Гарячі вибори у КНУ

knu

Щорічно у КНУ імені Тараса Шевченка відбуваються вибори голови Студентського парламенту Університету (СПУ). Цьогоріч вони мали б пройти 20 квітня. Але не пройдуть. І ви ніколи не здогадаєтеся, чому!

Як влаштована система

Для реєстрації на посаду голови Студентського парламенту КНУ потенційний кандидат повинен зібрати 2,5 % підписів тих, хто навчається в університеті, а саме – 535. Пакет документів разом із цими підписами подається у ЦВК, де за відповідності всім вимогам простий смертний студент перетворюється на кандидата.

Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» від 2014 року, право голосу мають усі студенти університету (раніше – лише делегати). Голосування відбувається анонімно на виборчих дільницях, що встановлюють у навчальних корпусах.

Студентський парламент є виконавчим органом студентського самоврядування і представляє інтереси всіх студентів університету, має право брати участь в обговоренні та вирішенні питань удосконалення освітнього процесу, науково­дослідної роботи, призначення стипендій, організації дозвілля, також – вносити пропозиції щодо розвитку матеріальної бази університету, розпоряджатися коштами та іншим майном, що визначені Вченою радою вишу, а ще саме за погодження Студентського парламенту адміністрацією ухвалюються ключові рішення, що мають відношення до навчального процесу.

Адміністрація університету й адміністрації його структурних підрозділів не мають права втручатися в діяльність органів студентського самоврядування – тобто ось вам, студенти, усі карти в руки, змінюйте свій університет на краще.

Здавалося б, усе просто. Що може піти не так? Може.

Реклама

Свобода вибору

Цього разу відзначився юридичний факультет і – хто б міг подумати – КНУ Протест. Останнім надійшли скарги від самих студентів юридичного факультету, мовляв, адміністрація втручається у передвиборчий процес – методистка Данильчук Тетяна Анатоліївна розсилає бланки для збору підписів за «єдиного кандидата» Євгенія Власюка і натякає на те, що це – рекомендовано до виконання, хоча деякі студенти й обурюються відсутністю «свободи вибору».

Учасники діалогу, що переслали повідомлення КНУ Протесту, виявили бажання залишитися анонімними, що й не дивно, зважаючи на останні події у КНУ і їхні наслідки.

КНУ Протест вирішив розібратися, що ж сталося. У результаті невеличкого, але інформативного розслідування, ми отримали два відео, на яких чітко зафіксовано факти втручання адміністрації в діяльність органів ОСС: методистка Данильчук Тетяна Анатоліївна просить передати зібрані підписи заступникові декана з науково-дослідної роботи Куцевичу Максиму Петровичу.

Він у свою чергу на старостаті каже, що адміністрація факультету хотіла б бачити головою СПУ студента саме юридичного факультету, себто Власюка. А взагалі він каже багато цікавих речей, зокрема натякає, що юристи, після обрання Власюка головою СПУ, зможуть користуватися привілеями. Краще подивитися:

Здавалося б, підписи за висування кандидатури – дрібниці, але всі ми добре знаємо, до яких великих наслідків це може призвести. Тут вам і вплив на ОСС, і підписи під «потрібними» документами, і прокерівницькі рішення. Тим більше, це вже не перший випадок «допомоги» адміністрації – до цьогорічних виборів голів СП факультетів керівництво теж виражало непересічну зацікавленість. Чому б це?

КНУ Протест детально описує, що не так з ситуацією на юридичному факультеті тут.

Підписи

Менше ніж за дві години від моменту публікації цих доказів і подання заяви про порушення, ЦВК студентів (курсантів) КНУ оголошує про позачергове засідання увечері того ж дня, 13 квітня. На ньому присутні ЦВК, КНУ Протест і три кандидати на посаду голови СПУ – Михайло Туряниця, Власюк Євгеній і Станіслав Гречка.

І саме тут починається найцікавіше. Кандидат, запідозрений у зв’язках з адміністрацією, чіткої відповіді на те, чому ж методисти беруть участь у зборі підписів, дати не може, а відео називає вирваним із контексту. При цьому запевняє, що всі листи з підписами передавали безпосередньо йому.

Для уточнення ситуації голова ЦВК Юлія Корзенюк прямо на засіданні телефонує кільком особам, що підписалися, і з першого ж номеру потрапляє «у десяточку» – дівчина, яка відповіла, не приховує того факту, що бланки для підписів отримала від методистки і їй же передала після заповнення.

Після цих слів студентки Власюк дещо змінив риторику, зазначивши, що не міг фізично отримати у свої руки всі підписні листи, адже постійно зайнятий. Але на запитання, чи звертався кандидат по допомогу до адміністрації, присутні чіткої впевненої відповіді так і не почули.

Наступні дзвінки все ще не дозволяють ЦВК визначити ситуацію однозначно: з одного боку, втручання було, з іншого – студенти, яким зателефонували, про жоден тиск на свою адресу не говорять.

хлопець

Рішення

Для ухвалення остаточного рішення ЦВК на півгодини «усамітнилася» – решта покірно чекала у неосвітленому коридорі Червоного корпусу о 21 годині.

Отже, рішення ЦВК:

  • ініціювати зустріч між представниками адміністрації і студентами (усіх сторін);
  • перевірити достовірність усіх підписів, які були зібрані за кандидата Євгенія Власюка;
  • визнати факт втручання адміністрації в діяльність ОСС (порушення статті 40 пукнту 8 ЗУ «Про вищу освіту»).

Остаточний висновок буде оприлюднений по завершенню перевірки підписів і зустрічі з адміністрацією.

Намагаючись висвітлити ситуацію якомога повніше, я спробувала взяти коментар у представників адміністрації (спойлер: нічого не вийшло). На жаль, пан Куцевич усі дзвінки проігнорував, а пані Данильчук не виявилося на робочому місці жодного разу, як я телефонувала – вона постійно саме у той момент кудись виходила «на кілька хвилин» і мене просили перетелефонувати пізніше. А далі – повтор ситуації з «вийшла, буде через кілька хвилин». На даний момент адміністрація коментарів не надала.

І головне. Виборів 20 квітня не буде. Усе до сміху просто – в університеті немає паперу для друку бюлетенів. Нагадаю, що дізналися про це о 22 годині 13 квітня – і вибори перенесли з 20 квітня на невизначений термін. Тож скільки часу ще КНУ буде трусити у передвиборчій лихоманці – невідомо. Знаємо тільки одне – буде гаряче, тому тримайтеся і голосуйте виважено, коли для цього прийде час.

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus