часто забезпечують безкоштовним житлом, а інколи навіть і сніданками для працівників. Безкоштовною їжею тебе, скоріш за все, забезпечить і робота в закладах харчування.

Зарплатня залежать від декількох факторів. По-перше, від штату, оскільки кожен з них має свою мінімальну заробітну плату за годину. По-друге, важлива кількість годин: якщо ти працюєш 40 годин на тиждень, то буде один тариф на годину, а от понаднормові будуть оплачуватися в 1,5 раз більше. Останній чинник – податки, які також відрізняються в різних штатах. Учасники програми сплачують лише два: федеральний та податок штату замість звичних п’яти, які сплачують американці.

friendsВтім, більшу частину сплачених податків, приблизно 75%, можна повернути після повернення. За американським законодавством ті, що їдуть за Work and Travel, мали б платити дуже маленькі податки, але, збираючи більше з можливістю повернення, США страхується від нелегальних мігрантів. З цим має допомагати знову ж таки фірма в Україні, тому детальніше варто розпитати в неї.

Коли роботу вже обрано, компанія попросить надіслати CV, що доволі легко скласти за шаблоном, яке компанія може також надати. Часто його буває достатньо для прийому на роботу, але з деякими роботодавцями потрібно буде прийти Skype-співбесіду.

До речі, дуже багато студентів працює на двох роботах. Компанія займається пошуком лише першої роботи, а всі наступні потрібно шукати на місці, наприклад, заходити в місця, де хочеш працювати, і запитувати, чи не потрібні їм працівники. Можна легально працювати на декількох роботах, і це не заборонено правилами програми.

Окрім того, якщо перша робота тобі з якихось причин не підходить, то за правилами програми з неї можна звільнитись, пропрацювавши як мінімум 3 тижні.

Крок #3: як знайти житло в Америці

Перед виїздом до США кожен студент має бути забезпечений житлом на перший час. Це обов’язкова умова програми. Дуже часто роботодавці забезпечують безкоштовне житло для своїх працівників або ж пропонують 50% знижки. Якщо цього немає, то українська компанія допомагає з пошуком варіанту, який за потреби можна змінити навіть під час поїздки.

сша

Крок #4: як пройти співбесіду в американському посольстві

Коли документи готові й ти вже знаєш куди збираєшся летіти, що будеш робити, де проживатимеш, то настає кульмінаційний момент – проходження співбесіди в Посольстві Сполучених Штатів у Києві. Саме там ти дізнаєшся, чи побачиш омріяну країну цього року.

Про саму співбесіду домовляється твоя фірма-посередник, тоді потрібно лише приїхати у призначений час. Ми радимо прийти трохи завчасно, наприклад, за 20-30 хвилин, щоб спокійно пройти контроль і дочекатися зустрічі. Візьми із собою 40 гривень на камеру схову, бо всі свої речі доведеться залишити там. У саме посольство можна заходити лише з необхідними документами, складеними в прозору папку чи файл. Не можна брати навіть ліки, тож, якщо якісь тобі потрібні, попередь про це компанію-посередника перед тим, як вона домовиться про співбесіду.

Розмова з візовим офіцером нескладна, у середньому він приділяє кожному заявнику 1-3 хвилини та задає доволі прості питання. Наприклад, про плани на майбутнє, про сім’ю чи мрії. Інколи можна почути доволі каверзні запитання, що викликають здивування, як-от «Якого кольору волосся у вашого брата?» Це звичайна перевірка, чи ти не робот, який завчив орієнтовні відповіді.

Відповідь не доведеться чекати декілька днів, офіцер скаже про своє рішення миттєво. У випадку схвального рішення він візьме твій паспорт, дасть блакитний папірець і привітає з успіхом. Паспорт можна буде отримати цілком безкоштовно в будь-якому великому місті України за допомогою компанії TММ Express, що безпосередньо контактує з посольством. Про це має потурбуватись твоя фірма-посередник ще до проходження посольства, тому жодних додаткових анкет заповнювати не потрібно.

друзіУ разі відмови ти отримуєш білий папірець із зазначеними причинами та всі документи, у тому числі паспорт. Дуже рідко офіцер може забрати паспорт і видати жовтий папірець, який означає, що рішення приймуть згодом, після перевірки певної інформації. У такому разі кінцевий результат тобі повідомить фірма-посередник.

Якщо тобі відмовлять, то можна ще раз податись на співбесіду. Друга співбесіда орієнтовно відбуватиметься за два тижні та коштуватиме додаткових 160 $ – візовий збір, який у випадку відмови не повертається. Втім, пам’ятай, що шанси отримання візи під час другої спроби мінімальні, проте вони все ж таки є.

Крок #5: підготовка до відльоту

Коли й співбесіду в посольстві успішно пройдено, а візу у США нарешті відкрито, тебе все ще чекає багато справ. Передусім, купи квитки до США. Інколи компанії-посередники можуть допомогти, але перевір додатково ціни в інтернеті, бо недобросовісні фірми можуть додати до ціни зайвих 200-300 $. Пам’ятай, що купувати ті квитки, які радить посередник, – необов’язково. Втім, якщо ти довіряєш своєму посереднику, то варто звернутись за допомогою. Деякі агенції мають укладені угоди з авіаперевізниками, завдяки чому і квитки дешевші, і є можливість змінити дату вильоту чи прильоту, і дві безкоштовні валізи можна взяти. Також пам’ятай, що у США не буває квитка в один бік, обов’язково потрібно купувати квитки у два боки, навіть якщо не плануєш повертатись.

Окрім квитків, виріши всі питання у своєму виші. Склади достроково літню сесію, що може бути доволі важко та проблематично, оскільки безліч деканів не зважають на участь у Work and Travel. Також прийди на орієнтаційну зустріч перед виїздом, яку кожна компанія за умовою програми зобов’язана провести. Там ти дізнаєшся про свої права та обов’язки у США та багато інших важливих речей.

А коли все закінчиться, ти зможеш самостійно дослідити заокеанський світ!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus