Румунська та угорська спільноти незадоволені Законом «Про освіту»

pexels-photo-459971

Румунська спільнота Чернівецької області просить президента ветувати закон «Про освіту». На їхню думку, він «неконституційний».

У відкритому листі румунської спільноти йдеться про те, що «стаття 7 про мову освіти містить норми, що суперечать статтям 10, 22, 23, 53 Конституції України та прокладають шлях до мовної асиміляції національних меншин».

Під ним підписалися такі представники ГО “Румунська спільнота України” і голова Спілки Румунських Товариств “За Європейську Інтеграцію”.
Занепокоєння мовною статтею президенту адресувала і Угорська спільнота Закарпаття.

Стаття 7, яка стосується мови навчання, передбачає, що «мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях державною мовою в державних і комунальних закладах. Нацменшинам гарантують право навчатись в комунальних дошкільних закладах поряд з державною мовою мовою відповідної національної меншини». Корінним народам України гарантують право на навчання в комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти поряд з державною мовою мовою відповідного корінного народу. Особам, які належать до корінних народів, національних меншин України, гарантується право на вивчення мови відповідного корінного народу чи національної меншини в комунальних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства».

Уже з’явилася реакція МЗС Румунії щодо нового Закону «Про освіту»: «Міністерство Закордонних Справ Румунії нагадує, що відповідно до положень Рамкової конвенції про захист національних меншин, держави зобов’язуються визнавати право кожної особи, яка належить до національної меншини, на вивчення своєї рідної мови. Про необхідність дотримання міжнародних норм в галузі румунська сторона завжди вказувала в діалозі із українською стороною на тему просування та захист прав осіб, які належать до румунської національної меншини в Україні. Висловлюємо очікування, що права осіб, які належать до румунської меншини в Україні, будуть збережені, і підкреслюємо постійну турботу румунської влади щодо цієї проблеми».

Також до керівництва держави звернулася і угорська спільнота Закарпаття: «Разом з іншими представниками національних меншин, що проживають на території України, ми неодноразово зверталися до законотворців, Міністерства освіти і науки України, але зіштовхнулися з тим, що запропоновані нами пропозиції з професійного та правового аспекту не взяли до уваги.
Захист прав національних меншин забезпечує не тільки Конституція України, а й міжнародні договори та зобов’язання, що гарантуються ще з проголошенням Україною незалежності 26 років тому. Поправки до освітнього законопроекту суперечать Конституції України, зазначеним там правам та свободам. Це все можна розглядати як кроки, які штучно хочуть пришвидшити процес асиміляції нацменшин».

Нагадаємо, що 5 вересня Верховна Рада прийняла новий Закон «Про освіту».

Фото:pexels.com

Реклама

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus