Вчимося співпереживати

дівчина

Конфліктні ситуації виникають чи не щодня. Учасники суперечок мають власні точки зору, тож експресивні бесіди можуть тривати вічно. І як зрозуміти співрозмовника, його позицію та переконання? Відповідь проста – навчившись співпереживати. Ця навичка допоможе не лише досягнути особистого та професійного успіху, а й стати щасливішим.

Часто ми зустрічаємо людей, із якими не завжди можемо знайти спільну мову. Причин може бути безліч: різні погляди на життя, різні цілі та засоби їх досягнення тощо. Постійне назрівання конфліктів дуже виснажує. Але все можна змінити – достатньо навчитися розуміти думки інших. Як з’ясували вчені, навичку співпереживання можна розвивати.

Навіщо?

Чому варто докладати великих зусиль, аби навчитися співпереживати? Для цього є багато причин.

  • Допомагатимете людям так, як вони цього потребують.
  • Краще розумітимете потреби оточуючих.
  • Усвідомите, як ваші слова та вчинки виглядають в очах інших.
  • У вас виникатиме менше конфліктів удома й на роботі.
  • Зможете точніше передбачати поведінку та реакцію людей, із якими взаємодієте.
  • Навчитеся мотивувати людей, які вас оточують.
  • Швидше переконуватимете інших у правильності вашої точки зору.
  • Ліпше розумітимете потреби своїх клієнтів на роботі.
  • Зрозумієте, що побороти негативне ставлення людей, які вас оточують, легше, якщо ви усвідомите їхню мотивацію чи страхи.
  • Навчитеся приймати ситуацію такою, якою вона є, та швидко адаптовуватися до нових обставин.

Це допоможе стати кращим лідером, супутником і головне – другом.

Реклама

Як?

Є кілька способів розвинути здатність співпереживати.

руки

Слухайте!

Уважно слухайте людей, які з вами розмовляють. Бесіди (особливо ті, що стосуються «гарячих тем») часто задають ритм спілкуванню. Тоді думка формуватиметься ще до того, як співрозмовник закінчив говорити. Коли хтось уже майже завершив висловлювати власні погляди, вам уже є що сказати. Варто лише дочекатися слушного моменту.

Змушуйте себе дослухатися до кожного сказаного іншими слова – це навчить вас розуміти мотивацію співрозмовників. Якщо ви не зовсім згодні з їхніми думками, намагайтеся поглянути на ситуацію з погляду життєвого досвіду співрозмовників. Можливо, саме це пояснить їхню позицію. Ставте зустрічні запитання, аби краще зрозуміти, що співрозмовник має на увазі та як він почувається, відповідаючи вам.

Спостерігайте і дивуйтеся!

Заховайте глибоко в кишеню мобільний телефон. Замість того, аби перевіряти Twitter чи гортати стрічку новин, спостерігайте за людьми, які вас оточують. Уявляйте, хто вони за фахом, про що думають, у якому напрямку планують рухатися. Чи вони щасливі? Може, розчаровані? Місцеві? Чи таки з іншого міста? Чи хороший був у них день? Спробуйте, це справді цікаво й корисно.

дівчина

Знайте своїх ворогів!

Можливо, «вороги» – перебільшення, але подумайте про тривалу суперечку з кимось із колег-конкурентів або членів сім’ї. Хто б це не був, ви звикли до того, що маєте рацію лише ви, тож опиняєтеся на іншій стороні війни.

А тепер уявіть ситуацію з точки зору «ворога». Ця особа – не зло й не ідіот. Вона, як і ви, на всі 100% переконана у власній правоті. Як вона почувається, коли ви заперечуєте всі її твердження? Спробуйте поставити себе на її місце, відшукати переконливі аргументи та причини такої позиції.

Станьте на інший бік!

Погодитися з «ворогом» зазвичай важко, як і прийняти його точку зору. Але в конфліктних ситуаціях здебільшого є третя особа, навколо якої зав’язується суперечка.

Поширене явище, коли один нарікає, а другий слухає. Останній часто перебуває на боці того, хто на когось скаржиться. Спробуйте стати на інший бік! Погляд на ту ж ситуацію з різних точок зору допоможе відшукати «корінь зла» та прийняти правильне рішення.

Здатність співпереживати – не дар від народження, а навичка, яку можна і треба в собі розвивати. Так, шлях довгий, але перший крок можна зробити вже сьогодні!

Оригінал: Lifehacker.

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus