TED рекомендує: 34 книги, які дарують надію

book

А ми не можемо зупинитися й продовжуємо тішити тебе добірками книг від лекторів TED! Розповіді, які дарують надію, поживу для роздумів або просто розважають – обирай на свій смак.

Коли шукаєш книгу, яка змусить замислитися

1. The World Beyond Your Head: On Becoming an Individual in the Age of Distraction від Matthew Crawford

Чи хотілося тобі бути людиною, вільною від усіх стосунків, труднощів та вимог? Автор каже: подумай ще раз. Ми – соціальні тварини й можемо бути собою тільки тоді, коли коримося соціуму та втрачаємо свою ідентичність.

Sajay Samuel (TED Talk: How college loans exploit students for profit)

2. Extrastatecraft: The Power of Infrastructure Space від Keller Easterling

Це – провокативна книга про інфраструктуру. Автор досліджує, як закони та стандарти вплинули на вигляд сучасних міст та будівель в ньому. Ми часто думаємо, що будівництво інфраструктури на кшталт каналізацій, доріг та кабелів – нейтральне й раціональне, тоді як насправді воно відображає політичні, соціальні та економічні реалії. Ця книга про те, як влада може передаватися через об’єкти, на які ми майже не звертаємо уваги, та як вона може бути змінена, захоплена та скинута – тобто про засоби й методи, які використовуються не тільки в архітектурі чи міському плануванні.

Alison Killing

3. The Philosophical Baby: What Children’s Minds Tell Us About Truth, Love and the Meaning of Life від Alison Gopnik

Ця захоплива книга пропонує зануритися в дитячий розум та дізнатися, як він розвивається та функціонує. Автор заохочує переглянути наші знання за цією темою, заново зіштовхнутися з думками про сенс життя та іншими вагомими філософськими питаннями, висловлюючи думку, що малеча здатна просвітлювати дорослих. Ця книга змусить тебе думати та віднайти надію завдяки чудесам людського розуму.

Isaac Lidsky (TED Talk: What reality are you creating for yourself?)

4. But What if We’re Wrong? Thinking about the Present as if It Were the Past від Chuck Klosterman

Це видається дивним вибором книги, яка «дає надію», але вона гідна прочитання. Клостерман нагадує, що багато речей, які ми вважаємо правдивими, насправді не є такими. Це те, про що ми повинні нагадувати собі, рухаючись вперед по життю. Якщо ж ти тільки починаєш свій шлях, ця книга може обнадіяти.

Ian Bremmer

5. Black Hole Blues and Other Songs from Outer Space від Janna Levin

Століття тому Альберт Ейнштейн передбачив існування гравітаційних хвиль, які призводять до зіткнення чорних дір. Книга розповідає захопливу історію людини, яка десятиліттями намагалася «почути» гравітаційні хвилі. Це правдива розповідь про надію з гарним кінцем, адже про відкриття гравітаційних хвиль було оголошено тоді, коли книга готувалася до друку!

Dave Brain (TED Talk: What a planet needs to sustain life)

6. The Spirit Level: Why Equality Is Better for Everyone від Kate Pickett and Richard Wilkinson

Якщо тобі потрібні факти для віри в те, що рівність змінює суспільство на краще для всіх нас – прочитай цю книгу. Енергетично потужна й захоплююча розповідь.

Sandi Toksvig

7. Any book (будь-яка книга) від Lillian Smith

Письменниця та соціальний критик вивчає шляхи розширення нашого світогляду й одночасного дослідження власного самосприйняття. Наша зовнішня життєва подорож може просуватися виключно настільки, наскільки багато часу ми знаходимо на те, щоб зрозуміти себе. У такому випадку всі ми маємо можливість подорожувати та зростати.

Timothy Ihrig

книги

Реклама

Коли потребуєш великої дози реальності

8. We Should All Be Feminists від Chimamanda Ngozi Adichie

Підхід автора до гендерної політики – гострий, смішний і дуже зрозумілий. Вона не здається ідеалістичною чи наївною, а використовує своє надлюдське співчуття для того, щоб уявити майбутнє, у якому жінки та чоловіки мають більше можливостей почуватися в цьому світі, як вдома.

Mandy Len Catron

9. Emergency: True Stories from the Nation’s ERs від Mark Brown

Ця книга побудована на реальних історіях, які відбуваються за дверима відділу невідкладної допомоги. Розповіді проникнуті надією та вірою в чудеса, які часом трапляються, а також описують мужність тих, хто ці дива влаштовує. Крім цього, ти зможеш дізнатися про медичні реалії на перетині життя та смерті.

Alyson McGregor

10. Between the World and Me від Ta-Nehisi Coates

Часом я думаю, що ми не здатні сподіватися на щось добре. Бо це можливо тільки тоді, коли ми чесно сприймаємо всі негаразди, які відбуваються у нашому звичному житті. Автор також вважає, що ми не втрачатимемо надію, якщо не будемо бачити речі, які необхідно змінювати. Я обожнюю цю книгу, написану у формі листа до сина: любов до дитини формує та фокусує відверту розповідь про те, що це означає – бути темношкірим в Америці.

Mandy Len Catron

11. How Proust Can Change Your Life від Alain de Botton

Марсель Пруст написав більше мільйона слів, наповнених глибокою уявою та спостереженнями про людську сутність, але хто має час прочитати стільки інформації? На щастя, де Боттон дистилював роботу Пруста в чудову та мудру книгу про стан людини. Вона зможе розпалити іскру надії, адже ця розповідь змушує зрозуміти, що «нещасливе сучасне суспільство» – це частина людської натури.

Sebastian Wernicke

12. When Breath Becomes Air від Paul Kalanithi

Ці мемуари – одна з найкращих книг, які я нещодавно прочитала. Автор – терапевт, який помер від раку до того, як встиг її завершити. Він написав дійсно зворушливу історію. Так, вона може видатись трохи депресивною, але водночас є глибокою та веселою. Ця книга розповідає про систему охорони здоров’я у випадку, коли справа стосується смертельної хвороби, а також розчулює зворушливими історіями про шлюб, дружбу та сім’ю.

Sayu Bhojwani

13. The World as Laboratory: Experiments with Mice, Mazes and Men від Rebecca Lemon

Так, ми знаходимося під впливом і контролем власної поведінки та дій, але, принаймні, маємо внутрішню свободу – так? Ні, відповідає автор. Спроби моделювати внутрішній простір людини почалися більш ніж століття тому в сфері поведінкової психології (біхевіоризму) – і ця історія моторошно описана в академічній, проте зрозумілій книзі.

Sajay Samuel

14. A Paradise Built in Hell: The Extraordinary Communities that Arise in Disaster від Rebecca Solnit

Практично все, що пише Солніт – глибоке та зворушливе, але ця книга – особлива. Це – робота в стилі нон-фікшн, описує історію, духовність та пам’ять про невеликі групи людей, які з’являлися під час землетрусів, повеней, пожеж та інших катастроф. Створені під час непередбачуваних обставин, такі спільноти, які складаються з незнайомців, готових допомогти, заново відкривають радість взаємодопомоги та доброзичливості. Головний аргумент автора (цікавий та свіжий): тимчасові дружні утворення не такі вже й рідкісні для людської сутності. Навпаки, вони – це вияв найчистішого самовираження людини, це – рай, який ми, можливо, зможемо віднайти і без катастроф.

Eric Liu (TED Talk: Why ordinary people need to understand power)

15. Happiness від Jack Underwood

Ця поетична колекція – протилежність своїй назві, й описує не лише щастя. Це – чудова розповідь про всі аспекти повсякденного життя, від смерті до нарізки вареного яйця. Автор зображує суєтність емоцій через призму нормального, неромантичного життя. Він знаходить слова для вираження почуттів, з якими ми зіштовхуємося щодня і які збивають нас з пантелику.

Ione Wells (TED Talk: How we talk about sexual assault online)

книжка

Коли хочеш розважитися, але при цьому не знизити інтелектуальний рівень

16. A Man Called Ove від Fredrik Backman

Цей зворушливий роман нагадує нам про те, що кожен має власну історію. Що ми маємо розуміти, а не засуджувати, а справжня краса знаходиться в глибинах і нюансах наших життів. Це – швидка й смішна книга, але вона принесе купу великих ідей, над якими варто замислитися, а також розпалить іскру надії навіть у найхолоднішому серці.

Isaac Lidsky

17. Mooncop від Tom Gauld

Ця книга про офіцера поліції, який намагається не втратити надію на місячній колонії, – моя улюблена в цьому році. Дуже часто романи не залишають багато місця для уяви, однак Mooncop має милу, довгу, красиву тишу, яка надихає на роздуми. Книга читається швидко, і я весь час посміхався.

Safwat Saleem

18. B & Me: A True Story of Literary Arousal від J. C. Hallman

«Яке призначення літератури?». Це питання – у центрі цієї літературної метушні, яка проходить через книги, кохання та сучасну американську культуру. Книга складається наполовину з листа до письменника Нікольсона Бейкера, частково – з натяку на автора Генрі Джеймса, й робить літературну критику… ну, сексуальною. Рекомендую її кожному, хто хоче не розчарувань, а віри в майбутнє мистецтва й критичного мислення та аналізу.

Siyanda Mohutsiwa

19. Reckless: My Life as a Pretender від Chrissie Hynde

Нещодавно я бачила виступ автора в Остіні та відчула тотальне благоговіння. Зараз Крісі – 65, однак її голос анітрохи не змінився. А я не могла не захоплюватись її поведінкою, заразливим сміхом, манерою рухатися сценою. У той момент я офіційно стала фанаткою. Я чула про цю книгу, але до виступу не мала бажання її прочитати, а потім захотіла дізнатися все про автора. Один із моїх улюблених висловів з’являється на початку: «Я шкодую про половину цієї історії, а інша половина – це звук, який ви чуєте».

Magda Sayeg (TED Talk: How yarn bombing grew into a worldwide movement)

20. Crazy Rich Asians від Kevin Kwan

Цьому роману вже кілька років, але увагу медіа він здобув лише нещодавно та перетворився на перший фільм з повністю азійським складом акторів. Мені здається, ця новина – актуальна. Тому, якщо ти не читав книгу, – зроби це зараз. Я люблю такі твори: персонажі виглядають невідповідними та роз’єднаними, а потім ти бачиш, що вони, як і всі інші, потерпають через перепони, які трапляються на життєвому шляху.

Magda Sayeg

робоче місце книги

Коли хочеш взяти паузу й осмислити своє життя

21. The Alchemist від Paulo Coelho

Один із моїх улюблених романів, який зворушить будь-кого, хто шукає сенс у житті й намагається своє життя осмислити. Швидка й легка книга, наповнена чудовими життєвими уроками.

Nadia Lopez (TED Talk: Why open a school to close a prison?)

22. Flow: The Psychology of Optimal Experience від Mihaly Csikszentmihalyi

Хочеш зрозуміти щастя? У цій книзі автор описує стан свідомості, який називається «потік», під час якого люди зазвичай відчувають глибоке задоволення, креативність та повне залучення. Також книга демонструє шляхи, за допомогою яких можна контролювати свій позитивний стан, а не просто віддавати його на милість долі. Якщо ми будемо відбирати інформацію, яка потрапляє в підсвідомість, то зможемо відкрити справжнє щастя та значно покращити якість життя.

Lisa Dyson (TED Talk: A forgotten space age technology could change how we grow food)

23. Independent People від Halldor Laxness

Автор – єдиний Нобелівський лауреат родом з Ісландії, а цей роман завжди буде моїм улюбленим. Головний герой жертвує всім цінним для того, щоб стати незалежним фермером, а потім дізнається, що тільки з втратою всього можна стати щасливим.

Halla Tómasdóttir (TED Talk: It’s time for women to run for office)

24. Unbowed by Wangari Maathai

Я вважаю, що жіночі автобіографії можуть заряджати енергією, особливо коли я засмучена або в чомусь сумніваюся. Це – мемуари політичної та екологічної активістки з Кенії, її історія стійкості та рішучості. Вона народилася в аграрній частині країни та стала першою кенійською жінкою, яка отримала докторський ступінь та очолила університетський факультет. Вангарі заснувала фонд, який допоміг відновити місцеві ліси, а також підтримував жінок та платив їм за те, що вони садили дерева в рідних селах. Без сумніву, історія цієї хороброї жінки показує, як можна мати достойні досягнення в житті, незважаючи на перепони.

Laura Boushnak

25. The Forty Rules of Love від Elif Shafak

У цьому ліричному романі розгортаються дві паралельні історії. Одна з них – сучасна, друга відбувається в 13 столітті, коли поет Румі зустрівся зі своїм духовним наставником, мандрівним дервішем. Ці дві розповіді – про кохання, непідвладне часу, а сама книга описує страждання, які ми відчуваємо, коли обираємо, чим керуватися – розумом чи серцем. Все закінчується впевненістю, що обирати потрібно другий варіант, а в сучасному світі ми часто боїмося це зробити.

Leila Hoteit

26. What I Know for Sure від Oprah Winfrey

Ця чудова, глибока колекція есе (взята з журналу Опри) просякнута радістю, стійкістю, вдячністю, страхом, чистотою й силою. Автор не лише ділиться особистими моментами, життєвими уроками й порадами, але й закликає читачів намагатись бути кращими й постійно удосконалюватись.

Lisa Dyson

книги

Коли готовий перемагати

27. Built to Last: Successful Habits of Visionary Companies від Jim Collins

Це – моя найулюбленіша бізнес-книга: вона розповідає про важливість людських цінностей, та як виглядає дійсно гарне лідерство.

Halla Tomasdottir

28. Do It Like a Woman… and Change the World від Caroline Criado-Perez

Це – фантастична колекція захоплюючих історій жінок, які досягли значних успіхів завдяки тому, що змогли пробитися крізь скляну стелю. Ці історії обнадіюють жіноцтво: скільки б не казали, що та чи інша кар’єра не підходить тобі через гендер, це все – міф.

Ione Wells

29. Grit: The Power of Passion and Perseverance від Angela Duckworth

Один із головних культурних міфів полягає в тому, що успіх залежить від успадкованих розумових здібностей (нехай і чимало прикладів кажуть про зовсім протилежне). У цій книзі автор провела власне дослідження, яке вселяє нам віру в те, що успіх залежить від багатьох факторів, і ми можемо збільшити свої шанси його досягнути.

David Burkus (TED Talk: Why you should know how much your coworkers get paid)

30. Give and Take: Why Helping Others Drives Our Success від Adam Grant

Це – зворушлива книга професора Вортонської бізнес-школи. В книзі відслідковується зв’язок між нашим успіхом та взаємодією з оточуючими. Також ти зможеш дізнатися про те, чому певні люди досягають кар’єрних вершин, а деякі йдуть на дно. Це – чудова книга, яка надихає тебе слухати власне серце й дозволяти внутрішнім цінностям впливати на свою працю.

Leila Hoteit

31. Benjamin Franklin: An American Life від Walter Isaacson

У часи, коли громадяни США обрали Президента, який, схоже, стане втіленням найтемніших сторін американського характеру – жадібності, егоїзму, антиінтелектуальності, історичної амнезії – потрібно познайомитися ближче з одним із кращих американських Президентів. Це – біографія науковця, видавця, дипломата й політика Франкліна. Книга також нагадує про ключ до успіху Франкліна – постійне формування клубів та асоціацій, що допомогло йому обрати мету в компанії однодумців. Якщо ми хочемо реанімувати хвору американську демократію, то почнімо з трьох слів: будь, як Бен.

Eric Liu

32. Long Walk to Freedom: The Autobiography of Nelson Mandela

Після прочитання цієї книги ти відчуватимеш тільки одне – радість, бо Мандела зміг подолати всі життєві перепони та подарувати своїм співгромадянам свободу.

Wanda Diaz Merced

33. Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World від Cal Newport

Нас постійно відволікають імейли, текстові повідомлення й соціальні медіа, але автор має обнадійливі новини: уміння концентруватися й досі залишається однією з висококласних навичок. Більше того, він підготував для нас план того, як можна відновити це вміння.

David Burkus

34. My Beloved World від Sonia Sotomayer

Я дуже люблю цю щиру й відверту історію першої іспанської жінки, яка отримала посаду у Верховному суді США.

Halla Tómasdóttir

Переклад – Мар’яна Мегединюк.
За матеріалами сайту Ideas.TED.com

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus