Переяслав-Хмельницький: місто музеїв та креативу

Pereyaslav

Літо проминуло, а ти через роботу, вступ до університету чи якісь інші клопоти так і не встиг поїхати відпочити та побачити щось цікаве? В околицях столиці є чимало цікавого, переконайся на власні очі. Наприклад, ти чув про Переяслав?

Де знаходиться місто і що у ньому особливого

Переяслав-Хмельницький – районний центр, що знаходиться у 90 км від столиці в сторону Черкас. У народі його заслужено називають «музейна мекка України», адже у ньому поєднується рекордна кількість музеїв як для одного міста. Прогулянки Переяславом неодмінно подарують тобі незабутні враження, адже саме тут зібрані численні культурні надбання нашого народу, починаючи від найдавніших поселень та закінчуючи сьогоденням.

Реклама

Що варто відвідати в першу чергу

Найперше, увагу варто приділити старовинним храмам, які виділяються серед архітектури міста. Успенський і Вознесенський собори, Михайлівська церква – значна частина цих пам’яток були знищені під час атеїстичної боротьби 1930-х рр. та в роки Другої світової війни. Відновлені, вони і нині привертають чималу увагу туристів. І навіть якщо ти людина не надто набожна, то тебе просто вразить їх внутрішня архітектура.

Обіцяні музеї

Відкрий для себе найбільшу гордість міста – відомий у світі Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», в підпорядкуванні якого на сьогодні знаходиться майже сорок різноманітних тематичних музеїв. Серед експонатів: житла, церкви, побут, ремесла і поховання часів найдавніших поселень, археологічні артефакти, зброя та документи козацької доби. Побачивши всю цю красу ти точно поламаєш стереотип про байдужість молоді до історії, культури і звичаїв. Розчарованим звідси не поїхав ще ніхто.

1Якщо чесно, то обійти всі музеї за день тобі не вдасться, але як людина яка знає тут без малого все, раджу неодмінно побачити габаритну реконструкцію легендарної «Битви за Дніпро», в музеї-діорамі по вулиці Сковороди. Потім заходь в музей «Заповіту Тараса Шевченка» – там є безліч артефактів часів козацтва, а ще кімната, де було написано легендарний Шевченків «Заповіт» та біла акація, яку посадив Кобзар на згадку про своє перебування тут.

У центрі міста багато тематичних музеїв, тому далі обирай за інтересами: цікавишся археологією – тобі в міський археологічний, педагогічними надбаннями краю – в музей Сковороди, архітектурою – в музей Заболотного, який спроектував Верховну Раду, де тобі покажуть її секретну схему. Якщо ти давно хотів більше дізнатись про кобзарство, то цьому ремеслу присвячено окремий музей, де окрім цікавої експозиції, якщо пощастить, потрапиш на виступ кобзарів.

Кожен, хто вже цікавився Переяславом, неодмінно чув про перлину міста, яку не можна оминути – Музей культури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Це унікальна можливість побачити величезне старе українське село, де зібрані найкращі експонати житлових, культових та господарських споруд прадавніх епох. Побувати тут – це перенестися в минуле.

Є тут і свої «музеї в музеї»: поштова станція, музеї хліба, рушника, історії бджільництва. Де ще ти побачиш музей космосу в приміщенні церкви? Є шинок та корчма, ставки та земельні ділянки, на яких наглядачі музею тримають свої власні городи. Окрім того, на території музею є кілька церков, шкіл, а також будинки гончара, бондаря, ткача, столяра з усім хатнім начинням. Відчуття реалістичності побаченого просто не передати. Ти ж бачив новорічний мюзикл «Сорочинський ярмарок»? Він знімався саме тут! Врешті, тут можна доторкнутись до скіфських баб, що заборонено в багатьох інших музеях.

переяслав

Що необхідно зробити в місті

  • Спробувати місцеву піту (кишеньку з живого тіста зі смачною начинкою на будь-який смак). Вона продається чи не в кожному кіоску та всіх невеличких кафе міста. Це особливий ексклюзивний перекус, якого особисто я не зустрічав більше ніде.
  • Скупатись у славетному Дніпрі, бо тут він набагато чистіший, ніж у столиці.
  • Побачити Ейфелеву башту. Так-так, я нічого не плутаю! В одному з двориків у мікрорайоні «Спаська Левада» твою увагу у вечірню пору неодмінно приверне невеличка копія Ейфелевої башти, біля якої ідеально влаштувати побачення своїй другій половинці – приємне здивування останньої гарантовано.
  • Пофоткатися на арт-лавках у парку біля музею «Діорами». Вони прикрашені креативними малюнками та надписами, кованими скульптурами біля них. Лавочки вже кілька років як стали для туристів та місцевих улюбленим місцем, щоб пофотографуватися.
  • Пограти на фортепіано в центрі міста. Його зазвичай ставлять на сцені в центрі, або неподалік лавочок з пункту вище. Безкоштовно пограти може будь-хто бажаючий – це ініціатива місцевої мистецької спілки «Джем Толока». Принагідно скажу, що ця спілка і сама тішить публіку своїми концертами, що чи не щовихідних проходять у районному будинку культури. Часто там діє вільний мікрофон. Тож приїдь і покажи свій талант Переяславу!
  • Покататись на кінній бричці містом. У Переяславі є ексклюзивний таксист що возить людей містом на конях у спеціальній бричці. Його легко впізнати за автентичним українським одягом та українською весільною музикою, яку чути ще здаля. Ціна за таку насолоду дуже символічна і залежить від настрою господаря цієї дивини.

Як схитрувати і на чому можна зекономити:

  • Якщо ти їхатимеш до музею під відкритим небом на таксі, тебе везтимуть тернистими шляхами об’їзних доріг, аби намотати кругленьку суму на лічильнику. До музею можна дістатись дешевше та хитріше: просиш підвезти тебе до парковки комплексу «Стара Гребля» і з неї йдеш протоптаною людьми стежкою – побачиш ліворуч від дороги. Хвилин 5 і ти вже там – біля тилового входу в музей! Можна обійтись без таксі, напитавши в центрі міста дорогу до тої ж «Старої Греблі», парковка знаходиться одразу за нею! Піша дорога займе в тебе хвилин 15-20.
  • У музей під відкритим небом можна зайти і безкоштовно, обійшовши його праворуч від основного входу і пролізши через незагороджену частину в паркані. Цю дорогу так само можуть підказати більш предметно місцеві жителі та таксисти. Але якщо маєш трошки коштів (15 гривень вхід для дорослих, 5 гривень по студентському) то зайди через касу – музею теж треба за щось жити.
  • Якщо ви їдете великою компанією і хочете посидіти на природі біля вогнища, зварити щось смачненьке і не марудитись у пошуках місця, то сміливо забивай для усіх галявину біля тилового входу в Музей під відкритим небом – вона обладнана саме для того. Навіть у волейбол можна пограти!
  • На сувенірах. Як це не дивно, але в самих музеях та околицях міста ти знайдеш порівняно мало магнітиків та інших сувенірів. Придбати їх можна тільки на мистецькому базарі музею і то в обмеженій кількості.
*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus