Рефреймінг – мистецтво бути щасливим

girl

Ми часто стикаємося з проблемами. Інколи здається, що складна ситуація, у яку ми втрапили, це – найстрашніша річ у житті і гірше бути уже не може. Зазвичай це неправда, а такими панічними настроями ми лише погіршуємо стан справ. Тому пропонуємо поглянути на власні проблеми під іншим кутом.

Що таке рефреймінг

Знаєш, що найважче у житті? Синій кит. Його маса може суттєво перевищувати 150 тон. А до усього іншого можна призвичаїтися. Саме такий підхід пропонує рефреймінг – мистецтво змінювати своє ставлення до будь-чого.

Термін використовують у нейро-лінгвістичному програмуванні (НЛП) – це напрям практичної психології, який не визнає офіційна наука. І хоч його прихильники не заявляють про те, що НЛП – це наукова теорія, їхня діяльність призвела до дискусії в рядах вчених, яка триває і досі.

Рефреймінг – одна з найвідоміших методик НЛП. Її використовують як в бізнесі, так і в особистому житті. Слово походить від англійського «frame» – рамка. Буквально термін означає «змінення рамки». Тобто треба взяти ту ж ситуацію картинку, і вставити її у нову рамку. Тоді і сприйматиметься ця ситуація картинка по-новому.

Ось хороший приклад того, наскільки по-різному можна дивитися на одну й ту ж ситуацію, якщо цього забажати:

Реклама

Яким буває рефреймінг

Рефреймінг змісту. Це вміння прийняти ситуацію і зрозуміти, що світ – різнобарвний, а не чорно-білий. Скажімо, у тебе сталося щось негативне і ти миттєво ображаєшся на світ на найближчих день-два. Не поспішай. Психологи радять спочатку поставити собі кілька запитань:

  • Що позитивного може дати ця ситуація?
  • Яку вигоду для себе я зможу отримати?
  • Які життєві уроки я можу засвоїти? (Якщо зовсім несолодко)

Є ще один простий метод, який пропонує рефреймінг змісту. Потрібно подумки замінити слово «проблема» на слово «завдання». Адже проблема тисне на тебе, загрожує, а завдання необхідно вирішити, це не трагедія. Якщо ж «завдання» змінити на «мета», то уже з’являється дедлайн і покроковий план її досягнення.

Наприклад, тобі збільшили навантаження на роботі\навчанні. Ок, не проблема. Тепер ти:

  • більше встигатимеш;
  • змушений організувати свій час (а так давно не вистачало поштовху);
  • навчишся цінувати відпочинок;
  • отримаєш більшу віддачу (здобудеш кращі бали чи попросиш вищу зарплату).

Рефреймінг контексту. Візьми будь-що (ситуацію, поведінку, проблему) і поглянь на неї в іншому контексті. Через це змінюється сприйняття і це підтверджують дослідження. Розповім про одне з них.

Науковці зібрали у різних залах дві групи людей. У першому приміщенні перед групою розмістили фігуру, у другому – дві (одну таку ж, як у першому залі, а іншу – значно більшу). Далі респондентів попросили охарактеризувати розмір однакових фігур. Так ось більшість людей в другому залі бачили фігуру меншою, ніж учасники першої групи. Причина – вони порівнювали фігуру з більшою, а не оцінювали її як самостійний об’єкт.

girlОтже, контекст, у якому ми перебуваємо, несвідомо впливає на наше мислення. І коли наступного разу ти подумаєш: «Я занадто обережний, ніколи не ризикую», згадай, що ти, наприклад, будеш хорошим водієм. Тобто подумай про свій «мінус» в іншому контексті. Або ж коли сваритимеш викладача за вимогливість – пам’ятай, що саме це змусить тебе підготуватися до іспиту і вивчити матеріал.

Як це тобі допоможе

Головне завдання рефреймінгу – дати тобі новий погляд на ситуацію, іноді навіть вибити зі звичної колії. Він допомагає не хвилюватися через негативні ситуації і легше ставитися до життя. Адже усюди є позитивна сторона. Просто треба уміти її знайти. Розглянемо кілька поширених ситуацій, які багатьом здаються кінцем світу, хоча це зовсім не так.

«Проблема» №1. Ти не склав ЗНО. Відповідно, не зможеш вступити цьогоріч до вишу. Але ситуація жахлива лише на перший погляд. Українцям важко уявити, що в Європі молодь спеціально не вступає у виш одразу після школи чи не йде на магістратуру одразу після закінчення бакалаврата. Називається така практика Gap-year. Тайм-аут довжиною в рік виділяють на те, щоб волонтерити, подорожувати, стажуватися – та що заманеться. Gap-year стає усе популярніший, особливо враховуючи необмежені можливості для сучасної молоді – можна поїхати волонтером майже у будь-який куточок Землі.

Тож і у тебе з’явився цілий рік, щоб визначитися, куди ж ти хочеш вступити насправді. Можливо, ти мріяв стати журналістом, але постажувавшись у кількох виданнях за рік зрозумієш, що уявляв цю професію інакше. І обереш інший виш, зекономивши одразу 4 чи навіть 6 років даремного навчання. Чи волонтерство в Індії переверне твій світ і докорінно змінить життєві пріоритети. Просто поглянь на це, як на можливість!

«Проблема» №2. Ти вступив не в омріяний виш. Ще й далеко від дому… Насправді, така «підніжка долі» – чудова мотивація для саморозвитку. Це нове середовище, нові знайомі та викладачі. Розкажу життєвий приклад – моя подруга потрапила не на ту спеціальність, про яку мріяла. А вже на першому курсі з’ясувалося, що 10 найкращих студентів напрямку на третьому курсі поїдуть за обміном за кордон і це особливість саме тієї спеціальності, яку вона не планувала обирати. У результаті дівчина провчилася семестр у Варшавському національному університеті й об’їздила Європу.

man (1)«Проблема» №3. Ти не отримуватимеш стипендії, хоча на неї дуже розраховував. Насправді це поштовх нарешті стати самостійним. Не треба прогулювати пари, щоб оплачувати своє навчання та розваги, і не обов’язково приречено тренуватися вигукувати: «Вільна каса!». Можеш зробити джерелом доходу… своє хобі. Любиш читати – пиши рецензії на книжки для тематичних сайтів. Любиш мандрувати – створюй власний тревел-блог. Робиш щось своїми руками – починай це продавати. Добре знаєш якусь іноземну мову – займися репетиторством після пар. Таким чином університет ти закінчиш не лише з дипломом на руках, але й досвідом за плечима. А можливо, знайдеш нове покликання.

«Проблема» №4. Ти розлучився з коханою людиною. Катастрофа на перший погляд, але шукаймо і хорошу сторону. По-перше, банально, але усе, що нас не вбиває, робить сильнішим. По-друге, колишнього\ю неможливо було витягнути за кордон у мандри? Ти спокійно можеш зробити це без нього\неї. По-третє, саме час згадати усіх близьких, про яких ти несправедливо забув – подзвони кращому другу, сестрі, давнім знайомим, яких вічно обіцяєш «набрати». У тебе з’явиться багато вільного часу, який можна присвятити саморозвитку, навчанню, роботі. Такі переломні моменти часто стають поштовхом до великих змін. Наприклад, переїхати у інше місто чи навіть країну. І, звісно, тепер у тебе з’явився шанс зустріти людину, з якою ти зможеш розділити своє щастя та радість.

«Проблема» №5. Ти захворів. Ще й у розпал літа. Усі зустрічі та плани скасовано, самопочуття жахливе. Що може бути тут хорошого? До прикладу, наступного разу ти більше не будеш жадібно ковтати холодну воду на вітру і, можливо, вбережешся від набагато серйознішої хвороби. На кілька днів зможеш відчути себе слабким – рідні принесуть гарячого супу, кохана людина – мандаринок. Можливо, вдасться трохи відволіктися від роботи, почитати давно відкладену книгу, подивитися улюблений серіал.

Приклад дуже в тему:

Корисні книжки

«Ангели бояться» Грегорі Бейтсона. Автор описує процес зміни погляду людей на різні події, коли нам стають доступні нові знання. Кожен з нас рано чи пізно переглядає своє ставлення до світу.

«Рефреймінг. Орієнтація особистості за допомогою мовних стратегій» Річарда Бендлера. Автор розповідає про прийоми виходу за межі власної особистості, перетворення негативу на позитив та навіть досягнення.

«Фокуси мови. Зміна переконань за допомогою НЛП» Роберта Ділтса. Про те, як говорити потрібні слова у потрібний момент. Адже певні мовні шаблони здатні змінити ставлення людини до ситуації. Вони допомагають виходити за звичні рамки і дивитися на ситуація з нового боку. Ти можеш змусити інших робити так, як потрібно саме тобі.

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus