TED рекомендує: 36 книг для твого натхнення

книги

За вікном – чи то дощ, чи то сніг, в університеті – сесія, а на душі – тяжко. Схоже, комусь не завадить добряча доза натхнення. На допомогу поспішають спікери TED: обирай книгу до смаку та реабілітуй серце і душу.

Якщо на душі дощить чи сніжить

1. Take This Stallion від Anaïs Duplan

Година з цією книжкою змінить плин твоїх думок: поет Дуплан переформує їх завдяки яскравій ліриці, яка, до того ж, гіпнотизує. Кожна поема – це новий досвід, незважаючи на те, про що вона: гіпотетичний секрет філософського життя пари Кардаш’ян–Вест чи продавця арахісу, який стукає в твої двері. Дуплан пише сміливо та небезпечно, грубо й інтелігентно, скромно й по-доброму. Ця книга може заглянути в душу читача й дізнатися про нього більше.

Siyanda Mohutsiwa (TED Talk: How young Africans found a voice on Twitter)

2. Chanting in the Hillsides: The Buddhism of Nishiren Daishonin in Wales and the Borders від Jeaneane and Merv Fowler

Хоча книга розповідає про уельську групу Soka Gakkai International, японський рух на основі вчення буддистського монаха 13 століття, вона зрозуміла для всіх і заряджає ентузіазмом. Одна цитата мене вразила: «Серед вчень Лотосової Сутри, жінки були першими, хто досягав стану Будди». Я ніколи не читала нічого подібного, й це змусило мене почуватися сильною.

Wanda Diaz Merced (TED Talk: How a blind astronomer found a way to hear the stars)

3. Global Chorus: 365 Voices on the Future of the Planet, редакція Todd MacLean

Ця надзвичайна книга містить 365 повідомлень про прийдешнє нашої планети від гуру, політиків, атлетів, гуманістів, дітей та багатьох інших. Серед тих, хто поділився своєю мудрістю – Далай Лама, Стів Хокінг та Михайло Горбачов. Їхні слова подарують тобі надію щодо майбутнього людства та навколишнього середовища.

Jill Heinerth (TED Talk: The mysterious world of underwater caves)

4. Kafka on the Shore від Haruki Murakami

Цей роман японського автора – витвір уяви, але він здатен перенести тебе у світ, який змушує вірити в передбачення. Також твір випромінює надію, бо герої роману демонструють величезну кількість внутрішньої доброти – чесноти, яка, на мою думку, необхідна зараз людству.

Mileha Soneji (TED Talk: Simple hacks for life with Parkinson’s)

5. Odes to Common Things від Pablo Neruda

Світ Неруди запрошує повністю зануритися у наш власний Всесвіт, закликає охопити непевність та інтимність повсякденного життя. Здатність чути й слухати, дивитися й бачити – це подарунки, які ми можемо собі зробити, вони збагатять життя та дадуть можливість навчатися, жити, кохати. Ця книга вчить сприймати звичні речі по-новому: все, що нас оточує, може перетнути кордон повсякденності й стати надзвичайним.

Timothy Ihrig (TED Talk: What we can do to die well)

книга

6. Tenth of December: Stories від George Saunders

Короткі історії Сандерса – дивні та подекуди темні, але ніхто не пише краще про людську вразливість, жахливу й прекрасну водночас. Під час своєї випускної промови автор сказав знамениту фразу: «У своєму житті я найбільше жалкую про поразки доброти», і ці слова мотивують його персонажів. Вони не завжди точно знають, як бути хорошими чи добрими, але все одно намагаються стати особистостями.

Mandy Len Catron (TED Talk: Falling in love is the easy part)

7. Becoming Wise: An Inquiry into the Mystery and Art of Living від Krista Tippett

Ця книга розповідає про те, що робить нас людьми – як і радіо-шоу та подкасти автора On Being. Коли ти перегорнеш останню сторінку, то знатимеш, як душевні рани роблять нас мудрішими та ціліснішими.

Courtney Martin (TED Talk: The new American dream)

8. The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment від Eckhart Tolle

Я почала свої медитаційні практики з простого навчання: частково – з цієї книги, яка пояснює, що означає «бути тут і зараз». Я вчилася знаходити вільний простір між моїми думками, мені було цікаво аналізувати роботу мого мозку. Це стало неначе порталом у новий вимір усвідомленості – бути тим, хто усвідомлює усвідомленість. Завдяки цьому підходу мені стало легше відсторонюватися від реальності, егоїзму та рівноцінно розглядати одразу кілька перспектив.

Alyssa Monk (TED Talk: How loss helped one artist find beauty in imperfection)

9. If You Want to Write: A Book About Art, Independence and Spirit від Brenda Ueland

Для тих, хто знає: вони можуть багато що подарувати світу, а стресове сьогодення може виглядати безнадійним. Здається, що неможливо знайти час, навички та енергію для творчості. Це – одна з книг, яка обнадіює, а також – просто захопливий твір.

Sebastian Wernicke (TED Talk: How to use data to make a hit TV show)

Реклама

Якщо шукаєш, що почитати дітям

10. The Fox and the Star від Coralie Bickford Smith

Ця ілюстрована книга розповідає про лисицю в густому лісі та її єдиного друга – зірку на ім’я Зірка. Одного дня, коли Зірка щезає, лисиці доводиться зіткнутися з темрявою один-на-один. Це чудово проілюстрована історія про те, як можна знайти себе після відчуття абсолютної спустошеності. Вона приємна не тільки для очей, але й для душі.

Safwat Saleem (TED Talk: Why I keep speaking up, even when people mock my accent)

робоче місце книги

11. Finn Family Moomintroll від Tove Jansson

Кажуть, сім’ю не вибирають. Це неправда. Звичайно, ти не зможеш знищити свою родину, але ти можеш розширити сімейне коло та зробити своє життя скаженішим, смішнішим, наповненим любов’ю. Коли я була дитиною, ця дивна чудова книга фінського автора (частина серії) змусила мене мріяти про гамірний будинок з друзями, гостями й родичами – товариством тих, хто любить одне одного тільки за те, що вони є. Я й досі створюю власну Мумі-сім’ю з людей, які дають мені надію в житті.

Emma Marris (TED Talk: Nature is everywhere; we just need to learn to see it)

12. You Are Special від Max Lucado

Це чудова дитяча книга: я читав її моїм чотирьом хлопчикам і плакав! Дія відбувається в селищі, де живуть маленькі дерев’яні люди – Веміки, а головного героя, Пульчинелло, постійно засуджують інші. Книга говорить про те, як важливо не дозволяти собі потрапити в пастку критики чи похвали оточуючих. Важливо знати: ми можемо опинитися в місці, де ні критика, ні похвала не можуть до нас дістатися, й матимемо змогу бути собою.

Jim Hemerling (TED Talk: 5 ways to lead in an era of constant change)

13. I’m a Frog! (An Elephant and Piggie Book) від Mo Willems

Мої діти обожнюють ці смішні й милі книги про двох найкращих друзів – порося й слона. Написані дуже простою мовою, такі твори підходять для читання найменшим, але вони – розумні й витончені (так, як це можливо зробити для шестирічних читачів). Ця книга – моя улюблена. Наприкінці історії слон нарешті розуміє, що кожен розповідає про власне життя.

Emma Marris (TED Talk: Nature is everywhere; we just need to learn to see it)

Коли ти хочеш відкривати світ, але не бажаєш покидати будинок

14. The Wave: In Pursuit of the Rogues, Freaks and Giants of the Ocean від Susan Casey

Кейсі пішла слідами серферів і науковців та поглянула на одну з найбільших хвиль, які утворювались у водах наших морів. Автор пропонує зануритися в пригоду, яка переплітається з наукою, дослідженням проблем глобального потепління й здоров’я океанів. Історія написана чудовою прозою, яка і надихає, і розважає.

Jill Heinerth

15. Cleverlands: The Secrets Behind the Success of the World’s Education Superpowers від Lucy Crehan

Вчителька й навчальний консультант розчарована постійними змінами політики уряду в галузі освіти. Вона вирішує вивчити це питання ґрунтовніше. Влада заявляє, що зміни базуються на досвіді так званих «топових» навчальних систем, тому Крехан вирушила у подорож Фінляндією, Японією, Сінгапуром, Китаєм і Канадою. Вона викладала у школах цих країн, занурювалася в абсолютно протилежні культури й дізнавалася правду про освіту. Чудова книга для всіх, хто щиро бажає взяти участь у процесах формування та навчання молоді.

Leila Hoteit (TED Talk: 3 lessons on success from an Arab businesswoman)

книги

16. Dancing in Cambodia and Other Essays від Amitav Ghosh

Це – три есе, в яких описуються подорожі різними частинами Азії. Кожне з них – це гарно досліджена сучасна історія конкретного регіону (Камбоджа, Бірма, Андаманські та Нікобарські острови), а також – реальні історії людей, яких зустрів автор. Книга розповідає про громадянську війну, трагедії й репресії. Кожне есе просякнуте нездоланною вірою в силу людського духу. Я вважаю цю книгу сильною, тому що вона описує неймовірну терплячість та стійкість, яка з’являється тоді, коли ми точно знаємо, у що віримо та чого прагнемо.

Seema Bansal (TED Talk: How to fix a broken education system without any more money)

17. Rolling Blackouts: Dispatches from Turkey, Syria and Iraq від Sarah Glidden

Цей графічний роман дав мені те, чого я дійсно потребував цього року: віру в майбутнє журналістики. Книга тонко пояснює, що означає бути журналістом, вона розповідає про те, як автор та її друзі-репортери вирушили до Сирії, Туреччини та Іраку за потенційними історіями. Я захоплювався талантом Сари, яка так майстерно могла синтезувати складну розповідь з простими й елегантними образами.

Safwat Saleem

18. A Complicated Kindness від Miriam Toews

Героїня роману, 16-річна Номі Нікель – розумна, зухвала та зовсім непридатна для життя в канадській спільноті менонітів. Хоча вона не фанатка релігії, але практично мовчазна дружба з батьком утримує Номі від того, щоб виїхати з рідного міста. Книга захоплює, змушує читачів переосмислити суть любові до людей та людської доброти.

Mandy Len Catron

Коли ти шукаєш зовсім іншу життєву перспективу

19. Earth in Human Hands: Shaping Our Planet’s Future від David Grinspoon

Хто б міг подумати, що інтерпланетарне тривале дослідження проблем навколишнього середовища може бути таким оптимістичним? Грінспун – науковець, який мислить глобально. Дуже широко. Він вірить, що людство розвиватиметься. Ми досягнемо успіхів у збереженні тваринних і рослинних видів, будемо контролювати зміни клімату й вважатимемо себе частиною біосфери.

Emma Marris

20. For the Benefit of Those Who See: Dispatches from the World of the Blind від Rosemary Mahoney

Автор досліджує свій глибокий страх сліпоти через навчання незрячих людей у Непалі та Індії. Її студенти розповіли, що насправді вони не хочуть нічого змінювати. Ця книга – неймовірний доказ того, що наші найбільші жахи насправді можуть бути лише іншим способом життя.

Monica Byrne (TED Talk: A sci-fi vision of love from a 318-year-old hologram)

книга

21. The Inland Whale: Nine Stories Retold from California Indian Legend від Theodora Kroeber

Міфи та легенди мають особливу силу: вони з’єднують нас із універсальністю людського досвіду й водночас слугують підтвердженням унікальності різних культур. Перекази зібраних історій в цій книзі – прекрасні. Читаючи їх, я розумію, що світ значно більший і таємничіший, ніж ми звикли думати.

Emma Marris

22. A Burglar’s Guide to the City від Geoff Manaugh

Книга в стилі нон-фікшн заявляє читачеві, що все можливо. Це розповіді про крадіжки та здобутки, вдале й невдале використання міської інфраструктури, водночас – цікавий і незвичний підхід до опису міста. Книга також наповнена шкідливими порадами, які згодяться в паралельному Всесвіті, де ти заробляєш на життя грабунком банків. І одна рекомендація: якщо опинишся в машині, яку переслідує гелікоптер, прямуй до аеропорту, бо там тебе не наздоженуть.

Alison Killing (TED Talk: There’s a better way to die and architecture can help)

23. Hold Still: A Memoir with Photographs від Sally Mann

Ці мемуари – про велич мистецтва. А це надихає, дає віру й надію в житті Автор надзвичайно талановитий – фотограф, поет зі свіжим мисленням й сильним духом.

Courtney Martin

24. Who Cooked the Last Supper? The Women’s History of the World від Rosalind Miles

Ця книга про історію з жіночої точки зору. Вона цікава, легко читається, але водночас змушує кожну представницю прекрасної статі розлютитися через історичну недопрезентацію жіноцтва.

Sandi Toksvig (TED Talk: A political party for women’s equality)

25. The Blue Sweater: Bridging the Gap Between Rich and Poor in an Interconnected World від Jacqueline Novogratz

Автор, засновниця неприбуткового венчурного фонду Acumen, пожертвувала улюблений блакитний светр Goodwill. Вона побачила його знову через багато років на маленькому хлопчику з Руанди. Ця історія про те, наскільки ми всі в цьому світі взаємозв’язані.

Andrew Youn (TED Talk: 3 reasons why we can win the fight against poverty)

книжки

26. Jugaad Innovation: Think Frugal, Be Flexible, Generate Breakthrough Growth від Jaideep Prabhu, Navi Radjou та Simone Ahuja

Ця книга не схожа на інші бізнес-видання та розповідає не лише про необхідність бути кмітливим, але й про те, як важливо помірно вести справи в країнах, що розвиваються. Такий підхід допоможе знайти шлях до споживача в контексті кожної конкретної нації. Особисто мені ця книга дарує шалену надію, бо вона показує як прості, фінансово ефективні рішення можуть змінити світ на краще.

Mileha Soneji

27. The Last Hunger Season: A Year in an African Farm Community on the Brink of Change від Roger Thurow

Ця книга – близька моєму серцю. Колишній репортер із Волл-стріт описує рік із життя чотирьох фермерських сімей у Східній Африці. Вони всі приєдналися до програми неприбуткового фонду One Acre Fund та почали рухатися в напрямку від бідності до процвітання. Ця подорож не була легкою: автор описав і періоди невдач, і тріумфи, які траплялися на шляху кожної із сімей. Фінал книги демонструє незнищенність людських рішень та показує, як доступ до найбільш базових ресурсів може змінити життя.

Andrew Youn

Коли ти хочеш подорожувати у часі

28. The Locust and the Bird: My Mother’s Story від Hanan al-Shaykh

Я люблю цю книгу: вона надихає мене відкинути страхи й відверто говорити про проблеми, які обмежують жіночу свободу вибору. Ця історія, написана жінкою з Лівану, чутлива й відверта, розповідає про життя її матері.

Laura Boushnak (TED Talk: The deadly legacy of cluster bombs)

29. The Dinner Party: Restoring Women to History by Judy Chicago

Книга про життя талановитих жінок, які проторили шлях для багатьох із нас. Твір іде в парі з захопливою виставкою Джуді Чикаго, створеної для Бруклінського музею в 70-х роках: вона зберігається там до цих пір.

Alyson McGregor (TED Talk: Why medicine often has dangerous side effects for women)

30. Homegoing by Yaa Gyasi

Це захопливий роман, у якому можна просто загубитися. Книга демонструє історичну перспективу рабства, работоргівлі, а також досліджує, як наші особистості формуються під впливом персональних та політичних обставин. І хоча твір написаний на основі ретельного дослідження, автор м’яко переносить нас із минулого в теперішнє та зберігає автентичність кожного персонажа.

Sayu Bhojwani (TED Talk: How immigrant voices make democracy stronger)

книги

31. Go Set a Watchman від Harper Lee

Це роман-сіквел класичного «Убити пересмішника», виданого ще у 50-х роках. Перша книга була надзвичайно відвертою тоді, коли справа стосувалася визначення, що добре, а що погано. У сіквелі мені неймовірно подобається те, що він набагато складніший і не містить поділу на біле й чорне: усе залежить від контексту, обставин, віку та інших факторів. Ця книга досліджує також два серйозні питання: чи можуть герої та ідоли дитинства залишатися такими вічно? Що стається, коли малеча виростає та формує власні погляди?

Seema Bansal

32. Always Coming Home від Ursula K. Le Guin

Автори наукової фантастики уявляють майбутнє. Тут автор фантазує про майбуття Землі, і це – місце миру та процвітання.

Monica Byrne

33. The Industries of the Future від Alec Ross

Це книга-дискусія про те, як технології змінюють наш світ: зокрема, мова йде про криптовалюту. Вона також надихнула мене спрямувати всі зусилля на позитивні зміни.

Don Tapscott (TED Talk: How the blockchain is changing money and business)

34. The Mandibles: A Family, 2029–2047 від Lionel Shriver

Це чудовий роман про близьке майбутнє. У книзі розповідається, як нещастя можуть змінити людей на краще – це про що важливо пам’ятати особливо зараз.

Ian Bremmer (TED Talk: How the US should use its superpower status)

35. Do Not Say We Have Nothing від Madeleine Thien

Це чудовий роман про двох музикантів-класиків та їхніх коханих, які намагаються пережити дві жахливі події в Китаї: Культурну революцію та демонстрації на площі Тяньаньмень. Ця книга про прекрасний приклад сили людського духу та могутності музики.

Don Tapscott

36. The Warmth of Other Suns: The Epic Story of America’s Great Migration від Isabel Wilkerson

Це одна з найбільш витончених книг у жанрі нон-фікшн, яку мені доводилося читати. Роман наповнений історіями про людей і те, як трансформувати не тільки власне життя, але й змінити існування цілої нації.

Courtney Martin

Переклад – Мар’яна Мегединюк.

За матеріалами Ideas.TED.Com

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus