Як студенту отримати доступ до потрібної інформації

ноут

Ми знаємо свої зобов’язання в університеті. Проте й університет має обов’язки перед нами. І це не тільки надавати якісну освіту, а й не приховувати публічну інформацію. Думаєте, якщо адміністрація вишу не хоче виконувати свої прямі зобов’язання, то ми безсилі? Насправді, ні. Пояснюємо, як боротися із порушенням наших прав.

Яка інформація є публічною?

Краще запитати, яка інформація такою не є. Тобі може бути обмежений доступ тільки до конфіденційної, службової та таємної інформації. Детальний опис кожного виду є в Законі України (ЗУ) «Про доступ до публічної інформації». Якщо говорити про виші, то зазвичай розпорядниками такої інформації можуть бути ВНЗ, підпорядковані Міноборони, СБУ, МВС.

Важливо, що обмеженню підлягає не інформація, а документ. Тобто, якщо документ, який ти запитуєш, тільки частково містить інформацію з обмеженим доступом і її можна виділити, то твій запит повинен бути задоволений.

Реклама

Яку інформацію університет повинен надавати сам?

Згідно із Законом «Про вищу освіту», ВНЗ зобов’язані публікувати на офіційних веб-сторінках кошторис на поточний рік та всі зміни до нього, звіт про використання та надходження коштів, інформацію щодо проведення тендерних процедур, штатний розпис на поточний рік.

Якщо на офіційній сторінці навчального закладу ця інформація відсутня, знай – твої права порушують. Є два шляхи отримання цієї інформації. Перший – надіслати запит, посилаючись на ЗУ «Про доступ до публічної інформації». У такому випадку ти дізнаєшся потрібні дані, проте це абсолютно не означає, що вони з’являться на офіційному сайті університету. Другий (більш радикальний) – звернутися із позовом до суду про невиконання ВНЗ норм закону. Після цього інформація повинна з’явитися на сайті.

конспекти

У якій формі подавати запит?

Є два варіанти: в усній або письмовій формі. Проте краще все ж подавати письмовий запит, оскільки це значно спростить оскарження у випадку неправомірної відмови. Письмовий запит подається у довільній формі, проте обов’язково повинен містити три пункти. Перший – твоє ім’я, поштова адреса або адреса електронної пошти, а також номер телефону (якщо він є). Другий – загальний опис інформації або вид, назва, реквізити чи зміст документа, який ти хочеш отримати, звичайно, якщо ці дані відомі. Останній – це дата та твій підпис.

Скільки коштує подати запит і коли я повинен отримати на нього відповідь?

Доступ до інформації є безкоштовним. Єдине, якщо задоволення запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більше 10 сторінок, потрібно буде відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. На сьогодні норми оплати за одну сторінку формату А4 становлять не більше 0.1 % від мінімальної зарплати.

Щодо часу на отримання відповіді все залежить від рівня складності. Стандартний максимальний строк – 5 днів із дати отримання запиту. Проте, якщо для надання відповіді потрібно опрацювати великий масив інформації, то цей строк може бути подовжений до 20 робочих днів. Про його продовження тебе повинні повідомити у письмовій формі не пізніше, ніж через п’ять робочих днів із дня отримання запиту.

конспект

До якого органу звернутися, щоб оскаржити порушення Закону «Про доступ до публічної інформації»?

Порушення цих прав можна оскаржити у керівника-розпорядника, вищого органу або суду адміністративної юрисдикції. Також можна звернутися до офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Він у свою чергу може передати звернення до суду.

Якщо позов немайнового характеру, то стягується судовий збір в розмірі 0,06 мінімальної заробітної плати. Звернення до всіх інших органів є безкоштовним. Єдине – доведеться сплатити поштові витрати.

Чи має право університет не надати мені доступ до публічної інформації?

Ні. Проте час від часу посадові особи вишів намагаються різними способами призупинити процес надання інформації. Наприклад, відмовляючи у доступі на підставі того, що документ містить персональні дані. Хоча персональні дані – це відомості про фізичну, а не юридичну особу.

Також тебе можуть попросити обґрунтувати суспільний інтерес надання доступу до інформації або віднести запитувану інформацію про університет до інформації з обмеженим доступом. У такому випадку попроси показати ті закони України, де це прописано. Спойлер – таких законів немає.

І головне, вищі навчальні заклади є розпорядниками публічної інформації. Якщо тобі спробують довести протилежне, звернися все до того ж Закону «Про доступ до публічної інформації».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus