Стати великим оратором: місія здійсненна

хлопець

Сучасний світ буквально вимагає від нас уміння гарно говорити, презентувати себе, бути оратором. Це слово може лякати тебе, але усе не так страшно, як здається на перший погляд. Виголосити блискучу промову – цілком реально.

Перед виступом

1. Визнач ціль свого виступу. Для чого ти виступиш перед публікою? Чого хочеш досягти? Якого ефекту очікуєш? Постарайся кожну репліку свого виступу зводити до його мети. Тоді ти добре розумітимеш його суть і, відповідно, будеш чинити потрібний вплив на людей.

2. Визнач свою аудиторію. На кого розрахована твоя промова? Умовно це можуть бути прихильники, опоненти та ті, хто ще не визначилися. Впливати на кожну із цих груп потрібно по-різному.

3. Склади тези свого виступу. Приблизно їх повинно бути 5, плюс-мінус 2. Чому так? Це оптимальна кількість інформації, яку зможуть переварити слухачі. Тези краще записати від руки. Так вони краще запам’ятаються. Але під час самого виступу ними послуговуватися не варто. Не потрібно зазубрювати блоки інформації. Ти повинен сам розуміти суть своєї промови.

4. Перевіряй інформацію, з якою виступатимеш. Усі дані повинні бути точними. Не обманюй своїх слухачів. Аргументи оратора – завжди переконливі. Якщо хтось піддасть їх сумніву, то ефект від твоєї промови зійде нанівець. Якщо не впевнений у чомусь, то краще взагалі не розповідай про це. Краще сказати менше, але якісної інформації, ніж більше, але просто «щоб було».

5. Кожен окремий слухач повинен винести щось корисне із твоєї промови. Так, це складно, але дуже ефективно. Як досягти цього? Уяви, як зміниться людина після твоєї промови. Чим ти їй допоможеш у вирішенні проблеми. Від цього і відштовхуйся.

хлопець 2

Реклама

Під час виступу

1. Привітайся. Не використовуй затертих нудних фраз, від яких уже хочеться спати. Експериментуй. Найкраще вітання те, яке знаходить спільне між тобою і слухачами. Наприклад, «дорогі друзі-журналісти», «вітаю у цей сонячний літній день», «дорогі колеги-однодумці». Не потрібно наголошувати на якійсь одній соціальній ролі: «Студенти», «Шановні сім’ї». І тим більше не звертайся «Аудиторія», «Зал».

2. Встанови зоровий контакт із аудиторією. Намагайся достукатися не лише до голів, але й до сердець людей. Подай їм сигнал: «Я тут, я прийшов».

3. Зроби «подарунок» слухачам. Якщо ти іноді буваєш на усіляких тренінгах чи лекціях, то часто чуєш від ораторів таку собі історію, яка трапилася з ними от буквально щойно, перед цією зустріччю. Оце і є «подарунок» слухачам. Його можна формулювати по-різному. Як притчу, випадок із дитинства, згадування попередньої лекції. Мета такого «подарунку» – зацікавити людей, створити доброзичливу, дружню атмосферу. Ніколи не нехтуй ним.

4. Хороший оратор – толерантний оратор. Говори те, що буде об’єднувати аудиторію, а не розділяти. Якщо хочеш навести якийсь приклад, краще уточни, чи не зачіпатиме він нічиїх поглядів. Є правило мультиплікації: один незадоволений породжує ще 2-5 таких же незадоволених. Не повчай та не критикуй своїх слухачів. Вони можуть бути будь-якими.

5. Ретельно добирай слова. Великий оратор – той, хто говорить доступно, але не надто просто. Не так складно замінювати затерті загальновживані слова на цікавіші, але від того не менш зрозумілі. Наприклад: «думати» – «міркувати», «робити» – «чинити». Так ти запам’ятаєшся своїй аудиторії як цікава особистість, у якої не лише змістовні думки, але й грамотна подача.

хлопець

Якщо щось пішло не так

Ти забув, про що говорив. Як діяти у таких ситуаціях? По-перше, без паніки. Не хвилюйся, це не кінець світу. Можна віджартуватися: «Старість не радість, забув, що хотів сказати». Так ти знімеш напруження в залі. Можна попросити допомоги в аудиторії: «На чому я зупинився?» Так ти отримаєш зворотній зв’язок, а найактивніші отримають змогу стати співораторами. І ти побачиш, чи уважні слухачі. Дуже важливим для аудиторії буде саме твоє ставлення до цієї ситуації.

Тебе критикують. Слухач намагається роздратувати тебе, заважає говорити. Що робити? Є кілька варіантів. Зроби його своїм помічником, залучи до виступу, нехай візьме участь у вправі, наприклад. Або просто пересади його у інше місце. Так він вийде зі своєї зони комфорту. Але варто бути максимально коректним. Обов’язково мотивуй своє рішення: «Тут краще видно презентацію», «Тут світліше».

Тобі поставили цілу купу запитань. Таке часто буває. Що робити? Тут теж є кілька варіантів. Можеш, звісно, почергово відповісти на усі, якщо ти їх запам’ятав, вважаєш рівноцінними та є достатньо часу. Але таке трапляється рідко. Можеш вибрати одне, у якому ти найкраще розумієшся. Маєш на це повне право, адже у такій ситуації ти диктуєш правила, ти у цей час є лідером аудиторії. Можеш запитати в учасника, який поставив запитання, яке він вважає найголовнішим. Бажано відповідати на запитання розлого – це додасть тобі авторитету в очах слухачів. Але не лий багато води – говори цікаво та насичено.

Топ-5 книжок про ораторське мистецтво

5. Олексій Каптєрєв «Майстерність презентації». Не лише про класичне ораторство, але й про його сучасні елементи. Книжка дуже актуальна.
4. Кармін Гало «іПрезентація». Тут ораторське мистецтво розкладають на полички на прикладі презентацій Стіва Джобса.
3. Джеймс Хьюмс «Таємниці великих ораторів». Автор писав промови для п’яти американських президентів. Тому має чим поділитися.
2. Роман Кушнір «Великий оратор, або як виступати так, щоб вам аплодували стоячи». Українська книжка про ораторське мистецтво. Є багато покрокових інструкцій, усіляких притч і наочних прикладів.
1. Сергій Шипунов «Харизматичний оратор». Корисні поради, інтелект-карти у кінці розділів, кольорові ілюстрації.

Пам’ятай, що ти не станеш великим оратором, якщо лише читатимеш книжки чи поради. Практика, практика і ще раз практика!

Фото: sitebuilderreport.com/stock-up

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus