Що таке стартап-інкубатор і як туди потрапити?

ноут

Багато хто у свій час мав геніальну ідею для стартапу, яку хотів втілити у життя. Але так і не зробив цього. Причини різні: страх, брак зв’язків у бізнесових колах, відсутність інвестора, який міг би вкласти гроші у твою ідею. Усе це компенсують інкубатори, завдяки яким реалізовані тисячі стартапів у всьому світі. То що це?

Що таке стартап-інкубатор?

Стартап-інкубатор (акселератор, бізнес-інкубатор) – це організація, яка займається підтримкою молодого бізнесу на усіх етапах його розвитку: від розробки ідеї до її комерціалізації (отримання прибутку). За таку допомогу вони найчастіше отримують певний відсоток акцій у компаніях.

Реклама

Коли створили перший стартап-інкубатор?

Схожі ініціативи було засновано у Великобританії ще наприкінці ХХ століття. Перший акселератор у сучасному розумінні цього слова створив у 1959 році Джозеф Маскуно. Він купив у місті Батавія склад поряд із фабрикою. Це був перший інкубатор в Америці – Batavia Industrial Center. Маскуно хотів створити нові робочі місця у місті, яке було охоплене економічною депресією.

Що стартапам дають інкубатори?

 1. Стартаперів навчають. На різних тренінгах пояснюють, як створити презентацію, як підготуватися до роботи з інвесторами.
 2. Командам дають ментора. За групою стартапу закріплюють фахівця, який є найбільш компетентним у сфері проекту. Окрім того, деякі акселератори пропонують консультації бухгалтерів, юристів, маркетологів.
 3. Інкубатори надають інфраструктуру. Найчастіше стартап-інкубатори дають своїм підопічним місце для роботи (щось на зразок коворкінгу).
 4. Учасники їздять за кордон. Часто команду стартапу або хоча б одного її учасника відправляють переймати досвід за кордон: у Європу, Кремнієву або Силіконову долину у США тощо.
 5. Акселератори інвестують. Не всі, але деякі акселератори надають проектам стартовий капітал або ж залучають до співпраці бізнес-ангелів (це люди, які вкладають гроші у стартап, не потребуючи вигоди).
 6. Стартапери беруть участь у тематичних заходах. Це важлива складова, де команда отримує нові ділові знайомства, спілкується з фахівцями своєї галузі.

ноут

Які найвизначніші українські IT-бізнеси вийшли саме з інкубаторів?

Якщо говорити про українські стартапи – загальновідомий Рetcube (спеціалізується на виготовленні роботів, що розважають домашніх улюбленців, поки господарів нема вдома) пройшов навчання у китайському інкубаторі HAXLR8R. Стартап Ecois.me, що займається розробкою домашнього енергоменеджменту, отримав 80 тисяч євро від польського інкубатора Hub:raum, Краків. За це стартап віддасть акселератору 15 % своїх акцій.

Сервіс Luckiding, який управляє снами, став резидентом одеського інкубатора Wannabiz (зараз перетворився на фонд) та отримав $15 000 інвестицій. Платформа для інтернет-платежів «Казначей» отримала від уже згадуваного Wannabiz та міжнародної ІТ-компанії $200 000, а згодом від польського акселератора Next.Step – ще $50 000.

Український стартап Skwibl вийшов із австралійського інкубатора Innovyz.

Які стартап-інкубатори є в Україні?

Середовищ, де можна запропонувати свою геніальну ідею, насправді багато:

 • EatsLabs шукає проекти, пов’язані з інтернет-простором або ж мобільними технологіями.
 • Founder Institute допомагає підприємцям запускати технологічні проекти. Штаб-квартира розташована у Кремнієвій Долині. Це перший такий акселератор із США у нашій країні.
 • «ІнКУБатор» – спільний проект платформи Prometheus і «ПриватБанку».
 • GrowthUp – перший український бізнес-акселератор. Він працює переважно із технологічними стартапами.
 • iHub – бізнес-інкубатор, що працює із технологічними проектами. Має свої офіси у 4 містах України (Київ, Львів, Вінниця, Чернівці) та за кордоном.
 • Polyteco – стартап-інкубатор, створений на базі НУ «КПІ». Працює переважно з проектами студентів (але не лише) у галузі ІТ.
 • 1991 Open Data Incubator – інкубатор проектів на основі великих та відкритих даних. Працює зі стартапами, які надають сервіси громадянам, підприємствам та державним органам.
 • Startup Depot Lviv – львівський інкубатор, який працює зі стартапами.
 • Start-up Business Incubator KNU – це молодіжна бізнес-платформа на базі Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, яка об’єднує молодих науковців та студентів.

Список не є вичерпним – обов’язково додавайте свої варіанти у коментарях!

ноут

Які стартап-інкубатори є за кордоном?

Немає нічого неможливого. Якщо ти вважаєш, що твою ідею оцінять за кордоном, то можеш сміливо заповнювати заявку до одного з іноземних акселераторів та чекати на відповідь. Якщо вона буде позитивною, то будь готовим провести певний час за межами країни.

Загалом стартап-інкубаторів у США та Європі багато, ми наводимо приклади кількох найбільш значущих – вони мають вихід на глобальний ринок завдяки зв’язкам із великими компаніями, що їх запустили.

Східна Європа

Hub:raum Краків – зовсім недалеко від України, польський структурний підрозділ телекомунікаційного гіганта Deutsche Telekom. Надає місце у коворкінгу в Кракові та менторство. Пропонують до $80 000. Їхня частка у стартапі – від 10 % до 30 %.

StarCube – акселератор із Чехії при інкубаторі JIC, покриває сервіси на $4000, пропонує навчальну програму у Брно тривалістю 3 місяці, ментора та офісний простір.

Америка

Y Combinator – легендарний інкубатор у США, займається інвестуванням у проекти на ранніх стадіях.

Houston Technology Center – працює зі стартапами у сфері енергетики та нанотехнологій. Допомогли вийти на ринок близько 300 проектам.

Азія

Chinaaccelerator – відома компанія в Азії. Перспективні стартапи вона набирає двічі на рік та інвестує у них $30 000. За це отримує 6 % акцій. Треба бути готовим переїхати у Шанхай на 3 місяці.

JFDI. Asia – стартап-інкубатор із Сінгапуру. Двічі на рік відбирає проекти, які створюють платформи для медіа. Інвестиції – $55 000, натомість просять 8,88 % акцій компанії.

А ще компанія Gust and Fundacity провела дослідження Global Accelerator Report 2015, у якому визначила 10 найщедріших акселераторів у світі.

хлопець

Як потрапити в інкубатор?

Щоб потрапити під крило бізнес-інкубатора, насамперед потрібно мати цікаву ідею. Що цікавить сучасні акселератори? За які проекти вони готові братися? Уже згадувана компанія Gust and Fundacity у своєму дослідженні Global Accelerator Report 2015 запитала стартап-інкубатори, які напрямки їх цікавлять найбільше. Отже:

 • інтернет речей – 74%;
 • великі дані та програмне забезпечення – по 65% кожна;
 • FinTech (технологічні проекти у галузі фінансових сервісів) – 64%;
 • мобільні додатки – 63%;
 • здоров’я – 62%;
 • електронна комерція – 55%;
 • освіта – 53%;
 • хмарні сервіси – 50%;
 • техніка, яку можна вдягти на себе (окуляри, годинники) – 46%;
 • AdTech (техніка вдосконалення хибних цілей для прориву протиракетної оборони) – 35%;
 • аналітика соцмереж – 33%;
 • енергоефективність – 32%;
 • дрони – 30%.

Найпоширеніші помилки стартаперів, які звертаються до інкубаторів

 1. Погана ідея. Вона не вирішує жодних проблем або ж занадто вузькоспеціалізована, цікава лише дуже обмеженому колу людей.
 2. Незлагоджена команда. Учасники не мають мотивації, не до кінця розуміють, хто чим займається, які ролі у проекті виконують, не домовилися про розподіл прибутку.
 3. Неефективно доносять інформацію до інвестора. Засновники стартапу часто дуже загально розповідають про унікальність своєї ідеї, розмито говорять про переваги.
 4. Не досліджують ринок. Не можуть відповісти на запитання про своїх конкурентів, про аудиторію, про прогнозований прибуток.
 5. Не працюють з аудиторією. Не розповідають своїм потенційним клієнтам про їхню вигоду від цього проекту, не пояснюють доступно своїх переваг.
 6. Одразу просять грошей у інвестора. Вважають, що усе, що їм потрібно для успіху стартапу – це інвестиції, і не працюють над своїми помилками.
 7. Не мають бізнес-плану. Не продумали покроковий шлях стартапу, не створили стратегію розвитку.
 8. Стартап географічно локалізований, не масштабується на світ. Це завідомо програшна модель, бо принесе дуже мало прибутку, вкладати у неї невигідно.

Тепер ти знаєш, куди, кому та як пропонувати свої бізнес-ідеї і головне – яких помилок уникати. Ти ж пам’ятаєш, що відчиняють лише тому, хто стукає?

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus